Jedná se o jeden z hlavních dotačních projektů, které současné vedení chystá – přestavbu Liebiegova paláce v srdci Liberce na polyfunkční objekt nazvaný Centrum aktivního života. Město, které již v minulosti nezvládlo významné dotační akce, má problémy i s ním.

Vedení města složenému z koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS se nedaří uzavřít výběrové řízení na dodavatele stavby. Ta se může podle podmínek soutěže vyšplhat až na téměř 170 milionů korun, nicméně předpokládaná hodnota stavby je 155 milionů.

Výběrové řízení chtěla radnice původně zavřít v únoru, několikrát ho ale prodloužila, nakonec se plánuje jeho uzavření až za měsíc, v červnu. Podle odpovědné náměstkyně Radky Loučkové Kotasové dostalo město od firem  k zadávacím podmínkám zakázky, na niž má příslib evropské dotace, přes 150 připomínek či dotazů. Týkaly se například chybějících položek ve výkazu výměr v elektroinstalaci nebo nesouladu výkazu výměr s projektovou dokumentací.

„„Do výkazu výměr byly chybějící položky doplněny a byl sladěn s projektovou dokumentací. Výkaz výměr byl také na základě požadavků poskytovatele dotace sjednocen do jednoho uceleného souboru,“ uvedla náměstkyně Loučková Kotasová, která vidí jako možný začátek stavby konec léta či září.

Z důvodu poskytnutí nového výkazu výměr a doplnění projektové dokumentace byla prodloužena lhůta pro podání nabídky do 10. června. Nyní neevidujeme žádné další dotazy od účastníků veřejné zakázky. Pevně věřím, že se podaří do konce léta vysoutěžit a pustit se do práce,“ doplňuje náměstkyně Loučková Kotasová s tím, že by rekonstrukce měla být hotova do roku 2022.

Současná koalice má s projekty, které může podpořit Evropská unie, velké problémy. Kvůli hádkám v koalici město přišlo o dotaci na nový sběrný dvůr. Kvůli ctižádosti hejtmana Libereckého kraje a stranického šéfa libereckého primátora se Liberec vzdal projektu na nový parkovací dům na autobusovém nádraží a předal ho kraji. Ten projekt nezvládl a Liberec o parkovací dům přišel.

Evropská unie také za špatné čerpání dotací Liberec potrestala částkou ponížením přidělené částky o 200 milionů, tu se nakonec sice podařilo snížit „jen“ na 60 milionů, ale i tato ztráta se citelně dotkne plánovaných projektů zejména v sociální oblasti.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;