Město Liberec zaplatí až milion korun za zpracování „strategie kultury“, na jejímž základě se má teprve rozhodnout, zda bude usilovat o titul Evropské hlavní město kultury 2028. Proti byla nejen opozice, ale jednomyslně i finanční výbor. Nakonec ale usnesení bylo prohlašováno „na sílu“.

Náměstek primátora Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) dostal od zastupitelstva zelenou, že může vyčerpat z městských peněz až milion korun, aby byla zpracována „strategie kultury“. Na jejím základě chce Liberec usilovat o to, aby se stal Evropským hlavním městem kultury. Langrův bod, který byl, jak sám zmínil na tiskové konferenci rady „prohlasován“, vzbudil na zastupitelstvu velké vášně.

„Rádi bychom usilovali o titul Evropského hlavního města, jakým byla v roce 2015 například Plzeň a v roce 2025 jí chce být Žitava,“ předestřel zastupitelům své vize Ivan Langr. Proto je podle něj důležitá strategie, jako podklad pro podání kandidatury. „ Nyní pracujeme na zadávacím řízení, abychom mohli do konce roku vyhlásit veřejnou soutěž na zpracovatele,“ dodal Langr.

Předseda finančního výboru, opoziční zastupitel za Změnu pro Liberec Jan Korytář upozornil, že proti tomuto bodu byl jednohlasně i celý finanční výbor, napříč politickým zastoupením. „Jednomyslně jsme se shodli, že tato strategie, se kterou přichází pan náměstek, městu nic nepřinese,“ řekl Korytář.

Zároveň také upozornil, že to byli nyní vládnoucí Starostové, kteří před volbami proklamovali, aby se na bodech, které půjdou do zastupitelstva, shodly poradní orgány, jako například finanční výbor. „Víte co, tak finanční výbor rovnou zrušte, tady jedenáct z jeho jedenácti členů je proti tomu milionu pro pana náměstka Langra a stejně je to k ničemu,“ dodal Korytář, který kritizoval i to, že náměstek Langr odmítl před finanční výbor přijít a vysvětlit na co milion korun bude potřeba, byť má město na zadání strategie spoustu času.

Náměstka Langra se zastal jeho kolega z rady města Petr Židek z ODS. „Myslím si, že ta investice se městu vyplatí, můžeme té strategie využít i v případě, že bychom na Evropské hlavní město kultury nekandidovali,“ uvedl radní Židek. „Navíc tato strategie nám pomůže definovat i tvarovat kulturu zespoda,“ doplnil ho samotný náměstek Langr.

Možná by Liberec mohl podporovat nějakou skutečnou kulturu zespoda a ne kvůli tomu vyhazovat milion korun na nějakou strategii,“ reagoval na to opoziční zastupitel ze Změny Jindřich Felcman. „Rád bych koalici a Starostům zvlášť připomněl, jak macešsky se chová například ke kinu Varšava, které zachraňují nadšenci nebo jak jste minule zařízli změnu územního plánu, která by umožnila, aby v klubu Azyl mohly probíhat koncerty a představení. Ale hlavně že budeme mít strategii za milion,“ shrnul svou kritiku vedení města Felcman.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;