Situace s hazardem v Jablonci nad Nisou se opět dostala do celostátních médií. Přístup jablonecké radnice, která v čele s místní ODS a primátorem Petrem Beitlem nejprve před volbami populisticky zakázala ve městě hazard, aby ho po volbách znovu povolila, je nyní díky pořadu Střepiny známý po celé zemi.

Radnice v Jablonci nad Nisou před komunálními volbami v roce 2014 s velkou slávou prosadila zákaz hazardu a hracích automatů ve městě. Po volbách, ve kterých ale zvítězila ODS a primátorem se stal Petr Beitl, se situace rychle změnila a radnice začala znovu herny povolovat, byť s názvem „kasíno“. V reálu se ale nic nezměnilo.

V červnu 2015 zastupitelstvo Jablonce prolomilo zákaz heren a kasin platný od ledna, na který se čekalo dlouhé tři roky, povolilo tři kasina a vznik neomezeného množství dalších. Již o několik měsíců, v roce 2016, povolilo zastupitelstvo další vznik „kasín“, tentokrát dvanáct.

Lidem ale s radnicí v Jablonci dochází trpělivost a začali se sami organizovat. Sepsali petici za referendum o hazardu, kterou chtějí spojit s prezidentskými volbami. V současné době má petice již tisícovky podpisů.

Situaci v Jablonci nad Nisou se věnoval i reportérský pořad Střepiny na televizi Nova, který byl odvysílán před několika týdny. K vidění ZDE

 V sousedním Liberci je situace velice podobná. Zdejší nejsilnější straně, Změně pro Liberec, se podařilo prosadit zákaz hazardu a heren ve městě před Vánoci 2016. V reakci na to, ale započala masivní kampaň ze strany herní lobby, nejvíce se v její prospěch angažovali primátor zvolený za ANO Tibor Batthyány, Jiří Šolc ze Starostů pro Liberecký kraj a zástupci ODS.

Nakonec primátorovi Batthyánymu a zastupiteli Šolcovi podařilo sehnat o jeden hlas navíc, a to za krajně podivné situaci, kdy si další zastupitelka za ANO „vzpomněla“, že vlastně chtěla hlasovat jinak a do Liberce se tak vrátil hazard a herny, se všemi negativními a kriminálními důsledky v plné síle.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;