Dopoledne v libereckém centru bylo doslova zelené. Na náměstí se konala vojenská přehlídka ku příležitosti 100 let založení zdejšího chemického praporu a o kousek, na prostranství před libereckou Plazou proběhla demonstrace, která upozorňovala na aktuální klimatickou hrozbu v rámci Týdne pro klima.

Zatímco před nastoupenými vojáky u radnice bylo možné vidět primátora Liberce Jaroslava Zámečníka a hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu (oba Starostové pro Liberecký kraj), před Plazou se klimatické demonstrace, kde se sešlo zhruba 70 lidí, účastnily politici Změny pro Liberec a Libereckých Zelených jako Josef Šedlbauer a Jindřich Felcman.

Akce proběhla v rámci týdne pro klima a organizačně ji zaštítily spolky jako Rodiče za klima nebo Extinction Rebellion. Akce se účastnily i středoškoláci, kteří se účastní mezinárodního hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), kteří v jeho rámci žádají, aby byla politiky učiněna rázná opatření proti dalšímu globální oteplování, žádají aby byl naplněn cíl maximálního oteplení o 1,5 stupně přijatý na Světové konferenci o změně klimatuv Paříži 2015 v Pařížské dohodě Organizace spojených národů.

Akce byla první z Týdne pro klima, symbolickou stávkou za život,  nebo jak se píše ve společném prohlášení: „stávkou za plnohodnotný život, jehož kvalita je přímo úměrná kvalitě našeho přírodního prostředí. Pokud budeme svou lhostejností, nečinností v nalézání řešení - jako jednotlivci i jako společnost - nadále prohlubovat rozsáhlé změny v atmosféře Země, pokud budeme pokračovat v degradaci půdy, tolerovat špatné lesní hospodářství a průmyslové zemědělství, násilně zasahovat do krajiny i vodního cyklu v ní a nezodpovědně tak způsobovat razantní ztrátu biodiverzity a extrémní sucho, budeme my všichni bez výjimky v budoucnosti vystaveni životu, který jsme nejen nikdo z nás nezakusil, ale který nám a našim potomkům neumožní naplnit základní potřeby člověka a lidské společnosti v celé její šíři.“

Po několika projevech zúčastněných se průvod vydal na cestu městem. Trošku úsměvně na celou akci, kde vévodili mladí lidé nebo rodiče s malými dětmi, dohlížela policie včetně tajných policistů z protiextrémistického oddělení.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;