Jiří Zavoral je příslušníkem liberecké policie. Zároveň je ale kandidátem Starostů pro Liberecký kraj, ovšem jako nestraník. Že kandiduje za hnutí, jehož čelní představitelé mají problémy se zákony, nechce komentovat.

Jiří Zavoral je policistou zaměstnaným  na Krajském ředitelství Policie české republiky Libereckého kraje. Zároveň je ale kandidátem hnutí Starostové pro Liberecký kraj v aktuálních komunálních volbách pod číslem 14 na kandidátce v Liberci.

Policisté mají ze Zákona  o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, kterým se musí řídit, zakázáno být členem politické strany a politického hnutí. Doslova se v tomto zákoně píše: „Příslušník nesmí být členem politické strany nebo politického hnutí ani vykonávat činnost v jejich prospěch“. Jiří Zavoral je ovšem za toto hnutí aktuálně i členem kontrolního výboru v Liberci.

Skutečnost, že je Jiří Zavoral zároveň na kandidátce politické strany, omlouvá a vysvětluje tím, že kandiduje pouze jako „nestraník“. Na dotaz s tímto spojený odpověděl: „Máte pravdu, jako příslušník policie nesmím být členem politické strany ani hnutí a jak jste si správně zjistil ani členem strany nebo hnutí nejsem.

To je ovšem výklad zákona, který je trochu na hraně. Je těžké si představit, že konkrétně člověk jako Jiří Zavoral, který je nikoliv outsiderem na kandidátce politické strany v Liberci, zastupuje ji v orgánech města a velice razantně hájí její stanoviska na veřejnosti (například na sociálních sítích), potom „nevykonává činnost v její prospěch“, jak mu nařizuje zákon.

K tomu se vyjádřil i Petr Leyer, právník z Transparency International: „Dotyčný není sice členem politické strany, ale pokud vykonává v jejím rámci nějaké funkce, může s velkou pravděpodobností stejně porušovat zákon. Nadřízení by měli o takovém angažmá vědět a posoudit, zda se nejedná o činnost v prospěch politické strany, což je též zakázané.“

Další rozporuplnou skutečností je, že policista Jiří Zavoral kandiduje do libereckého zastupitelstva za Starosty pro Liberecký kraj, jejichž vrcholní představitelé mají problémy se zákonem. Například stávající předseda Starostů pro Liberecký kraj Martin Půta je již dokonce obžalován z korupce a přijetí úplatku. Dalším je například někdejší radní pro dopravu Libereckého kraje za Starosty Vladimír Mastník, kterého policie viní z korupčního jednání v kauze libereckého dopravního podniku. Ten měl dokonce brát úplatky určené na svou kampaň v rámci Starostů pro Liberecký kraj.

Na tuto otázku se policista Jiří Zavoral snažil odpovědět poněkud vyhýbavě: „Nezaznamenal jsem, že bych byl na kandidátce s někým, kdo by byl trestně stihán nebo obžalován, naopak kandidátka SLK (Starostové pro Liberecký kraj –pozn.red.) v Liberci je složená z občanů Liberce, kteří již v životě něco dokázali a mohou přispět k rozvoji Liberce. Kandiduji jako občan Liberce nikoliv jako reprezentant Policie ČR.“

Na další přímou otázku, jak vidí své angažmá v hnutí Starostové pro Liberecký kraj, jehož předseda Martin Půta je jednak obžalován a jednak který silně kritizuje práci policie a často mluví, pravda bez jediného důkazu, o jakémsi spiknutí, kde má působit i policie, liberecký policista a kandidát Starostů Jiří Zavoral odpověděl: „Pokud se mě ptáte jako policisty, nemohu Vám odpovědět, za policii se mohou vyjadřovat pouze určení pracovníci, musíte tedy svůj dotaz směřovat jinam.“

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;