Historicky druhé liberecké referendu je neplatné. Referendum, které probíhalo za kontroverzních podmínek, přišlo podpořit pouhých 14,85 procenta voličů. Politici tak nebudou v daných otázkách ničím vázáni.

Referendum iniciovala Změna pro Liberec, která k jeho konání sehnala přes 8,6 tisíc podpisů. Primátor Tibor Batthyány (zvolen a vyloučen z ANO) spolu s tajemníkem Martinem Čechem se referendu snažili zabránit. Magistrátní úředníci vyhlásili značný počet podpisů za neplatný, ale neuvedli, kterých a z jakých důvodů. To soud označil za neakceptovatelné a nařídil referendum konat spolu s volbami.

I tak magistrát referendum nijak nepropagoval, spousta lidí ani nevěděla, že je. Změna pro Liberec se tak jeho propagace ujala sama, například formou placených brigádníků, kteří ovšem byli ve dnech voleb napadáni a bylo jim vyhrožováno ze strany kandidátů Starostů pro Liberecký kraj a Svobodných kandidujících spolu s primátorem Batthyánym.

V referendu pak nehlasoval potřebný počet oprávněných voličů. Těch by muselo být 35%, aby rozhodnutí občanů o koupi libereckého zámku, opravě amfiteátru v Lidových sadech, hráze u veseckého Tajchu, větší regulaci hazardu a MHD zdarma pro děti a seniory bylo pro politiky závazné. Takto není.

Největší podporu získal mezi hlasujícími větší zákaz hazardu, pro se vyslovilo přes 85 procent těch, co u referenda hlasovali. Naopak nejmenší podporu měl výkup libereckého zámku, který si přálo něco přes 57 procent občanů, kteří přišli k referendu. Podobný náhled výsledků referenda je ZDE

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;