Podivné praktiky vedení kraje vůči liberecké nemocnici. Hejtman Martin Půta se podivně a potají snažil do představenstva Krajské nemocnice Liberec (KNL) instalovat svého blízkého přítele a spojence Pavla Marka. Proti tomu se ale postavila většina dozorčí rady včetně zástupců nemocnice.

Náš Liberec již včera zveřejnil tiskovou zprávu opozice, která na podivné chování zástupců Starostů pro Liberecký kraj v čele s hejtmanem Půtou a jeho kolegyní, starostkou Semil a předsedkyní dozorčí rady KNL Lenou Mlejnkovou upozornila.

Půta a Mlejnková se snažili do představenstva, narychlo a těsně před volbami prosadit Půtova kamaráda Pavla Marka (na fotografii), v této době generálního ředitele nemocnice v České Lípě. Marek se ale do představenstva KNL nedostal o jediný hlas. Jeho zvolení nepodpořili zástupci nemocnice, ale i ANO nebo Změny pro Liberecký kraj.

Opozici vadil zejména způsob, jakým měl být Pavel Marek do představenstva navolen. Například Zuzana Kocumová (Změna pro Liberecký kraj, letos kandiduje za Pro krajinu) upozornila na to, že takto závažný bod nebyl projednán ani v zastupitelstvu kraje a ani nebyli informováni další akcionáři, například město Liberec (KNL vlastní většinově Liberecký kraj, ale jen z 83%).

Zvolení dokonce nebylo ani na řádném programu. O tom, že se má jednat o novém členu vedení liberecké nemocnice, informovala Lena Mlejnková ostatní členy dozorčí rady stručným emailem z minulého týdne.

Hejtman Půta již jednou, před třemi lety, Pavla Marka do vedení KNL prosadil. Zvedl se proti tomu ale silný odpor,  zástupci vedení nemocnice přímo mluvili o silovém a nehorázném nátlaku hejtmana Půty a na protest proti tomu dokonce odcházeli z funkcí. Docházelo dokonce k manipulacím se zápisy z dozorčí rady, kde se mazala diskuse vyjadřující nesouhlas s instalací Pavla Marka do vedení KNL.

V reakci na to Pavel Marek raději na post ve vedení KNL rezignoval a byl bez výběrového řízení instalován do vedení českolipské nemocnice. Ale aktuální pokus o jeho návrat do vedení KNL tedy nevyšel.

Krajská nemocnice Liberec se připravuje na zásadní stavební zakázku v hodnotě nejméně 1,4 miliardy korun, když má v jejím areálu vzniknout nové centrum urgentní medicíny i s parkovacím domem. To může být pro hejtmana Půtu, kterého jeho styky se stavební lobby přivedly až na lavici obžalovaných v kauze zneužívání dotací na kostel sv. Máří Magdalény v Liberci, také důvodem, proč chce mít ve vedení svého dalšího muže a posílit tak vliv nad touto obří stavební zakázkou.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;