Plánovaná oprava libereckého bazénu začne zřejmě až v roce 2021. Jedná se o velký posun oproti původním plánům a slibům. Na opravu byl přitom v nedávné minulosti peněz dostatek z evropských dotací. Přednost ale dostaly jiné projekty naplánované s lidmi z firem, které pak zakázky realizovaly.

Plánovaná rekonstrukce bazénu by měla vyjít na 350 až 400 milionů korun. Město nyní hledá projektanta, který by za 32 milionů plán rekonstrukce vypracoval. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) by se tak se samotnou rekonstrukcí libereckého bazénu mohlo začít až v létě za dva roky.

Liberecký bazén je přitom v havarijním stavu. Během vlád ODS získala bazén do správy společnost Ještědská sportovní. Město jí přispívá ročně zhruba 20 miliony korun, ale podle některých zastupitelů není zcela přehledné, jak s nimi hospodaří. Samotná budova a technické zázemí bazénu, který ročně navštíví 350 tisíc lidí, nyní vyžadují zásadní rekonstrukci.

V roce 2011 a 2012 se realizovala přístavba nového menšího bazénu u původního plaveckého bazénu na Tržním náměstí. Ač již tehdy kritici tohoto postupu upozorňovali, že samotný původní bazén je ve špatném stavu a že by bylo lepší finance využít na jeho opravu, zvítězila varianta další výstavby menšího bazénu v místě, která měla vzrušené politické pozadí.

Dostavba libereckého bazénu přišla na bezmála 140 milionů korun z veřejných prostředků. Z 85 procent jej hradila Evropská unie. Stavba se realizovala v letech 2011 až 2012 a provedla ji společnost Syner, nechvalně proslulá svým vlivem na liberecké politiky. Po volbách v roce 2010 se nakrátko stal primátorem Jan Korytář ze Změny pro Liberec, který ale odmítl podepsat zakázky na rekonstrukci lázní a přístavbu bazénu, které byly připravené za jeho předchůdce primátora Jiřího Kittnera (ODS).

Korytáře to stálo primátorské křeslo a Změna pro Liberec musela odejít do opozice, když se na radnici ustanovila opozičně smluvní koalice ČSSD, Starostů pro Liberecký kraj (v platformě s KDU - ČSL jako Liberec občanům) a ODS a zakázky na bazén i lázně byly realizovány. Nikoliv ovšem bez problémů.

Liberec musel za špatně odvedenou práci na realizaci bazénu v minulosti platit pokuty a jak dokázal náš web, společnost Syner nestavěla jen nový bazén, ale zároveň i liberecké lázně, byť oficiálně vyhrála soutěž jiná firma. Rovněž oba dva projekty byly za ODS na radnici zcela v rukou lidí spojených se Synerem a jeho tehdejšími dceřinými firmami. U obou zakázek zároveň existovaly posudky, které stavby označily za schválně předražené.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;