Policie zasahuje v dopravním podniku a BusLine - 9 obviněných, 3 zatčení

AKTUALIZACE 2: Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují dnes v Dopravním podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) a ve společnosti BusLine. Devět osob bylo obviněno, z toho tři byly zadrženy a omezeny na osobní svobodě. První jména obviněných!

Kriminalisté měli na dopravním podniku zabavovat dokumentaci a zapečetit některé místnosti, zasahovali i v centrále BusLine, která pro město Liberec obstarává cca 40% autobusových linek, v Jablonci jezdí na 100% z nich a je s dopravním podnikem svázána kritizovanými smlouvami z roku 2009 i dalšími podezřelými smlouvami z let následujících.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej nechtěl situaci více komentovat. „Naši kriminalisté provádí v místě úkony trestního řízení, více se k tomu v tuto chvíli nebudeme vyjadřovat“, sdělil naší redakci na dotaz ohledně policejních aktivit v libereckém dopravním podniku i BusLine. Dále potvrdil, že 9 osob bylo obviněno, z toho 3 osoby byly omezeny na osobní svobodě. O které osoby a z kterých trestných činů jsou obviněny ale v této fázi policie odmítá říct.

Podle zatím neověřených zpráv se ale situace týká právě prorůstání vlivu BusLine a jejích klíčových osob mezi zdejší liberecké politické strany i konkrétní politiky. Náš web se problému autobusové dopravy, kde se na městské i krajské úrovni točí obrovské peníze za často podezřelých okolností, věnuje dlouhodobě a ukazuje na nepřístojné propojení mezi politiky a právě BusLine.

Minulý týden detektivové zasahovali i na krajském úřadě a pro změnu v centrále ČSAD Liberec. S outsourcingem veřejné dopravy nemá problém jenom město Liberec, ale i kraj. Otázku dnešního zásahu, ale i celkovou problematiku budeme i nadále sledovat a informovat Vás.

AKTUALIZACE 2: Podle zatím neoficiálních zdrojů by měl být jedním z obviněných a možná i zadržených ředitel DPMLJ Luboš Wejnar. Ten se stal ředitelem dopravního podniku již za primátorování Jiřího Kittnera (ODS) a na funkci byl instalován bez výběrového řízení, když přišel přímo z BusLine a dokonce několik měsíců fungoval zároveň v BusLine i DPMLJ. Wejnara měla ráno policie odvézt v poutech přímo z dopravního podniku.

Wejnar byl a je dlouhou dobu považován za prodlouženou ruku hlavní postavy BusLine, Jiřího Vařila, ten by mohl být jedním z dalších obviněných.

Dalším pravděpodobným obviněným je předseda představenstva, liberecký zastupitel zvolený za ANO Pavel Šulc. ten se do funkce dostal, když byl odvolán z postu Josef Šedlbauer ze Změny právě pro kritiku nestandardních vztahů DPMLJ s BusLine.

Přidat komentář (5 Komentářů)

Měl jsem z něj strach. Tlačil kárku s koštětem, lopatou a železnou tyčí. Metař roku 1958, město Liberec, jeho střed. Potkával jsem jej den co den. Měl jsem z něj ukrutný strach. Strach z jeho nesrozumitelných vět, z češtiny a němčiny, z gest, mávání rukou. Obcházel jsem jej, ale jako naschvál jsem pokaždé nevědomky přeťal jeho rajón úklidu ohraničený radnicí, náměstím F. X. Šaldy a náměstím Jana Nerudy.

 

Tam všude jsem ho už z dálky slyšel, potkal a zůstával stát jako opařený strachem. Jako králík před zjevením hada škrtiče. To vše se odehrávalo tak rychle, že si dnes, po šedesáti letech uvědomuji jen absurditu svého chlapeckého chování. Obec zaměstnala zřejmě nemocného starce, aby jej ochránila a měla stále na očích. Byl to jistě humánnější počin, než jej zavřít do ústavu a čekat až umře…

Bál jsem se to doma říct. Co taky? Že na ulici je chlapík s vozíkem podoben a čertu že ne on, ale já se bojím? Otec by se s diagnózou, kdo je na vině, dlouho nepáral a já by odešel s brekotem. Bylo mi deset. A jako kluk z vesnice jsem se i choval. Dojížděl jsem do města do školy, do šesté třídy, ktará už u nás v Machníně nebyla…

Jó, pošetilé mládí, dětství, čas, kdy za vším stály nadpřirozené nevysvětlitelné síly, spekulace, a spiknutí. Později jsem si z hrůzou uvědomil, že podobně uvažují mnozí dospělí a pak jde z jejich chování hrůza. Konspirace, tak jak ji známe i my v současném světě, je smrtonosná zbraň, klacek na všechny v rukách nezodpovědných politiků, kteří znají jen jedno řešení, to nejjednodušší a nejrychlejší.
 

Ano, tak to nějak chodilo a mělo chodit stále. Dokud se z dítěte nestává tvor slyšící „trávu růst“, vidící spekulace, všude strach, tam, kde schází seriózní vysvětlení. Podléháme často, kolektivnímu šílenství, manipulaci, privitivismu, až po pseudonárodní - kdo neskáče, není Čech, až po rádobyvtipné televizní reklamy. A tak si dávám záležet, abych i já nevstoupil jinému predátorovi do cesty, do jeho teritoria, islamistovi do jeho ohrady.

Jo, tyhle konspirace, tyhle rychlé roty, jednoduchá rychlá jednání, úsudky podle kabátu, podle díry na punčoše... Je mnoho věcí, co si ještě neumíme vysvětlit a správně na ně reagovat. Přeci jen se ledy pohnuly a lze říci, že lidstvo se brání, uvažuje hlavou, a ne kolenem, či jinou částí těla, která se hlavě nepodobá.  Ať vás to nikdy nepotká.  
                            

S pozdravem
Egon Wiener

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;