Korupce v dopravním podniku: podvody při veřejných zakázkách


Další pokračování korupčního příběhu z libereckého dopravního podniku naservírovaly čtenářům Seznam Zprávy. Tentokrát policisté popisují, jak bývalý ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar spolu s někdejším předsedou představenstva Pavlem Šulcem, tehdejším zastupitelem za ANO, podváděli při veřejných zakázkách.

Jak uvádí Seznam Zprávy tajné policejní odposlechy podle detektivů zaznamenaly, že v zakázce v Liberci byla od začátku protežovaná společnost Stavokonstrukt Plus. Prosazoval ji bývalý předseda libereckého dopravního podniku a bývalý zastupitel za hnutí ANO Pavel Šulc, který je nyní v kauze obviněn.

„Já prostě na tutovku chci, aby to tamta firma prostě dostala, aby to prostě dělali,“ citují policisté Šulcova slova při debatě s tehdejším šéfem místního dopravního podniku a dalším obviněným Lubošem Wejnarem.

Jenomže cestu protežované společnosti k zakázce provázely komplikace. Dva dny předtím, než se měly otevřít obálky s nabídkami, se proto Wejnar se Šulcem sešli znovu a policie z odposlechů zachytila informaci, že jednatel Stavokonstruktu Plus nestihne nabídku včas celou vyplnit. Ředitel dopravního podniku a politik hnutí ANO se proto podle policie dohodli, že firma pošle místo řádné nabídky s cenou jen titulní stránku, na které bude název firmy, její razítko a podpis.

Seznam Zprávy popisují, jaký trik Šulc s Wejnarem použili. Oba se podle policie dohodli, že se zařídí, aby neúplnou nabídku nikdo nekontroloval. Že Wejnar jako předseda komise obálku Stavokonstruktu otevře jako poslední a prostě oznámí, že firma nabídla o zhruba deset tisíc méně než bude činit do té doby nejnižší nabídka od konkurentů.

Redaktor Radek Nohl ze Seznam Zpráv uvádí citaci z policejních odposlechů. „Tam ten rozdíl nemusí bejt nějak markantní ani dramatickej, tam prostě, když to bude o kačku levnější, tak firma vyhrála, ale o kačku to tam dávat nebudeme,“ zaznamenal odposlech Šulcova slova. A tehdejší ředitel dopravního podniku souhlasil. „Řekněte, já nevím, třeba minus deset tisíc,“ uvedl.

Policie však uvádí, že tehdejší politik hnutí ANO Pavel Šulc poté nebyl s vysoutěženou částkou spokojen. Myslel si, že se nabídka bude pohybovat okolo 4,8 milionu, kterou původně odhadoval dopravní podnik.

„Já jsem očekával, že se to někde kolem těch čtyřech osmi, prostě kolem toho, bude třeba motat,“ řekl Šulc podle policejního dokumentu Wejnarovi a policie zaznamenala, jak to doplnil o několik dní později dalším výrokem: „To radši sedět doma, než abych tady něco dělal zadarmo.“

Kvůli vysoutěžené ceně nakonec Stavokonstrukt Plus o zakázku ztratil zájem a dopravní podnik musel soutěž vyhlásit znovu.

Nakonec vyhrála firma Stav-Agency, která nabídla 3 699 639 korun bez DPH. Její jednatel Jiří Šmíd policistům řekl, že odhadl zisk na této zakázce na 500 tisíc korun.

Podle policie si bývalý předseda představenstva DPMLJ  Pavel Šulc si měl přijít za zhruba 1,3 milionu korun. V roce 2015 například poslal Jiří Vařil na účet Šulcovy firmy 750 tisíc jako provizi za zprostředkování koupě hotelu v Harrachově. Tento transfer se udál přes společnost ADOS CZ, která sice ukrývá své majitele prostřednictvím zaknihovaných akcií, ale od roku 2016 ji patří společnost Sovis s.r.o., která jen v roce 2017 získala od dopravního podniku zakázky ve výši 14,5 milionu korun.

Firma Sovis  v loňském roce pro dopravní podnik například dělala rekonstrukci křižovatky u Severočeského muzea na Masarykově třídě v Liberci.  Jak upozornil Náš Liberec již v minulosti, firma ADOS patřila i mezi sponzory hnutí ANO, když se v něm ještě angažoval bývalý primátor Tibor Batthyány.

Šulc je byl  osobním přítelem a chráněncem primátora Tibora Batthyányho. Do funkce předsedy představenstva dopravního podniku byl zvolen místo Josefa Šedlabuera ze Změny, který se snažil zpřetrhat korupční vazby v DPMLJ. Zvolili jej vedle ANO i Starostové pro Liberecký kraj, ODS a KSČM. Batthyány a jeho kolegové ze zastupitelského klubu zvoleného za ANO, Starosty pro Liberecký kraj, KSČM, ČSSD a ODS zablokovali návrh na odvolání politiků z orgánů dopravního podniku i poté, co byl Šulc v roce 2018 obviněn policií.

 

 

 

 

 

 

 

 

Přidat komentář (30 Komentářů)

Zpočátku to vypadalo když ne na štiku, tak aspoň na okouna, který rozčeří vody libereckého mediálního rybníčku. Dnes je jasné, že reálný výsledek zdaleka ani nedohlédl na záda svým vlastním ambicím. Řeč je o webu www.libereckapolitika.cz, který spustili zástupci Starostů pro Liberecký kraj a který chtěl být jejich názorovou platformou a diskusní místem. Bez špetky ironie je to veliká škoda a místo toho to vypadá, že Starostové zůstanou po kolena v bahně mediální stoky společnosti Syner.

Web byl spuštěn před Vánoci roku 2014 a zejména kolem zastupitelstva se tam, více nepravidelně než pravidelně, objevovaly články a komentáře jednotivých zástupců Starostů pro Liberecký kraj. Někdy šlo jen o útočné a jízlivé glosy z pera Jana Marka, jindy se ale i zde vyskytly zajímavé názory z řad těchto opozičních zastupitelů k aktuálně probíraným tématům. A ty stálo za to číst přes veškerou politickou účelovost, nenávist vůči jedné z koaličních stran a nadbíhání té druhé.

Stálým problémem webu, který již dnes lze označit za mrtvý (nepřijde-li jeho zásadní oživení) byl a je malý počet článků, jejich absence, která trvala a trvá celé měsíce. Jistě je pravda, že každý (nejen)  opoziční zastupitel má své zaměstnání a k tomu se ještě věnovat literárnímu komentování místní politiky není nic jednoduchého. Ale situace, kdy často na dva až tři měsíce připadá sotva jeden článek, působí spíš jako parodie na opoziční politiku.

Navíc se jednalo o čistě stranický web, kde nebylo třeba dávat prostor jiným názorům a jeho tvůrci si mohli tak psát,co chtěli, ale co víc- Starostové mají, jako i jiné strany, své PR profesionální zaměstnance a je tedy s podivem, že ti na tvorbu webu, který si dělal ambice být hlavním opozičním médiem ve městě, nepřispívali a neutvářeli jej.

Proč píšeme, že je škoda zániku (či spíše nevzniku) starostenského webu v Liberci? Vždyť i náš web byl na www.libereckapolitika.cz nespravedlivě napadán (z upřímné paranoie i zlého úmyslu), ze strany jeho spolutvůrců byla naše práce očerňována a pomlouvána u našich partnerů i donátorů, tak proč tedy?

Protože přese všechnu účelovost webu to vypadalo na dobrý,byť absolutně nezvládnutý, krok správným směrem, který mohl přispět ke kultivaci veřejného prostoru v Liberci. Místo toho se Starostové vydali cestou mediální spolupráce se společností Syner, jehož vlajkovou lodí je web Týden v Libereckém kraji a jeho předvolební tištěná forma Inventura. A Žumpa v Libereckém kraji, jak se pro formu i obsah „synerovským“ médiím nikoliv neprávem přezdívá, je asi to nejpokleslejší,co zde bylo od doby republikánských tiskovin.

Zejména u Starostů, kteří se tak hlasitě hlásí k (polistopadovému) morálnímu patosu a na něm založeném antikomunismu, je až absurdní, jak již zcela nepokrytě spolupracují s médii, kde vládne v propagandistických tiscích KSČ a následně ODS  vycvičený liberecký Jaroslav Kojzar v sukních nebo nájemný lhář z pražské PR agentury, který je vždy za úplatu tam, kde se podezřele vyvádí veřejné peníze, od MS v lyžování až po Busline.

Starostové svůj pokus o vlastní diskusní místo, agoru pro své názory, nezvládli a vydali se špatnou cestou, bahnem mediální žumpy Syneru. Je to škoda. Pro libereckou politiku i pro ně samé.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;