volby-Liberec

Osm stížností na průběh komunálních a senátních voleb, které proběhly letos v říjnu, krajské soudy v Liberci a Hradci Králové, kde byly podány, odmítly. Zbývá projednat ostatní. V Liberci ale volby, podle vyjádření mluvčí krajského soudu ze čtvrtečního odpoledne, platí. Soud zamítl i stížnost dosluhujícího náměstka liberecké primátorky Jiřího Rutkovského.

 

Soudy přijaly po říjnových volbách dohromady 14 stížností. Soudy se musely zabývat průběhem voleb jednotlivých obcích – což se stalo a byly zamítly stížnosti ve Všeni a Žernově na Semilsku, Novém Boru na Českolipsku a dvě v Jablonci nad Nisou.  Soud bude nyní projednávat zbylých šest stížností. Z toho tři v Jablonci, dvě ve Frýdlantu. Včera liberecký soud zamítl i poslední žádost na přepočítávání hlasů. Volby jsou tedy v Liberci platné a první zastupitelstvo by se mělo sejít 27. listopadu.

Nejzávažnější dopad mohlo mít projednání stížnosti právě v Liberci. Kdyby zde dal soud žalobkyni za pravdu, mohlo dojít k přepočítávání hlasovacích lístků, což by potencionálně mohlo vést k novému rozdání karet. Hned tři politické subjekty se totiž dostaly do libereckého zastupitelstva jen velice těsně. KSČM získala pouhých 5,6% hlasů a TOP 09 5,5% hlasů. Nejvíce ohroženou se jeví ODS, která získala pouhých 5,04% hlasů a reálně ji do zastupitelstva dostalo zhruba 10 až 15 odevzdaných lístků, které ji vytáhly přes hranici 5%.

Krajský soud musí projednat ještě jednu stížnost související s vyřazením České strany národně sociální v Jablonci, kde volby také zpochybnila Česká pirátská strana. Dva návrhy se týkají Frýdlantu. Jedna z žalob směřuje na neplatnost zvolení Dana Ramzera do zastupitelstva kvůli jeho údajně účelovému pobytu a druhá se týká sčítání hlasů. Ve Frýdlantu zvolený způsob sčítání prý vedl k nepřesným výsledkům.

Soud zamítl i stížnost náměstka Jiřího Rutkovského, kterému nyní končí mandát a do nového zastupitelstva se již nedostal. Rutkovský nezpochybňoval jen komunální volby, ale i senátní. Podle vyjádření libereckého soudu se Rutkovskému nelíbilo ani tak výsledky voleb, jako spíše systém, například označování volebních lístků a údajná zmatečnost.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;