Kraj zvažuje od Syneru odkoupit neprodejný hotel na Sychrově

Politické vedení Libereckého kraje jedná se společností Regal Estate, která patří do stáje S group/syner, jedná o koupi Zámeckého hotelu Sychrov. Hotel na Sychrově stavěla za desítky milionů z dotací samotná firma Syner a dlouhodobě se mu nedaří. Stejně tak se firmě hotel nedaří prodat.

Během dnešního jednání krajského zastupitelstvu vyšla najevo zajímavá skutečnost. Na dotaz zastupitele Jana Korytáře (Změna pro Liberecký kraj) vedení Libereckého kraje přiznalo, že již jedná o koupi Zámeckého hotelu Sychrov. „Chtěl jsem se zeptat na tři otázky. Za prvé, zda je pravda, že Liberecký kraj jedná o odkupu zámeckého hotelu Sychrov? A pokud ano, kdo vede jednání a kdo s tímto nápadem přišel?“, ptal se zastupitel Korytář.

Náměstek hejtmana Pavel Svoboda (ČSSD) uvedl, že kraj zvažuje v místě zřídit lůžkové zařízení pro seniory. „V kapacitě podobných lůžek zaostáváme za ostatními kraji,“ uvedl Pavel Svoboda.

Dotazem byl nepříjemně překvapen nejen náměstek Svoboda, ale i hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Svoboda rovněž poněkud uvedl, že jednání dostal „za úkol“ na základě politického jednání vedení Libereckého kraje a že jednání vedou pověření úředníci sociálního odboru.

„Bohužel jsem na své otázky dostal jen částečnou odpověď.“, postěžoval si po jednání Jan Korytář. „Nikdo mi neřekl, kdo na vedení kraje s nápadem tento objekt koupit přišel a někdo to být musel... A také moc nevěřím tomu, že kvůli investici za desítky milionů nevyjednává nikdo z vedení, ale pouze krajští úředníci,“ dodal Korytář.

 „Měl bych dotaz, když ten objekt máme kupovat, kdo je majitelem nemovitosti?,“ tázal se zastupitel Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). „ Máte to v materiálech. Majitelem je společnost Naxos, s.r.o.,“ odpověděl náměstek Svoboda. To ale není pravda. Firma Naxos  je ovšem pouze dražitelem hotelu. Jejím vlastníkem je firma Regal Estate, která patří do konsorcia S group holding (Syner).

Samotná nemovitost je ovšem dosti problematická. V roce 2007 ji postavila firma Syner za zhruba 150 milionů korun, při čemž 64 milionů na stavbu získala z fondů Evropské unie. Několik let zde provozovala hotel, jak jí nařizoval dotační titul, ale nikterak úspěšně. Jak uvedla Mladá fronta Dnes, za 12 let se zde například vystřídalo osm hotelových ředitelů a podnik byl ztrátový.

S group holding/Syner se již několik let snaží objekt prodat. Rovněž neúspěšně. Naposledy prodej hotelu na Sychrově oznámila dražební společnost Naxos v lednu tohoto roku. Odhadovaná cena byla 80 milionů korun. Ale ani letos se nepřihlásil žádný zájemce a termín dražby se tak posunul až do května.

To, že o hotel není dlouhodobě zájem,  dosvědčuje i známý liberecký hoteliér Lukáš Pytloun, který pro Mladou frontu Dnes letos uvedl, že Regal Estate ze stáje S group holding /Syner mu jej nabízela již před pěti lety za cenu 40 milionů a přesto tuto nabídku odmítl.

Navíc jak uvedl náměstek hejtmana Pavel Svoboda na další dotaz zastupitelů, pokud by kraj zámecký hotel koupil, musel by do něj navíc investovat 67 milionů korun, aby se z něj stalo zařízení pro seniory.

Přidat komentář (4 Komentáře)
Genus TV

Vrchní soud v Praze vynesl rozsudek ve kterém dal za pravdu autorovi těchto řádků a uznal jeho žalobu proti společnosti Genus TV, patřící společnosti Syner. Podstatou sporu byla dva roky stará reportáž TV Genus, která účelově, manipulativně a vysloveně lživě informovala libereckou veřejnost o mém zaměstnaneckém poměru na liberecké radnici. Rozsudek soudu také dokládá, jakou roli hrála televize firmy Syner při takzvané „jarní krizi“ z roku 2011, kdy byla z vedení radnice odvolávána Změna pro Liberec a primátor Jan Korytář.

TV Genus, která patří pod křídla S group holding (Syner) se musí omluvit za lživou a zmanipulovanou reportáž, kterou odvysílala v dubnu 2011 během politické krize na liberecké radnici. Soud zároveň uložil Genus TV uhradit odškodné - jednu měsíční výplatu, kterou bych pobíral, kdybych bral hodinovou sazbu, kterou lživě uváděla reportáž TV Genus (což činí zhruba 51 tisíc korun).

Reportáž se opírala o pracovní smlouvy, které se bůhví jak dostaly do rukou „novinářů“ ze Syneru. Byla mezi nimi i moje příkazní smlouva na provádění archivní dokumentace a monitoringu na radnici v Liberci ohodnocená na 120 korun hrubé mzdy na hodinu. Mým úkolem bylo například dokumentovat tunelování městského majetku, ke kterému docházelo za ODS (např. i v případě Sportovního areálu Ještěd).

 Ale v samotné reportáži na Genusu nakonec byla nad mým jménem uvedená částka téměř třikrát vyšší, přesně 340 korun na hodinu s tím, že mě nikdy nikdo na radnici neviděl. Přitom mou smlouvu měli reportéři Genusu rovněž v ruce a museli tedy záměrně záběr zfalšovat. To jsem se jim v diskusích snažil vytknout, oponoval jsem i řádným docházkovým listem. Nepomohlo to.

Ačkoliv jsem už dlouho zvyklý na lži a urážky mé osoby, které přicházejí z médií firmy Syner či jejich vždy anonymních diskutujících, tady jsem si řekl, že to tak nenechám. Podal jsem žalobu a  soud v Liberci rozhodl v můj prospěch. Nicméně Genus se odvolal, ale rozsudek potvrdil i Vrchní soud v Praze a je tedy pravomocný.

Média stavebního gigantu s dlouhými prsty do politiky doplatila na své angažované a neobjektivní zpravodajství stranící jedné politické straně a zákulisní podnikatelské lobby. Vedle toho, že rozsudek dokumentuje úroveň i styl práce některých „novinářů“ Genus TV, ukazuje i na to, jak důležité bylo ovlivňovat politiku a přispět k pádu první povolební koalice se Změnou v čele (za ochotné spolupráce některých i koaličních politiků) . A zřejmě i dopomoci k vytvoření dnešní opozičně smluvní koalice s ODS.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;