Liberecká koalice nevládne ani sto dní a již se proti ní bouří občané. Důvodem je její politika vůči veřejnému plavání, zejména záměr zrušit plánovanou opravu plaveckého bazénu na Františkově.

Proti postupu radnice byla sepsána petice občanů, ve které stojí: „My, níže podepsaní občané České republiky, chceme,  aby zastupitelé města Liberce, přehodnotili svůj postoj k problematice sportovního, školního, veřejného, rekreačního a závodního plavání a začali pracovat na vyřešení situace, která bohužel zatím vede k tomu, že Statutární město Liberec, nebude mít po dobu skoro dvou let funkční plavecký bazén, který by pokryl potřeby výše uvedené.“

Občané stojící za peticí, kterou během prvních několika málo dní podepsalo na 160 lidí, formulují své požadavky takto: „ Chceme rozumné a smysluplné řešení, které vydrží dalších 30 let a nebudeme se něj stydět. Chceme přehodnotit zamítavý postoj opravy školních bazénů v Liberci. Chceme, aby veškerá dokumentace (studie, zprávy ...) byla online a přístupná veřejnosti.“

Pod podpisy probíhá i diskuse signatářů, kde vysvětlují, proč petici podepsali. „Podepisuji protože, považuji rekonstrukci bazénu na Františkově za nejlepší řešení zajištění funkčního bazénu v době opravy městského bazénu, který je již nyní přetížený. Oprava bazénu při ZŠ Švermova by byla velkým přínosem nejen pro školu, ale v případě využití pro veřejnost i pro obyvatele přilehlých čtvtí a zcela jistě by zlepšila kvalitu života a možnosti trávení volného času zdejších seniorů, pro který je městský bazén z řady důvodů nedostupný.“, píše například Veronika Braierová z Liberce, která petici podepsala.

Protože nechci žít dva roky v Liberci, ve kterém by se nemohl jít normální člověk jen tak zaplavat do veřejného plaveckého kapacitně dostačujícího bazénu.“ , shrnuje svůj přístup Liberečan Milan Němec.

Petice se zatím šíří pouze na internetu pod názvem „Nechceme Liberec bez bazénu“.

Důvodem občanských protestů a sepsání petice bylo rozhodnutí současné liberecké vládnoucí koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS neopravovat plavecký bazén na Františkově.

Ten byl desetiletí využíván školními dětmi, plaveckými oddíly i širokou veřejností. Za vlád ODS ho ale město nechalo zchátrat, k rekonstrukci se neměla ani vláda Starostů pro Liberecký kraj a ČSSD z let 2010-2014. Až předchozí vedení města s koalicí Změny pro Liberec a ANO plánovala jeho rekonstrukci a podnikla první kroky jako například zpracování stavební studie.

Současná koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS ale přípravy rekonstrukce ale ústy primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové) zastavila s tím, že bazén již v místě neobnoví, ale může zde být například tělocvična nebo prostor pro dílny. Záměr neobnovit bazén ve Švermově ulici na veřejnosti a sociálních sítích prosazuje i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové) Tento přístup ale vyvolala nevoli u opozice i veřejnosti.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;