nemocnice česká lípa

Vedení Libereckého kraje ústy náměstkyně pro zdravotnictví Zuzany Kocumové a dozorčí rada minulý měsíc své pochybnosti ohledně veřejné zakázky na zateplení nemocnice v České Lípě. Důvodem byl nestandartní postup původní soutěže i možné předražení, na které ukazovalo odborné stanivosko, které si vedení kraje nechalo zpracovat. Ihned přišla vlna kritiky od ČSSD, KSČM a ODS, že jde o neuvážený krok, který ohrozí zdravotnictví celého kraje. Dnes přišla sama vítězná firma CL Evans s návrhem, že zakázku realizuje o celých 25 milionu korun levněji.

Zpráva pochází z dnešního odpoledne a zveřejnili ji zástupci Změny pro Liberecký kraj. Zastupitelé Libereckého kraje dnes obdrželi dopis od společnosti CL Evans, která vyhrála veřejnou zakázku na zateplení nemocnice v České Lípě. Píše se v něm, že CL Evans nabízí slevu ve výši 25 milionů (při započtení rezervy ve výši 5 mil. zahrnuté v rozpočtu, která by nyní prý už neměla být potřeba). Zástupci vítězné firmy razantní ponížení nákladů zdůvodnili tím, že jim dodavatelé nabídli lepší ceny materiálů, než původně počítali. Zároveň by prý celou stavbu také zvládla firma CL Evans realizovat rychleji.

 Jedním z důvodů velkých pochybností vedení Libereckého kraje i dozorčí rady nemocnice je zpráva společnosti Energy Benefit Centre, která označila projekt zateplení českolipské nemocnice o 30 milionů korun předražený. Vedle této skutečnosti vadil novému vedení kraje i postup při zadávání původní veřejné zakázky - více zde.

Vedení nemocnice v České Lípě v minulosti připravilo projekt na zateplení fasád nemocnice a výměnu oken tří hlavních budov. V roce 2010 se jí podařilo získat příslib dotací z evropských fondů, a to ve výši zhruba 43 milionů korun (přislíbeno je napevno ovšem jen 28,5 milionu). Posléze byl ve veřejné soutěži vybrán vítěz – stala se jí  firma CL Evans s nejnižší nabídkovou cenou 123,67 milionu korun. Většinovým vlastníkem firmy CL Evans je firma S group holding (Syner).

Jmenovitě náměstkyně Zuzana Kocumová (Změna pro Liberecký kraj) se dočkala ostré kritiky  zejména od ČSSD a KSČM. Byla napadána její kompetentnost. Argumenty Zuzany Kocumové pro její postoj si můžete přečíst zde. V orgánech nemocnice v České Lípě přitom působili zástupci ČSSD, kteří jsou dnes obvinění policií, že zde (a nejen zde) pobírali neprávem odměny.

Náměstkyně Kocumová k dosavadnímu překvapivému vývoji uvedla: „Jsem dnešním návrhem firmy CL Evans poněkud překvapená. Určitě se musíme ještě poradit zda by fakt, že na tuto podmínku přistoupíme neznamenal možnost, že přijdeme o slíbenou dotaci, jelikož by to znamenalo zásadní změnu projektu. Budeme také trvat na tom, aby novou projektovou dokumentaci nedělala vítězná firma, jak stojí v návrhu, ale přímo investor – tedy Liberecký kraj.“

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;