Únorové zastupitelstvo: nový terminál, nákup akcií ČSAD a možná i odvolávání primátora

Pravděpodobně hlavním politickým bodem únorového zastupitelstva bude snaha Změny odvolat kontroverzního primátora Tibora Batthyányho (zvolen za ANO), na což ale nemá dost hlasů, byť je shání. Zastupitelé také budou rozhodovat, zda vyvěsí v březnu tibetskou vlajku, nakoupí pozemky pro nový autobusový terminál nebo navýší městský podíl v ČSAD.

Bod č. 4 – prodeje pozemků

Na žádost občanů se město chystá prodat menší pozemky v Ruprechticích, Harcově, Pavlovicích a Růžodole. Více zde

 

Bod č. 7 – záměr výkupu pozemků pro rozšíření skateparku

Město Liberec chce koupit 974 m2 od Preciosy, důvodem je rozšíření skateparku u Nisy. Více zde

 

Bod č. 16 – vlajka pro Tibet

Liberec se již několik let připojuje k institucím, které si připomínají Tibetské národní povstání z roku 1959, které bylo namířeno proti okupaci země Čínskou lidovou republikou z roku 1950. Čínská svrchovanost trvá v Tibetu dodnes, samotný Tibet byl nezávislý mezi lety 1912-1950, což zase nikdy Čína neuznala. Kritici vyvěšování vlajky upozorňují na drastickou povahu samotného tibetského režimu, její zastánci mají její vyvěšení za připomenutí boje tibetského lidu za svobodu a uctění jejich obětí.

V Liberci proti vyvěšení vlajky vystupoval před třemi lety primátor Tibor Batthyány zvolený za ANO, který ji přirovnal k vlajce Islámského státu. V roce 2015 byl ale zastupiteli přehlasován a od té doby proti ní nic nemítal. Více zde

 

Bod č. 22 – navýšení podílu v ČSAD Liberec

Koordinovaný krok s Libereckým krajem jehož cílem je vytvoření silného veřejného dopravce, který by kraj i město zbavil závislosti na externích soukromých firmách. Obě instituce mají špatnou zkušenost zejména se společností BusLine, která v Liberci jezdí cca 40% linek na základě smlouvy uzavřené za primátora Jiřího Kittnera a dnes již nemá nikdo pochyb o její nevýhodnosti. Město chce zvýšit podíl v ČSAD nákupem akcií za necelých 7 milionů.

Tento bod byl navržen již na minulém zastupitelstvu a hlasovali pro něj zastupitelé Změny pro Liberec a Starostů pro Liberecký kraj. Proti byl ale primátor Tibor Batthyány a další zastupitelé zvolení za ANO. Více zde

 

Bod č. 23 - výkup pozemků pro stavbu terminálu autobusového nádraží

Ekonomický náměstek Jan Korytář ze Změny předkládá zastupitelstvu návrh na výkup pozemků potřebných za 20,5 milionu korun, k tomu výkup budovy složené ze stavebních buněk sloužících jako zázemí autobusového nádraží za 3 miliony. K tomu se ale město zbavuje svého podílu ve společnosti Fin Real, který nijak nepotřebuje za 5,2 milionu korun. Náklady města tedy budou celkově 18,3 milionů korun místo plánovaných 22 milionů.

Samotná stavba nového terminálu autobusové dopravy, který Liberec po téměř třiceti letech stále nemá, bude stát cca 165 milionů korun, z čehož ale 85% bude hradit dotace. Stavba bude provedena na návrh libereckého architekta Petra Stolína.

Návrh prošel radou města a je na zastupitelích, zda ho schválí. Proti němu je například primátor Tibor Batthyány. Ten se kvůli terminálu dostal do konfliktu s náměstkem Korytářem, když veřejně tvrdil, že terminál má stát 300-400 milionů korun, což Korytář odmítl s tím, že je vidět, že se Batthyány v problematice vůbec neorientuje a snaží se jen zviditelnit. Více zde

Odvolávání primátora

Změna pro Liberec na začátku února oznámila úmysl odvolat z funkce primátora Tibora Batthyányho zvoleného za ANO. Podle zástupců Změny jsou hlavními důvody  jeho již neskrývaná snaha blokovat rozvojové projekty města, což ohrožuje čerpání dotací i samotnou strategii IPRÚ, nepřijatelné chování při jednáních rady města, kdy se ponižujícím způsobem vyjadřuje jak o některých členech rady města, tak o zaměstnancích úřadu, a zásadní programové neshody, jako je blokování zřízení funkce městského architekta, neskrývané bránění regulaci hazardu, blokování potřebných změn v dopravním podniku nebo územní plán, jehož schválení se vzhledem k neschopnosti primátora odsouvá až někam k roku 2020.

V současné době, podle vlastního vyjádření, zástupci Změny shánějí potřebný počet hlasů mezi opozicí. Je ale velice pravděpodobné, že se jim je nepodaří najít. Naopak například náměstek Ivan Langr, který byl zvolen do funkce za Změnu a který na podzim její klub opustil, prohlásil, že možná bude navrhovat odvolání Jana Korytáře. Ivan Langr byl přitom ještě před pár měsíci nejhlasitějším kritikem primátora Batthyányho a jeho způsobů, odmítal si s ním dokonce sednout za jeden stůl. Dnes ale stojí na jeho straně.

Přidat komentář (16 Komentářů)

Měl jsem z něj strach. Tlačil kárku s koštětem, lopatou a železnou tyčí. Metař roku 1958, město Liberec, jeho střed. Potkával jsem jej den co den. Měl jsem z něj ukrutný strach. Strach z jeho nesrozumitelných vět, z češtiny a němčiny, z gest, mávání rukou. Obcházel jsem jej, ale jako naschvál jsem pokaždé nevědomky přeťal jeho rajón úklidu ohraničený radnicí, náměstím F. X. Šaldy a náměstím Jana Nerudy.

 

Tam všude jsem ho už z dálky slyšel, potkal a zůstával stát jako opařený strachem. Jako králík před zjevením hada škrtiče. To vše se odehrávalo tak rychle, že si dnes, po šedesáti letech uvědomuji jen absurditu svého chlapeckého chování. Obec zaměstnala zřejmě nemocného starce, aby jej ochránila a měla stále na očích. Byl to jistě humánnější počin, než jej zavřít do ústavu a čekat až umře…

Bál jsem se to doma říct. Co taky? Že na ulici je chlapík s vozíkem podoben a čertu že ne on, ale já se bojím? Otec by se s diagnózou, kdo je na vině, dlouho nepáral a já by odešel s brekotem. Bylo mi deset. A jako kluk z vesnice jsem se i choval. Dojížděl jsem do města do školy, do šesté třídy, ktará už u nás v Machníně nebyla…

Jó, pošetilé mládí, dětství, čas, kdy za vším stály nadpřirozené nevysvětlitelné síly, spekulace, a spiknutí. Později jsem si z hrůzou uvědomil, že podobně uvažují mnozí dospělí a pak jde z jejich chování hrůza. Konspirace, tak jak ji známe i my v současném světě, je smrtonosná zbraň, klacek na všechny v rukách nezodpovědných politiků, kteří znají jen jedno řešení, to nejjednodušší a nejrychlejší.
 

Ano, tak to nějak chodilo a mělo chodit stále. Dokud se z dítěte nestává tvor slyšící „trávu růst“, vidící spekulace, všude strach, tam, kde schází seriózní vysvětlení. Podléháme často, kolektivnímu šílenství, manipulaci, privitivismu, až po pseudonárodní - kdo neskáče, není Čech, až po rádobyvtipné televizní reklamy. A tak si dávám záležet, abych i já nevstoupil jinému predátorovi do cesty, do jeho teritoria, islamistovi do jeho ohrady.

Jo, tyhle konspirace, tyhle rychlé roty, jednoduchá rychlá jednání, úsudky podle kabátu, podle díry na punčoše... Je mnoho věcí, co si ještě neumíme vysvětlit a správně na ně reagovat. Přeci jen se ledy pohnuly a lze říci, že lidstvo se brání, uvažuje hlavou, a ne kolenem, či jinou částí těla, která se hlavě nepodobá.  Ať vás to nikdy nepotká.  
                            

S pozdravem
Egon Wiener

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;