Tuto sobotu proběhla v metropoli sousedního Saska mohutná demonstrace, která měla upozornit na nebezpečí nárůstu krajní pravice a fašizace veřejného prostoru. Akce se účastnilo až 40 tisíc lidí, kteří varovali zejména před posilující Alternativou pro Německo, která je dlouhodobě spojena s předními neonacisty.

Týden před volbami do saského zemského parlamentu, v nichž by mohla uspět krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), v sobotu vyšlo do ulic Drážďan kolem 35 až 40 tisíc lidí (odhady se v jednotlivých médiích liší), aby demonstrovali proti rasismu, fašismu a krajně pravicovým tendencím, které sílí v Německu, ale i v jiných zemích Evropy. O demonstraci informovala liberecká levicová platforma Libereds, jejíž členové se akce účastnili.

Zhruba 10 tisíc z celé demonstrace lidí tvořilo antirasistický/antifašistický blok „Braňme solidaritu“, který svojí účastí podpořili i členové a členky našeho kolektivu. Velkou demonstraci svolala iniciativa Unteilbar (Nedělitelní), ke které patří kolem čtyř stovek organizací a skupin složené z občanských spolků, politických stran a jejich organizací, ale například i církví.

Demonstrující  jasně odmítli nenávistnou politiku AfD stejně jako rasismus středu a postupnou normalizaci krajně pravicových témat. To dali najevo nejen svými projevy, bannery a skandováním, ale také „očesáním“ předvolební propagandy z lamp podél čtyřkilometrového trasy demonstrace. Demonstranti rovněž protestovali za dekriminalizaci pomoci lidem, kteří se ocitnou v nouzi na moři a kritizovali podle nich nelidskou politiku spolkové vlády vůči uprchlíkům a deportační politiku Evropské unie.

Alternativa pro Německo je černým koněm nadcházejících voleb v Sasku. Vznikla jako pravicová a euroskeptická strana v roce 2013, ale o dva roky se v době migrační krize výrazně nacionalisticky radikalizovala. De facto přetáhla veškerý voličskou základnu otevřeně neonacistické NPD, podobně jako se to v České republice povedlo Tomio Okamurovi, který tak vymazal neonacisty z Vandasovy DSSS.

Přední představitelé AfD jsou známí nejen svým odporem k migrační politice, ale například i revizionismem druhé světové války (kam patří i požadavek na zrušení Benešových dekretů v ČR), obhajobou některých kroků Hitlerovského Německa nebo popíráním a znevažováním holokaustu. Pro AfD je rovněž typický silný antikomunismus a antiliberalismus. Mezi přední spojence AfD v České republice patří SPD Tomio Okamury nebo bývalý prezident Václav Klaus, který se jejich akcí veřejně účastní.

Strana získávala volební úspěchy v komunálních volbách a volbách do zemských sněmů, zejména na východě Německa, který dodnes trápí důsledky přechodu na tržní ekonomiku a veliká nezaměstnanost. Mohutný nástup pro AFD znamenal v roce 2017, kdy získala 12,6 % hlasů, čímž se tak stala třetí nejsilnější politickou stranou v Německu po CDU/CSU a SPD.

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;