Byť v Liberci vyhráli STAN/Starostové pro LK, skutečným vítězem v Liberci i celém kraji je hnutí ANO. To například doslova na lopatky položilo své soupeře v České Lípě nebo Jablonci nad Nisou.

Komunální volby v Liberci i v ostatních obcích opět vyhráli nevoliči. Nezájem o lokální politiku i senátorské kandidáty se projevil tradiční nízkou účastí, které se v největších městech pohybovala mezi 33 až 43 procenty.

V Liberci nejvíce voličských hlasů získali Starostové, ovšem pohoršili si o zhruba 4 procenta. Zatímco v roce 2018 měli 32,1 procent, nyní to je 28,2. Starostů bude 12 z devětatřiceti členného zastupitelstva, což je ztráta čtyř zastupitelů.

Veliký nárůst voličské podpory pak zaznamenalo hnutí ANO, kterému letos v Liberci dalo podporu 26,2 procent. Před čtyřmi lety to bylo 21,3 procenta. V novém volebním období bude mít ANO 11 zastupitelů.

Třetí úspěšnou stranou byl LOL – Liberec otevřený lidem, který letos v sobě spojil kdysi rozštěpenou Změnu pro Liberec. Dnes dosáhli na 13,3 procenta, což je stejný výsledek, jako měla Změna před 4 lety. Nicméně o 5 procent méně, než měl původní LOL. V zastupitelstvu zasedne 6 členů LOL.

Prvním nováčkem v Libereckém zastupitelstvu jsou Okamurovi populisté z SPD, kteří skončili čtvrtí s deseti procenty. Bude mít 4 zastupitele.

Liberecká ODS skončila předposlední s 9,8 procentními body. V zastupitelstvu bude mít rovněž 4 zástupce.

Poslední stranou, která se do libereckého zastupitelstva dostala, je další nováček liberecké politiky – Piráti. Budou zde mít 2 zastupitele, což jim zaručil výsledek 6,3 procenta. V Liberci přišlo k volbám 40,8 procent oprávněných voličů.

V sousedním Jablonci nad Nisou poprvé za 28 let nevyhrála ODS. S převahou zde zvítězilo ANO s 25,1 procenty. Druhá ODS má pak s velkým rozdílem 15,5 procent. Následující strany pak získali podobný počet hlasů.

Třetí pravicoví extrémisté z SPD mají 12,5 procent. Piráti získali 10,7 procent. Společně pro Jablonec 10,6 procent a STAN/Starostové pro LK. Těsně s 5 procenty se dostalo ještě hnutí PRO Jablonec. V Jablonci volilo 39 procent lidí.

V České Lípě dominovalo ANO s úspěšnou starostkou Jitkou Volfovou v čele. Získalo 40,8 procent všech odevzdaných hlasů. Druhé je hnutí Živá Lípa, které podpořilo 19,8 procent voličů.

SPD získala v České Lípě 9,9 procent voličské podpory. SPOLU 8,4 hlasů a PRO Českou Lípu 5,4 hlasů. V České Lípě přišlo volit jen 33,7 procent voličů.

V Semilech sice zvítězila součást STAN/Starostů pro LK Volba pro Semily s 32 procenty hlasů, ale na paty jim šlape ANO s podporou 30 procent.

SPOLU získalo 17,1 procent a ODS s podporou KDU-ČSL 13,7 procent hlasů. Do semilského zastupitelstva se dostali ještě komunisté a nezávislí, které podpořilo 7,3 procenta voličů. V Semilech přišlo k volbám 43,6 oprávněných voličů.

V libereckém senátním obvodu se také volilo do druhé komory českého parlamentu. V prvním kole zvítězil dosavadní senátor a chrastavský senátor Michael Canov ze STAN/Starostů pro LK, který získal 43,5 procent. Ačkoliv se spekulovalo, že Canov možná vyhraje v prvním kole, oproti roku 2016 si naopak mírně pohoršil o 2 procenta.

V druhém kole se opět utká s kandidátem hnutí ANO. Nicméně zatímco v roce 2016 získal senátorský kandidát ANO jen 15,4 procent, dnes Radka Loučková Kotasová z ANO půjde do druhého kola se ziskem 26,4 procenta. V prvním kole senátních voleb přišlo k urnám 41,4 procent voličů.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;