Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu dnes zasahovali na úřadě Libereckého kraje. Zajišťovali dokumentaci, která se týká dopravní obslužnosti. Ta je dlouhé roky palčivým problémem města i kraje a to zejména díky klientelistickým sítím mezi politiky a hlavním dodavatelem, společností BusLine.

Podle ČTK mluvčí krajského úřadu Markéta Žitná řekla: "Mohu potvrdit, že na krajském úřadě jsou dnes policií prověřovány kroky ve věci zajištění dopravní obslužnosti v Libereckém kraji. Veškeré dokumenty, které si policie vyžádala, jsme poskytli. Chod krajského úřadu nebyl a není nijak omezen." Nikdo v této souvislosti zatím nebyl zatčen.

Na podezřelé okolnosti kolem zajištění autobusové dopravy a zejména roli společnosti BusLine a její vazby na zdejší politiky, upozorňuje například i náš web dlouhodobě. V minulosti jsme například přišli s analýzou, která dle našeho názoru dokazuje, nakolik byl tehdejší čtyřmiliardový tendr na dopravní obslužnost zmanipulovaný.

Důkladně jsme se také věnovali vztahům mezi jednotlivými politiky a hlavními aktéry BusLine, která jezdí v kraji i na městě za nebývalé vysoké částky. Nevýhodnost smluv později potvrdil například i audit, který si zadalo město. Na celorepublikové úrovni jsme upozorňovali na lobbing společnosti BusLine, která se na vládní úrovni snažila získat více peněz z veřejných prostředků pod rouškou navýšení platů řidičů.

V minulosti se nám za tyto aktivity dostalo mnoho útoků a invektiv, ať od samotných politiků v čele s hejtmanem Martinem Půtou nebo od médií spojených s podnikatelským prostředím kolem společnosti Syner, jehož sportovní byznys BusLine dlouhodobě sponzoruje.

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;