Tři muži, kteří byli ve čtvrtek zatčeni v policejní razii kvůli korupci v dopravním podniku, jsou na svobodě. Okresní soud v Liberci sobotu odpoledne rozhodl o jejich propuštění na svobodu z cely předběžného zadržení.

Předseda představenstva Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) Pavel Šulc, který je zároveň libereckým zastupitelem (zvolen za ANO), klíčová osoba soukromé dopravní společnosti BusLine Jiří Vařil a ředitel DPMLJ Luboš Wejnar jsou volní. Okresní soud v Liberci neshledal další důvody pro jejich setrvání v cele předběžného zadržení, kde byli od minulého čtvrtka.

V celé kauze jde podle důvěryhodných zdrojů o systémovou korupci v podniku, uplácení politických zástupců i o manipulaci s veřejnými zakázkami.  Například o loňskou rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce téměř za 68 milionů korun a nákup 17 autobusů na zemní plyn v zakázce za 107 milionů korun hrazených z velké části z fondů EU.

Policejní razii předcházela kritika vztahů DPMLJ a BusLine zejména od politického hnutí Změna pro Liberec. Ostatní strany varovné signály přecházely či byly přímo s dopravním podnikem a BusLine spjaty.

 Člena Josefa Šedlbauera, kterému dal za pravdu hloubkový audit společnosti a zdá se i policejní zásah, stály jeho postoje místo předsedy představenstva dopravního podniku, když byl společnými silami ANO, Starostů pro Liberecký kraj a ODS z funkce odvolán.

Společnost BusLine v Liberci obstarává zhruba 40% autobusových linek, v Jablonci potom rovných 100%. Do Liberce se dostala díky účelovému sloučení dopravních podniků (kde město Jablonec nemá ani 1% majetku) a na základě smluv podepsaných bez výběrového řízení. Ředitelem DPMLJ pak byl, rovněž bez výběrového řízení, jmenován tehdejší manažer BusLine Luboš Wejnar.

Na poněkud výsměšné fotografii, kterou v sobotu rozeslalo místním médiím Sdružení pro obnovení elektrických kolejových drah v Jablonci nad Nisou je zachycen právě propuštěný a obviněný ředitel Luboš Wejnar (vzadu v modré košili), náměstek primátora Lukáš Pleticha a zastupitel Jindřich Berounský (oba ČSSD).

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;