Hejtman bude chtít, aby soud v jeho roli rozhodl dříve. V minulosti soud naopak zdržoval

Liberecký hejtman Martin Půta se bude snažit, aby soud v jeho případu v korupční kauze kostela svaté Máří Magdalény rozhodl nestandardně dříve. Důvodem jsou blížící se krajské volby. V minulosti se Půtovi naopak povedlo soud zdržovat a protahovat, aby se posunul jeho začátek až po posledních komunálních volbách.

„Vše, co státní zástupce předložil jako důkazy mé údajné trestné činnosti, už soud projednal a já i moji obhájci jsme přesvědčeni, že v mé věci je soud už schopen rozhodnout. Pochopitelně bych byl rád, aby se tak stalo co nejdříve. Proto jsem včera prostřednictvím svého obhájce požádal soud o vyloučení mé věci k samostatnému projednání. Ve věci jsou stíhány čtyři firmy a třináct fyzických osob, z nichž řadu vůbec neznám, a řeší se skutky, které se mě netýkají a nic o nich nevím. Obávám se, že další obžalovaní budou navrhovat řadu nových důkazů a svědků, což může soudní řízení o řadu dalších měsíců a možná let protáhnout. O samostatné projednání své věci žádám soud opakovaně, věřím, že tentokrát mé žádosti již vyhoví.,“ uvedl hejtman Martin Půta ve svém prohlášení.

V minulosti, jak upozornil jako první Náš Liberec, ale jednání soudu protahoval. Opakovaně se svými právníky napadal žalobu a snažil se o její zastavení. Na podzim roku 2018 se mu dokonce povedlo posunout začátek procesu o zhruba půl roku.

Proces měl začít v září 2018, tedy před komunálními volbami v říjnu. V den začátku procesu Martin Půta oznámil, že přísedící soudu je manželka jeho významného stranického kolegy, dnešního libereckého radního za Půtovy Starosty Michala Hrona. Na veřejnosti tvrdil, že se tuto informaci dozvěděl pár dní předem.

Jak dokázal náš server, nemluvil pravdu. O tom, že paní Hronová je přísedící, věděli zástupci obžalovaných od března 2018, v květnu dokonce proběhlo první neveřejné stání soudu. Ani Martin Půta ani Michal Hron, který ve volbách kandidoval a stal se radním, si tuto skutečnost nechali na poslední chvíli a dosáhli tak toho, že začátek soudu byl odročen na prosinec 2018, tedy až po komunálních volbách.

Podstata hejtmanovy role v celé kauze je, že Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) jako hejtman a předseda Regionálního operačního programu ROP Severovýchod aktivně napomáhal projektu rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, který hrozil skončit, protože jednatel žadatelské společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) byl odsouzen za korupci, když se pokoušel podplatit skrze asistenta tehdejšího poslance VV Babáka. Pokoušeli se na totožný kostel sehnat dotaci na vybudování soukromé vysoké školy.

Ačkoliv se Půta veřejnosti stavěl ke kostelu kriticky, v zákulisí se scházel s lobbisty Metrostavu, aby jim pomohl projekt dotáhnout. Metrostav měl totiž v projektu nestandardně předinvestované peníze. Podle policie šlo o předražení stavby cca 23 milionů korun, z nichž podle policie a státního zástupce mělo jít zhruba 11 milionů na úplatky.

Jak ukázalo jednání soudu, například v září 2019, Půta měl s lobbisty čilé osobní vazby.  Na radě ROP Severovýchod později prosazoval urychlené vyplacení peněz Metrostavu, respektive jejich části, jelikož hrozilo, že celý projekt kvůli výše zmíněným důvodům bude uzavřen. Není pravda, že Půta prosazoval kontroly projektu, jak dnes tvrdí. Bylo tomu naopak, snažil se je obejít a umožnit Metrostavu vyplacení peněz předem.

Jak vyplynulo z odposlechů, dokonce plánoval, spolu s lobbisty Metrostavu, aby na ROP Severovýchod vystupovali jednotliví zástupci Liberce a nepravdivě radu informovali, že bez projektu  kostela Máří Magdalény spadne celý dotační program pro Liberec. I toto tvrzení, jak ukázala budoucnost, bylo nepravdivé – projekt byl zastaven a ostatní projekty to neohrozilo.

Za toto všechno měla být hejtmanu Půtovi slíbena odměna 800 tisíc korun. Motivem pro to, že Půta potřeboval peníze, by podle policie mohlo být i to, že v té době žil nákladný dvojí život, kdy vedle rodiny v Hrádku nad Nisou měl ještě mladou milenku v Praze. K úplatkům a k tomu, že výběrové řízení na dodavatele stavby bylo zmanipulované, se již přiznal i klíčový svědek  a aktér kauzy, jednatel společnosti GEPO Jiří Zeronik.

V procesu vyplynulo na povrch, že hejtman například využíval služeb soukromého informátora, bývalého majitele známé liberecké bezpečnostní agentury DaD, aby, jak uváděli svědci, „vykopal kompro“ na své tehdejší koaliční partnery ze Změny pro Liberecký kraj Zuzanu Kocumovou a Jana Korytáře.

Soudcem v Půtově věci je Petr Neumann, kterému byl odebrán případ údajného tunelování městského majetku na Ještědu bývalými politiky z ODS, protože podle nadřízené instance nepřiměřeně nadržoval obžalovaným.

Přidat komentář (4 Komentáře)
Genus TV

Vrchní soud v Praze vynesl rozsudek ve kterém dal za pravdu autorovi těchto řádků a uznal jeho žalobu proti společnosti Genus TV, patřící společnosti Syner. Podstatou sporu byla dva roky stará reportáž TV Genus, která účelově, manipulativně a vysloveně lživě informovala libereckou veřejnost o mém zaměstnaneckém poměru na liberecké radnici. Rozsudek soudu také dokládá, jakou roli hrála televize firmy Syner při takzvané „jarní krizi“ z roku 2011, kdy byla z vedení radnice odvolávána Změna pro Liberec a primátor Jan Korytář.

TV Genus, která patří pod křídla S group holding (Syner) se musí omluvit za lživou a zmanipulovanou reportáž, kterou odvysílala v dubnu 2011 během politické krize na liberecké radnici. Soud zároveň uložil Genus TV uhradit odškodné - jednu měsíční výplatu, kterou bych pobíral, kdybych bral hodinovou sazbu, kterou lživě uváděla reportáž TV Genus (což činí zhruba 51 tisíc korun).

Reportáž se opírala o pracovní smlouvy, které se bůhví jak dostaly do rukou „novinářů“ ze Syneru. Byla mezi nimi i moje příkazní smlouva na provádění archivní dokumentace a monitoringu na radnici v Liberci ohodnocená na 120 korun hrubé mzdy na hodinu. Mým úkolem bylo například dokumentovat tunelování městského majetku, ke kterému docházelo za ODS (např. i v případě Sportovního areálu Ještěd).

 Ale v samotné reportáži na Genusu nakonec byla nad mým jménem uvedená částka téměř třikrát vyšší, přesně 340 korun na hodinu s tím, že mě nikdy nikdo na radnici neviděl. Přitom mou smlouvu měli reportéři Genusu rovněž v ruce a museli tedy záměrně záběr zfalšovat. To jsem se jim v diskusích snažil vytknout, oponoval jsem i řádným docházkovým listem. Nepomohlo to.

Ačkoliv jsem už dlouho zvyklý na lži a urážky mé osoby, které přicházejí z médií firmy Syner či jejich vždy anonymních diskutujících, tady jsem si řekl, že to tak nenechám. Podal jsem žalobu a  soud v Liberci rozhodl v můj prospěch. Nicméně Genus se odvolal, ale rozsudek potvrdil i Vrchní soud v Praze a je tedy pravomocný.

Média stavebního gigantu s dlouhými prsty do politiky doplatila na své angažované a neobjektivní zpravodajství stranící jedné politické straně a zákulisní podnikatelské lobby. Vedle toho, že rozsudek dokumentuje úroveň i styl práce některých „novinářů“ Genus TV, ukazuje i na to, jak důležité bylo ovlivňovat politiku a přispět k pádu první povolební koalice se Změnou v čele (za ochotné spolupráce některých i koaličních politiků) . A zřejmě i dopomoci k vytvoření dnešní opozičně smluvní koalice s ODS.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;