Dopoledne v libereckém centru bylo doslova zelené. Na náměstí se konala vojenská přehlídka ku příležitosti 100 let založení zdejšího chemického praporu a o kousek, na prostranství před libereckou Plazou proběhla demonstrace, která upozorňovala na aktuální klimatickou hrozbu v rámci Týdne pro klima.

Zatímco před nastoupenými vojáky u radnice bylo možné vidět primátora Liberce Jaroslava Zámečníka a hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu (oba Starostové pro Liberecký kraj), před Plazou se klimatické demonstrace, kde se sešlo zhruba 70 lidí, účastnily politici Změny pro Liberec a Libereckých Zelených jako Josef Šedlbauer a Jindřich Felcman.

Akce proběhla v rámci týdne pro klima a organizačně ji zaštítily spolky jako Rodiče za klima nebo Extinction Rebellion. Akce se účastnily i středoškoláci, kteří se účastní mezinárodního hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), kteří v jeho rámci žádají, aby byla politiky učiněna rázná opatření proti dalšímu globální oteplování, žádají aby byl naplněn cíl maximálního oteplení o 1,5 stupně přijatý na Světové konferenci o změně klimatuv Paříži 2015 v Pařížské dohodě Organizace spojených národů.

Akce byla první z Týdne pro klima, symbolickou stávkou za život,  nebo jak se píše ve společném prohlášení: „stávkou za plnohodnotný život, jehož kvalita je přímo úměrná kvalitě našeho přírodního prostředí. Pokud budeme svou lhostejností, nečinností v nalézání řešení - jako jednotlivci i jako společnost - nadále prohlubovat rozsáhlé změny v atmosféře Země, pokud budeme pokračovat v degradaci půdy, tolerovat špatné lesní hospodářství a průmyslové zemědělství, násilně zasahovat do krajiny i vodního cyklu v ní a nezodpovědně tak způsobovat razantní ztrátu biodiverzity a extrémní sucho, budeme my všichni bez výjimky v budoucnosti vystaveni životu, který jsme nejen nikdo z nás nezakusil, ale který nám a našim potomkům neumožní naplnit základní potřeby člověka a lidské společnosti v celé její šíři.“

Po několika projevech zúčastněných se průvod vydal na cestu městem. Trošku úsměvně na celou akci, kde vévodili mladí lidé nebo rodiče s malými dětmi, dohlížela policie včetně tajných policistů z protiextrémistického oddělení.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;