Politický převrat v Jablonci, který zinscenovaly strany ANO, ODS a Starostové pro Liberecký kraj, ohrožuje miliardovou dotaci na modernizaci tramvajové trati s Libercem. Tvrdí to alespoň vedení Liberce. Jablonecký primátor to odmítá, mezitím na něj ale bylo podáno trestní oznámení.

Vedení Liberce a Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) má obavy, že se nestihne podat žádost na miliardový projekt, který má modernizovat část tramvajové trati mezi oběma městy. Důvodem je nepřítomnost jabloneckého primátora Milana Kroupy (ANO) na společném úterním jednání z důvodu politické krize v Jablonci.

„Nás pomalu a jistě dohání termíny, které jsou dány dotačními podmínkami, to znamená, jednání nelze odkládat donekonečna. My musíme podat finální kompletní žádost o dotační titul do konce listopadu," řekl ČTK Michal Zděnek, předseda představenstva DPMLJ.

Jeho obavy sdílí i vedení města Liberce. „Mrzí mě to, ztrácíme tím čas," uvedl náměstek libereckého primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj). Podle něj hrozí, že kdyby žádost o dotaci dopravní podnik do listopadu nepodal, ohrozilo by to podle něj do budoucna provoz na trati. „Žádná další varianta, žádný náhradní termín poskytovatelem dotace není možný. Tím pádem by rekonstrukce a dostavba tramvajové tratě nebyla a tramvaj by přestala jezdit," řekl ČTK Šolc.

Jablonecký primátor Milan Kroupa ale podobné scénáře odmítá. „Rekonstrukce tramvajové trati a její prodloužení dále podporujeme, ke změně kurzu v této záležitosti nedošlo. Pouze jsem požádal o trochu času, aby mohl v této záležitosti za Jablonec jednat někdo, kdo bude mít silný mandát," uvedl primátor Kroupa.

V Jablonci minulý týden padla tamní koalice, když byli společnými hlasy ANO, ODS a Starostů odvoláni dva radní za Společně pro Jablonec, kteří kritizovali střet zájmů Milana Kroupy, který je zároveň majitelem společnosti Grepa Network, která chce po městě milionová vyrovnání a další venefity.

Na jabloneckého primátora bylo již v této souvislosti podáno trestní oznámení. Souvisí s jeho demonstrativním vypínáním kamerového systému, aby svým kritikům dokázal, že ovládá kamery v celém Jablonci. Jako první o tom, informoval Jablonecký deník.

Podle Vydírání, Sdružení místních samospráv  se tak Milan kroupa dopustil poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. „Celý případ navíc považujeme za alarmující příklad střetu zájmů, protože primátor zastupuje město Jablonec a zároveň je jednatelem firmy, která městu dodává služby a nyní usiluje o zaplacení pohledávky,“ zdůvodnil pro Jablonecký deník první místopředseda Sdružení ČR Jan Sedláček, který na jabloneckého primátora trestní oznámení podával.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;