Neuvěřitelný příběh a skutečný triumf vůle. Tak by se dal popsat aktuální výkon plavkyně libereckého klubu TJ Slavia. Za 12 a půl hodiny zdolala mořský kanál La Manche oddělující Britské ostrovy od Evropy.

Čtyřicetiletou Markétu Pechovou připravila rakovina o nohu již ve dvanácti letech. I přes to se dokázala stát špičkovou sportovkyní, která reprezentuje Liberec i celou Českou republiku. Na mistrovství Evropy například skončila třikrát v první desítce. Na padesátce doplavala čtvrtá, na stovce pátá a na čtyřstovce devátá.

Dnes si ke svým již tak obdivuhodným sportovním výkonům přidala další. Jako vůbec první žena planety s tělesným handicapem přeplavala slavný kanál La Manche. Zdolat 38 kilometrů mezi anglickým Doverem a francouzským Calais jí trvalo pouhých a 12 a půl hodiny a do konce za sebou daleko nechala i další plavce bez handicapu, kteří se o to samé jako Pechová pokoušeli. Jako první o tom informovala liberecká Mladá fronta Dnes.

„Jsem šťastná. Když jsem vylezla z vody, začala jsem brečet, ale už jsem v pohodě. Ani jsem se tolik netřásla zimou a dá se říct, že během čtvrt hodiny už jsem byla v pohodě. Dokonce nejsem ani tak fyzicky vyčerpaná, jak jsem se domnívala.“, uvedla Pechová pro Idnes.cz

Prvním plavcem přes kanál La Manche  byl Angličan Matthew Webb v roce 1875. Překonání průlivu z Doveru do Calais mu trvalo 21 hodin a 45 minut. V roce 1926 se Američanka Gertrude Ederleová vydala opačným směrem a po 14 hodinách a 39 minutách vystoupila z vody jako první žena. Liberecká plavkyně Markéta Pechová má od včerejšího dne mezi nimi navždycky své jméno.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;