Před měsícem byl primátor sebejistý a shodil ze stolu plánovanou rekonstrukci plaveckého bazénu na Františkově. Dnes musel couvnout před faktem, že veřejnost takový přístup odsoudila. Ve hře je ovšem i výstavba bazénu arény, které si přejí podnikatelské prostředí kolem Syneru.

Přesně před měsícem si byl primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) jistý v kramflecích. Bez diskuse na zastupitelstvu, natož s občany oznámil, že plavecký bazén u ZŠ Švermova Liberec opravovat nebude, byť za minulých vlád započaly přípravné kroky jako vypracování stavební dokumentace.

„Budeme hledat nějaké jiné využití těchto prostorů, jiné sportoviště a v případě rekonstrukce velkého bazénu budeme hledat náhradní plavání – například v Jablonci nebo ve školních bazénech,“ řekl tehdy Jaroslav Zámečník a měl svou podporu u koaličních kolegů z ANO i ODS, za jejichž vlád bazén na Františkově zchátral.

Jenomže narazil na odpor zejména občanské veřejnosti, která se zformovala kolem výzvy zaštítěné peticí Nechceme Liberec bazénu. Její zástupci se zformovali na sociálních sítích a vystoupili i na libereckém zastupitelstvu, kde našli podporu opozice z řad LOL! a Změny pro Liberec.

"Rozhodnutí rady města nepokračovat v rekonstrukci bazénu u ZŠ Švermova považuje Změna pro Liberec za špatné a zejména nepromyšlené rozhodnutí. Ukončení takto významného projektu by mělo projednat zastupitelstvo města, a to na základě předchozí diskuse. Téma je zásadní pro nemalou část Liberečanů a rada by o něm neměla rozhodnout sama ve chvíli, kdy je ve vedení stotisícového města pouhé dva měsíce.", uvedl Jan Korytář ze Změny pro Liberec

Pod tímto tlakem musel ustoupit i primátor Jaroslav Zámečník a koalice a bylo slíbeno vytvoření komise k problematice, kterou povede náměstek pro rozvoj Jiří Němeček (ANO). V těchto dnech mají zástupci stran do komise nominovat své zástupce.

O její podobě se politici neshodli již na zastupitelstvu, které v Liberci proběhlo minulý týden. Zástupci Změny pro Liberec navrhovali, aby členy komise byli i zástupci občanů a například plaveckých oddílů, ODS naproti tomu upozorňovala, že komise je plně v rukou primátora a ten si ji může jmenovat bez ohledu na ostatní strany či zástupce veřejnosti.

Pracovní skupina má řešit problematiku bazénů celkově, počínaje hlavním městským bazénem na Tržním náměstí a malými školními bazény při ZŠ Dobiášova a Vrchlického konče. Samotný bazén ve Švermově ulici je pak se svými 25 metry mezi nimi.

Ve hře je podle primátora i výstavba zcela nového plaveckého bazénu u liberecké arény, kterou pro město za kritizovaných podmínek spravuje společnost ze stáje S group holding/Syner. Toto řešení již před volbami prezentovali zástupci ANO, kteří kvůli tomu dokonce chtěli zbourat velký bazén na Tržním náměstí. Po kritice veřejnosti i vlastního celostátního vedení ale couvli. Nicméně tato varianta, kterou dle kuloárních informací, stále protlačuje místní stavební lobby, je slovy primátora Zámečníka z jednání posledního zastupitelstva stále na stole.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;