Vedení města Liberce prezentovalo svůj plán na oslavy Listopadu 1989. Pro město je organizuje spolek G300, který tvoří lidé z liberecké ODS. Akce vyjde zhruba na 600 tisíc korun, celých 300 tisíc dalo město Liberec.

Před radnicí jsou vystaveny velkoformátové fotografie na dřevěných deskách s vyřezanými slovy „Svoboda 1989“ a jsou seskupeny do symbolického písmene V, které se stalo jedním ze symbolů Listopadu před třiceti lety. Celou výrobu a instalaci provedli studenti nábytkářské Střední školy Kateřinky.

V pátek 15. listopadu pak na instalaci naváže v Malé výstavní síni vernisáž fotografií Milana Drahoňovského z koncertu Karla Kryla 6. prosince 1989 v tehdejším pavilónu A vč. zpěvákových vlastních výtvarných děl (linoryty).O den později, 16. listopadu, se v obřadní síni historické radnice sejde na slavnostním zasedání zastupitelstvo města, aby přijalo slavnostní deklaraci k 30. výročí Listopadu.

Hlavní oslavy se ale odehrají v neděli 17. listopadu –  pietním aktem s odhalením památníku na schodech liberecké radnice (tzv. speech corner); od 17.11 hodin pak v Divadle F. X. Šaldy zahájí komponovaný pořad s písněmi a autentickými dokumenty.

Organizátorem oslav je spolek G300, který loni zajišťoval povedenou a oceňovanou instalaci před radnicí k srpnovým událostem 1968. Na tu od města získal 457 tisíc korun. Zmíněné letošní oslavy mají podle dokumentů zastupitelstva vyjít na 600 tisíc korun, přičemž celých 300 tisíc poskytlo město Liberec, zbytek pak Ministerstvo kultury a Liberecký kraj.

Ve spolku G300 figurují zejména tři jména. Prvním je Tomáš Hasil - bývalý náměstek primátora Jiřího Kittnera, někdejší poslanec a spoluvlastník firmy Kalendář Liberecka. Hasilova firma Kalendář Liberecka byla známá jako příjemce štědrých dotací z radnice v době, kdy jí vládla ODS. Hasil se jako poslanec rovněž zasadil o to, aby v Liberci proběhl později nechvalně známý šampionát Mistrovství světa v lyžování 2009.

Druhým jménem je Pavel Michal, Hasilův obchodní partner a spolumajitel Kalendáře Liberecka.  Třetím členem spolku je Lukáš Váňa, bývalý tiskový mluvčí liberecké ODS, ale například také kontroverzního spolku Geotermální energie pro občany, který dnes figuruje v největší korupční aféře regionu, ve které je žalován i hejtman Libereckého kraje Martin Půta a největší česká stavební firma Metrostav.

Okolo pořádání oslav bylo dusno na květnovém zasedání zastupitelstva. Opozice vyčítala koalici, jakým způsobem zakázku spolku G300 zadala i to, že náměstek Ivan Langr odmítl poskytnout podrobný rozpočet celé akce. Paradoxně náměstek Ivan Langr ze Starostů pro Liberecký kraj před svým vstupem do politiky napsal akademickou práci o korupci v Liberci, kde je jméno Tomáše Hasila zmiňováno jako příklad zdejší politicko-podnikatelské korupční chobotnice.

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

                                                       

Copyright © 2016 Náš Liberec;