volby-Liberec

Osm stížností na průběh komunálních a senátních voleb, které proběhly letos v říjnu, krajské soudy v Liberci a Hradci Králové, kde byly podány, odmítly. Zbývá projednat ostatní. V Liberci ale volby, podle vyjádření mluvčí krajského soudu ze čtvrtečního odpoledne, platí. Soud zamítl i stížnost dosluhujícího náměstka liberecké primátorky Jiřího Rutkovského.

 

Soudy přijaly po říjnových volbách dohromady 14 stížností. Soudy se musely zabývat průběhem voleb jednotlivých obcích – což se stalo a byly zamítly stížnosti ve Všeni a Žernově na Semilsku, Novém Boru na Českolipsku a dvě v Jablonci nad Nisou.  Soud bude nyní projednávat zbylých šest stížností. Z toho tři v Jablonci, dvě ve Frýdlantu. Včera liberecký soud zamítl i poslední žádost na přepočítávání hlasů. Volby jsou tedy v Liberci platné a první zastupitelstvo by se mělo sejít 27. listopadu.

Nejzávažnější dopad mohlo mít projednání stížnosti právě v Liberci. Kdyby zde dal soud žalobkyni za pravdu, mohlo dojít k přepočítávání hlasovacích lístků, což by potencionálně mohlo vést k novému rozdání karet. Hned tři politické subjekty se totiž dostaly do libereckého zastupitelstva jen velice těsně. KSČM získala pouhých 5,6% hlasů a TOP 09 5,5% hlasů. Nejvíce ohroženou se jeví ODS, která získala pouhých 5,04% hlasů a reálně ji do zastupitelstva dostalo zhruba 10 až 15 odevzdaných lístků, které ji vytáhly přes hranici 5%.

Krajský soud musí projednat ještě jednu stížnost související s vyřazením České strany národně sociální v Jablonci, kde volby také zpochybnila Česká pirátská strana. Dva návrhy se týkají Frýdlantu. Jedna z žalob směřuje na neplatnost zvolení Dana Ramzera do zastupitelstva kvůli jeho údajně účelovému pobytu a druhá se týká sčítání hlasů. Ve Frýdlantu zvolený způsob sčítání prý vedl k nepřesným výsledkům.

Soud zamítl i stížnost náměstka Jiřího Rutkovského, kterému nyní končí mandát a do nového zastupitelstva se již nedostal. Rutkovský nezpochybňoval jen komunální volby, ale i senátní. Podle vyjádření libereckého soudu se Rutkovskému nelíbilo ani tak výsledky voleb, jako spíše systém, například označování volebních lístků a údajná zmatečnost.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

                                                       

Copyright © 2016 Náš Liberec;