Proti politice a chování současného ministra financí i prezidenta republiky demonstrovaly v Liberci včera večer stovky lidí. Nelíbilo se jim lhaní a kauzy Andreje Babiše i nerespektování Ústavy ze strany Miloše Zemana.

Na sociálních sítích svolaná akce „Proč?Proto!“ přivedla do ulici českých měst desítky tisíc lidí. Proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi se demonstrovalo Praze, kde přišlo na Václavské náměstí zhruba 20 tisíc lidí,v Brně, Olomouci, Plzni, ale i Liberci. Zde se na Benešově náměstí sešlo zhruba 500 lidí.

Akce byla ve všech městech striktně apolitická,organizátoři nedovolili vystoupit žádným politickým představitelům. V Liberci ale jako řečníci promluvili někteří známí obyvatelé města. Byl to například pedagog zdejší univerzity Jan Šolc nebo odborář z dopravního podniku Zdeněk Lezskoven. Oba zmínili dle nich nezdravý trend,kudy se současná česká politika vydává. Ohrožena je prý svoboda médií i svobody jiné a při volbách je třeba skutečně přemýšlet,koho svým hlasem poslat do veřejných funkcí.

Většina demonstrujících se později přesunula před liberecký hotel Imperial na třídě 1. máje, kam prezident Miloš Zeman svolal schůzku předsedů koaličních stran, ač bylo jasné, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je na cestě do zahraničí. Demonstrující měli transparenty jako „O tvé koblihy nestojíme, Babiši“ nebo „Andrejko,odchod. Sorry jako“. Skandovali hesla „Babiše do koše!“ „Nejsme kampaň!“ nebo „Ústava je zákon!“

Zajímavý moment vypovídající o propojení dnešního politického světa se sociálními sítěmi, přinesla aktivita Zemanova kontroverzního mluvčího Jiřího Ovčáčka. Ten se snažil na Twitteru vylíčit demonstrující jako organizované příznivce Bohuslava Sobotky, kteří se nestydí uchylovat k vugárním a agresivním invektivám vůči prezidentu republiky. Obratem na to začal dav před hotelem Imperial skandovat „Přestaň lhát na Twitteru!“.

Prezidentem svolaná liberecká schůzka žádný posun ve vládní a ústavní krizi nepřinesla a i demonstrující dav se večer v poklidu rozešel.

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;