Kasin zbývá v Jablonci už jen pět. Přečtete si, jak lidem ničí životy

O další kasino v Jablonci méně. Nově už nikdo nic neprohraje pod nemocnicí na Rýnovické ulici v bývalé Restauraci mladých. Napomohl tomu i nouzový stav a vládní opatření, která nařídila dočasné uzavření všech heren a kasin. Stále zůstávají tři kasina v centru a dvě ve Mšeně, ale i těm tiká čas.


Příběh gamblera Karla, jeho partnerky Katky a jejich dítěte

Nedávno jsem měl možnost mluvit s Katkou a jejím partnerem Karlem, kteří spolu mají dítě, ale nežijí spolu kvůli Karlově herní závislosti. Oba se mi svěřili se svým drsným příběhem. „Když jsem byla malá, můj příbuzný kvůli závislosti na hracích automatech spáchal sebevraždu. Před několika lety jsem se seznámila s Karlem, který stejně jako oba jeho rodiče vystudoval vysokou školu. Později jsem zjistila, že od patnácti let i on bojuje se závislostí na hracích automatech.

Za svůj život prohrál už přes dva miliony. Přestože opakovaně prošel léčbou, kvůli nepochopení okolí i vlastní rodiny a pocitu bezmoci spáchal už několik trestných činů, a jednou mě dokonce napadl, takže se teď se mnou nesmí stýkat,“ vypráví Katka. Dodejme, že Karel oficiálně nemůže vídat ani jejich dítě, protože Katka z několika důvodů neuvedla Karla jako otce. Na druhou stranu Karel nemusí platit alimenty a snáze splácí dluhy z hazardu.

Karel strávil dva roky ve vězení, ze kterého byl podmínečně propuštěn. Jenže kvůli napadení Katky a dopravnímu přestupku mu opět hrozí nástup do vězení. Tím pádem by neplnil své závazky, čelil exekucím a dostal se do ještě větších problémů. „Díky své profesi sice hodně vydělám, ale o to víc prohraju, což mě demotivuje,“ říká Karel a dodává: „Pracovně jsem kvůli zákazu řízení odkázaný na veřejnou dopravu. I proto bydlím v centru Jablonce. Jenže v okruhu pár set metrů mám hned tři kasina. Internetový hazard mi nic neříká, takže nouzový stav se zavřenými hernami a kasiny mi vyhovuje, protože vůbec nehraju, ale bojím se, co bude dál. Asi se budu muset přestěhovat.“

Gambleři a jejich okolí si oddechnou za 14 měsíců

Nebezpečí hazardu spočívá v tom, že ničí životy rodin a širokého okolí hráčů, takže to není jen jejich soukromá věc. V Jablonci se naštěstí blýská na lepší časy. V lednu 2018 v referendu odsouhlasilo 88 % občanů zákaz hracích automatů, který začne platit v srpnu 2021. Očekávám, že všechna kasina díky tomu skončí, nebo se uživí nanejvýš jedno bez hracích automatů jen s méně nebezpečnou živou hrou. Je pozitivní, že v Jablonci máme z původních 49 herních míst už jen pět kasin. Jsem přesvědčený, že bez vaší účasti u referenda by se to nepovedlo. Děkuji vám za to jako člen přípravného výboru referenda nejen já, ale hlavně lidé jako Katka, Karel a jejich rodiny.

Pozn.: Oba partnery znám. Jejich jména jsou změněná.

Jakub Macek (bez pol. přísl.), zastupitel za Společně pro Jablonec

P.S.: Po znovuotevření kasin s koncem koronavirových opatření Karel bohužel opět ujel a zase hraje. Vydržel jen pár dnů a pak mi napsal: „Dobrej, tak už mě to zase dostalo... V brzký době asi posprejuju otevřený sráčovny nápisem, že to jsou lidský hyeny a jestli se aspoň trošku styděj.“

Přidat komentář (7 Komentářů)

Zpočátku to vypadalo když ne na štiku, tak aspoň na okouna, který rozčeří vody libereckého mediálního rybníčku. Dnes je jasné, že reálný výsledek zdaleka ani nedohlédl na záda svým vlastním ambicím. Řeč je o webu www.libereckapolitika.cz, který spustili zástupci Starostů pro Liberecký kraj a který chtěl být jejich názorovou platformou a diskusní místem. Bez špetky ironie je to veliká škoda a místo toho to vypadá, že Starostové zůstanou po kolena v bahně mediální stoky společnosti Syner.

Web byl spuštěn před Vánoci roku 2014 a zejména kolem zastupitelstva se tam, více nepravidelně než pravidelně, objevovaly články a komentáře jednotivých zástupců Starostů pro Liberecký kraj. Někdy šlo jen o útočné a jízlivé glosy z pera Jana Marka, jindy se ale i zde vyskytly zajímavé názory z řad těchto opozičních zastupitelů k aktuálně probíraným tématům. A ty stálo za to číst přes veškerou politickou účelovost, nenávist vůči jedné z koaličních stran a nadbíhání té druhé.

Stálým problémem webu, který již dnes lze označit za mrtvý (nepřijde-li jeho zásadní oživení) byl a je malý počet článků, jejich absence, která trvala a trvá celé měsíce. Jistě je pravda, že každý (nejen)  opoziční zastupitel má své zaměstnání a k tomu se ještě věnovat literárnímu komentování místní politiky není nic jednoduchého. Ale situace, kdy často na dva až tři měsíce připadá sotva jeden článek, působí spíš jako parodie na opoziční politiku.

Navíc se jednalo o čistě stranický web, kde nebylo třeba dávat prostor jiným názorům a jeho tvůrci si mohli tak psát,co chtěli, ale co víc- Starostové mají, jako i jiné strany, své PR profesionální zaměstnance a je tedy s podivem, že ti na tvorbu webu, který si dělal ambice být hlavním opozičním médiem ve městě, nepřispívali a neutvářeli jej.

Proč píšeme, že je škoda zániku (či spíše nevzniku) starostenského webu v Liberci? Vždyť i náš web byl na www.libereckapolitika.cz nespravedlivě napadán (z upřímné paranoie i zlého úmyslu), ze strany jeho spolutvůrců byla naše práce očerňována a pomlouvána u našich partnerů i donátorů, tak proč tedy?

Protože přese všechnu účelovost webu to vypadalo na dobrý,byť absolutně nezvládnutý, krok správným směrem, který mohl přispět ke kultivaci veřejného prostoru v Liberci. Místo toho se Starostové vydali cestou mediální spolupráce se společností Syner, jehož vlajkovou lodí je web Týden v Libereckém kraji a jeho předvolební tištěná forma Inventura. A Žumpa v Libereckém kraji, jak se pro formu i obsah „synerovským“ médiím nikoliv neprávem přezdívá, je asi to nejpokleslejší,co zde bylo od doby republikánských tiskovin.

Zejména u Starostů, kteří se tak hlasitě hlásí k (polistopadovému) morálnímu patosu a na něm založeném antikomunismu, je až absurdní, jak již zcela nepokrytě spolupracují s médii, kde vládne v propagandistických tiscích KSČ a následně ODS  vycvičený liberecký Jaroslav Kojzar v sukních nebo nájemný lhář z pražské PR agentury, který je vždy za úplatu tam, kde se podezřele vyvádí veřejné peníze, od MS v lyžování až po Busline.

Starostové svůj pokus o vlastní diskusní místo, agoru pro své názory, nezvládli a vydali se špatnou cestou, bahnem mediální žumpy Syneru. Je to škoda. Pro libereckou politiku i pro ně samé.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

                                                       

Copyright © 2016 Náš Liberec;