Technické služby města Liberce

Mnohými očekávaný a obávaný krok ze strany vedení Liberce je tady. Náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům/Starostové pro Liberecký kraj) oznámil, že doporučí zastupitelům prodej klíčové městské společnosti, Technických služeb města Liberce (TSML). Do voleb zbývá sice pár měsíců, ale menšinová koalice s podporou ODS přesto bude usilovat o prodej. Město se přitom samo potýká s problémy, které přinesla politika privatizace z éry vlád ODS.

 

Jiří Šolc chce předložit návrh na privatizace strategické městské společnosti již na březnovém zastupitelstvu. Opozici (Změna pro Liberec) se tento návrh nelíbí a upozorňuje, že je na takto významný krok příliš krátká doba před volbami. Upozorňuje i na skutečnost, že se proti prodeji TSML vyjádřilo zhruba 96% účastníků referenda, které sice nebylo závazné, ale i tak k němu dorazilo na 14 tisíc lidí. Jako první přinesla zprávu ČTK.

Jiří Šolc navrhuje, aby se TSML prodaly s tím, aby městu zůstal menšinový podíl. Ve hře jsou podle něj velké nadnárodní společnosti. Současné vedení Liberce tak pokračuje v privatizační politice, kterou po dvě dekády na radnici praktikoval jeho současný opozičně smluvní partner, ODS. Sám náměstek Jiří Šolc patřil v době, kdy byl ještě opozičním zastupitelem, ke kritikům privatizační politiky.

Přitom tato politika přinesla Liberci a paradoxně i dnešnímu vedení velké problémy, například v případě smlouvy z dob primátorování Jiřího Kittnera s firmou Eltodo, která se měla starat o městské osvětlení. Pro velkou nevýhodnost pro město se ji město nedávno samo rozhodlo vypovědět. Kritizovaný je i smluvní vztah se společností Busline, která bez výběrového řízení získala ve městě obslužnost části autobusové veřejné dopravy.

TSML byly po převratu na liberecké radnici v roce 2011, kdy byla odvolána Změna pro Liberec a utvořena tichá koalice s ODS, obsazeny lidmi z dnes vládnoucí koalice, konkrétně z ČSSD. Jejich ředitelem se stal bývalý místostarosta z Jablonce nad Nisou za tuto stranu Otakar Kypta. Manažerské místo zde bylo vytvořeno i pro někdejšího náměstka Jiřího Kittnera, dlouholetého sociálně demokratického matadora, Milana Šíra. Město i TSML dlouhodobě odmítá sdělit, jaká je náplň jeho práce a kolik za ni bere.

Za působení ČSSD v TSML se společnost propadla do ztráty, ač v minulosti vykazovala milionové zisky. O prodeji technických služeb jednal v minulosti již i někdejší náměstek za ČSSD Lukáš Martin, a to za zády městské rady, zastupitelstva i tehdejšího primátora Jana Korytáře.

Základní kapitál technických služeb je 126 milionů korun. Jejich stoprocentním vlastníkem je Liberec. Výsledky loňského hospodaření firmy se zhruba 150 zaměstnanci zatím známé nejsou. V roce 2012 hospodařila se ztrátou 6,6 milionu korun, o rok dříve byla v zisku 9,5 milionu korun. Výnosy z běžné činnosti TSML v roce 2012 překročily 141 milionů korun, meziročně tak klesly o více než 60 milionů korun.

                                                                                                                 s využitím zdrojů Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;