Korupce v dopravním podniku: podvody při veřejných zakázkách


Další pokračování korupčního příběhu z libereckého dopravního podniku naservírovaly čtenářům Seznam Zprávy. Tentokrát policisté popisují, jak bývalý ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar spolu s někdejším předsedou představenstva Pavlem Šulcem, tehdejším zastupitelem za ANO, podváděli při veřejných zakázkách.

Jak uvádí Seznam Zprávy tajné policejní odposlechy podle detektivů zaznamenaly, že v zakázce v Liberci byla od začátku protežovaná společnost Stavokonstrukt Plus. Prosazoval ji bývalý předseda libereckého dopravního podniku a bývalý zastupitel za hnutí ANO Pavel Šulc, který je nyní v kauze obviněn.

„Já prostě na tutovku chci, aby to tamta firma prostě dostala, aby to prostě dělali,“ citují policisté Šulcova slova při debatě s tehdejším šéfem místního dopravního podniku a dalším obviněným Lubošem Wejnarem.

Jenomže cestu protežované společnosti k zakázce provázely komplikace. Dva dny předtím, než se měly otevřít obálky s nabídkami, se proto Wejnar se Šulcem sešli znovu a policie z odposlechů zachytila informaci, že jednatel Stavokonstruktu Plus nestihne nabídku včas celou vyplnit. Ředitel dopravního podniku a politik hnutí ANO se proto podle policie dohodli, že firma pošle místo řádné nabídky s cenou jen titulní stránku, na které bude název firmy, její razítko a podpis.

Seznam Zprávy popisují, jaký trik Šulc s Wejnarem použili. Oba se podle policie dohodli, že se zařídí, aby neúplnou nabídku nikdo nekontroloval. Že Wejnar jako předseda komise obálku Stavokonstruktu otevře jako poslední a prostě oznámí, že firma nabídla o zhruba deset tisíc méně než bude činit do té doby nejnižší nabídka od konkurentů.

Redaktor Radek Nohl ze Seznam Zpráv uvádí citaci z policejních odposlechů. „Tam ten rozdíl nemusí bejt nějak markantní ani dramatickej, tam prostě, když to bude o kačku levnější, tak firma vyhrála, ale o kačku to tam dávat nebudeme,“ zaznamenal odposlech Šulcova slova. A tehdejší ředitel dopravního podniku souhlasil. „Řekněte, já nevím, třeba minus deset tisíc,“ uvedl.

Policie však uvádí, že tehdejší politik hnutí ANO Pavel Šulc poté nebyl s vysoutěženou částkou spokojen. Myslel si, že se nabídka bude pohybovat okolo 4,8 milionu, kterou původně odhadoval dopravní podnik.

„Já jsem očekával, že se to někde kolem těch čtyřech osmi, prostě kolem toho, bude třeba motat,“ řekl Šulc podle policejního dokumentu Wejnarovi a policie zaznamenala, jak to doplnil o několik dní později dalším výrokem: „To radši sedět doma, než abych tady něco dělal zadarmo.“

Kvůli vysoutěžené ceně nakonec Stavokonstrukt Plus o zakázku ztratil zájem a dopravní podnik musel soutěž vyhlásit znovu.

Nakonec vyhrála firma Stav-Agency, která nabídla 3 699 639 korun bez DPH. Její jednatel Jiří Šmíd policistům řekl, že odhadl zisk na této zakázce na 500 tisíc korun.

Podle policie si bývalý předseda představenstva DPMLJ  Pavel Šulc si měl přijít za zhruba 1,3 milionu korun. V roce 2015 například poslal Jiří Vařil na účet Šulcovy firmy 750 tisíc jako provizi za zprostředkování koupě hotelu v Harrachově. Tento transfer se udál přes společnost ADOS CZ, která sice ukrývá své majitele prostřednictvím zaknihovaných akcií, ale od roku 2016 ji patří společnost Sovis s.r.o., která jen v roce 2017 získala od dopravního podniku zakázky ve výši 14,5 milionu korun.

Firma Sovis  v loňském roce pro dopravní podnik například dělala rekonstrukci křižovatky u Severočeského muzea na Masarykově třídě v Liberci.  Jak upozornil Náš Liberec již v minulosti, firma ADOS patřila i mezi sponzory hnutí ANO, když se v něm ještě angažoval bývalý primátor Tibor Batthyány.

Šulc je byl  osobním přítelem a chráněncem primátora Tibora Batthyányho. Do funkce předsedy představenstva dopravního podniku byl zvolen místo Josefa Šedlabuera ze Změny, který se snažil zpřetrhat korupční vazby v DPMLJ. Zvolili jej vedle ANO i Starostové pro Liberecký kraj, ODS a KSČM. Batthyány a jeho kolegové ze zastupitelského klubu zvoleného za ANO, Starosty pro Liberecký kraj, KSČM, ČSSD a ODS zablokovali návrh na odvolání politiků z orgánů dopravního podniku i poté, co byl Šulc v roce 2018 obviněn policií.

 

 

 

 

 

 

 

 

Přidat komentář (31 Komentářů)

 Stavební gigant S group holding (Syner) se opět pokouší ovlivnit krajské volby. Od ledna tohoto roku vydává a rozesílá do schránek obyvatel Libereckého kraje svůj politický měsíčník. Ten je koncentrací postojů a útoků na své kritiky, které jinak Syner pravidelně publikuje na internetu skrze svá média. Ač měsíčník zaštiťuje někdejší kontroverzní primátor z Liberce Jiří Kittner (ODS), sází stavební společnost, jejíž styky s politikou nechvalně proslavily Liberec, zejména na Starosty pro Liberecký kraj.

Neprofesionalita do očí bijící a touha po starých časech

Měsíčník se jmenuje Liberecká inventura a navazuje tak na pravidelné víkendové glosy, keré pro média Syneru píše ředitelka Genus TV Alena Roubalová a bývalý PR pracovník Jiřího Kittnera, mluvčí MS v lyžování 2009 a asistent poslance Václava Horáčka (TOP09/Starostové pro Liberecký kraj) Zdeněk Soudný.

Syner se nepokouší zasáhnout do předvolebního boje poprvé, již před krajskými volbami v roce 2012 se pokoušel o vysílání TV Genus, které ale muselo po pár měsících skončit pro de facto nulovou sledovanost. Jejich nejviditelnějším úspěchem pak bylo, že se museli omluvit členům naší redakce za lži a manipulace, které ve svých pořadech vysílali, k čemuž je donutil soud.

Podobně tristní a neprofesionální je i dnešní zpracování Liberecké inventury. Podle odborníků z řad skutečných novinářů i grafiků se jedná doslova o špatný vtip toho, jak má vypadat měsíčník. Nakupené nepřehledné texty pak amatérskou práci grafiků jen podtrhují a dokládají tak, proč si média společnosti S group holding nejsou na „volném trhu“ (který tak dlouhodobě propagují) schopna vydělat ani na slanou vodu.

Na atraktivitě měsíčníku nepřidá ani typický slovník a styl šéfredaktorky Aleny Roubalové, který zastydl v 80. letech, kdy pracovala pro stranický list KSČ na Jablonecku. Většinou to vypadá, že vše zůstalo při starém jen místo slov jako „Sovětský svaz“ a „vedoucí úloha KSČ“ se dosadila termíny jako „Syner“ a „Bílí tygři“ a jména jako Gottwald a Husák vystřídala Kittner nebo Půta. V podobném duchu píše i její mladší kolega Soudný.

„Podnikání“ médií Syneru ale nebylo vždy tak zoufalé. Naopak. Ve zlatých dobách liberecké ODS (které sekundovala ČSSD Roberta Duška) dostávala tato média za podobně odvedenou „práci“ neuvěřitelné částky. Z Libereckého kraje kolem pěti milionů korun ročně (přičemž si zde navíc vymýšleli takové zakázky, kdy se z pouhého kopírování DVD a CD dal udělat téměř milionový kšeft) a několik stovek tisíc blížících se k milionu z kanceláře primátora Jiřího Kittnera.

Zlaté časy ale skončily po vítězství Změny pro Liberec ve volbách 2010, což ji dodnes média Syneru nemohou zapomenout. Na kraji pod hejtmanem Půtou byly v roce 2012 rovněž odříznuty od zlatonosného vemene, ale po rozkmotření se koalice Starostů a Změny, našly k veřejným prostředků zase rychle svou cestičku, tentokrát přes Půtovy Starosty. Například PR pracovník Zdeněk Soudný, několikrát usvědčený ze lží (mimojiné i na libereckém zastupitelstvu), získal místo asistenta Půtova přítele poslance Václava Horáčka z TOP09/Starostů.

Politické zadání

A právě politické zadání kontroverzní stavební společnosti, která se snaží získat svůj oslabený vliv v liberecké a krajské politice, je jasně viditelnou linií celého měsíčníku. Zatímco ODS je v Liberci i kraji již politicky mrtvá, a to díky zejména svým stykům s firmami v čele se Synerem, její místo čile nahradily Starostové Martina Půty, jako by si neuvědomovaly, že na ně v těchto kolejích čeká stejný osud.

To, jak mají čelní představitelé Starostů blízko ke zdejšímu politickému zásvětí dokazují nejen korupční kauzy jejich faktického i oficiálního předsedy, tedy Martina Půty i Marka Pietera. Podtrhuje to i Liberecká inventura, kde mají pravidelně své komentáře politici Starostů například liberecký zastupitel Jan Marek a starosta Chrastavy a kandidát na senárora Michael Canov. Vedle Jiřího Kittnera tak uzavírají kruh současných politických favoritů podnikatelského prostředí kolem Syneru.

Hlavním tématem měsíčníku „pro normální lidi“, jak sama sebe Liberecká inventura nazývá, ale není informování o zdejší politice nebo aspoň přiznaná politická agitka ve prospěch ODS a Starostů. Je jím nenávistný útok vedený proti hnutí Změna a zejména jejím lídrům Janu Korytářovi a Zuzaně Kocumové. Absenci skutečných kauz nahrazují emotivní texty s patřičným normalizační slovníkem šéfredaktorky Roubalové asnahy o manipulace z pera Zdeňka Soudného.

Viditelná je i snaha „hodit vidle“ mezi Změnu a ANO, které dosud na liberecké radnici spolupracují. Obava a hrůza, že by se podobného (nebo barevnějšího) politického vedení mohl dočkat i Liberecký kraj, čouhá z Liberecké inventury na každém řádku.

Takto odvedená „práce“, amatérský a ukřičený styl, ale působí ve finále kontraproduktivně a je moc dobře možné, že stranám, které se snaží o jiný styl politiky v čele se Změnou nakonec jen pomůže. Liberecká inventura je totiž natolik okatým propagandistickým a křečovitým nástroje zdejšího klientelistického syndikátu, že svým odpůrcům může nakonec nahnat politické body a naopak být polibkem smrti pro ty, kterým na svých stránkách přeje a fandí.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;