Korupce v dopravním podniku: podvody při veřejných zakázkách


Další pokračování korupčního příběhu z libereckého dopravního podniku naservírovaly čtenářům Seznam Zprávy. Tentokrát policisté popisují, jak bývalý ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar spolu s někdejším předsedou představenstva Pavlem Šulcem, tehdejším zastupitelem za ANO, podváděli při veřejných zakázkách.

Jak uvádí Seznam Zprávy tajné policejní odposlechy podle detektivů zaznamenaly, že v zakázce v Liberci byla od začátku protežovaná společnost Stavokonstrukt Plus. Prosazoval ji bývalý předseda libereckého dopravního podniku a bývalý zastupitel za hnutí ANO Pavel Šulc, který je nyní v kauze obviněn.

„Já prostě na tutovku chci, aby to tamta firma prostě dostala, aby to prostě dělali,“ citují policisté Šulcova slova při debatě s tehdejším šéfem místního dopravního podniku a dalším obviněným Lubošem Wejnarem.

Jenomže cestu protežované společnosti k zakázce provázely komplikace. Dva dny předtím, než se měly otevřít obálky s nabídkami, se proto Wejnar se Šulcem sešli znovu a policie z odposlechů zachytila informaci, že jednatel Stavokonstruktu Plus nestihne nabídku včas celou vyplnit. Ředitel dopravního podniku a politik hnutí ANO se proto podle policie dohodli, že firma pošle místo řádné nabídky s cenou jen titulní stránku, na které bude název firmy, její razítko a podpis.

Seznam Zprávy popisují, jaký trik Šulc s Wejnarem použili. Oba se podle policie dohodli, že se zařídí, aby neúplnou nabídku nikdo nekontroloval. Že Wejnar jako předseda komise obálku Stavokonstruktu otevře jako poslední a prostě oznámí, že firma nabídla o zhruba deset tisíc méně než bude činit do té doby nejnižší nabídka od konkurentů.

Redaktor Radek Nohl ze Seznam Zpráv uvádí citaci z policejních odposlechů. „Tam ten rozdíl nemusí bejt nějak markantní ani dramatickej, tam prostě, když to bude o kačku levnější, tak firma vyhrála, ale o kačku to tam dávat nebudeme,“ zaznamenal odposlech Šulcova slova. A tehdejší ředitel dopravního podniku souhlasil. „Řekněte, já nevím, třeba minus deset tisíc,“ uvedl.

Policie však uvádí, že tehdejší politik hnutí ANO Pavel Šulc poté nebyl s vysoutěženou částkou spokojen. Myslel si, že se nabídka bude pohybovat okolo 4,8 milionu, kterou původně odhadoval dopravní podnik.

„Já jsem očekával, že se to někde kolem těch čtyřech osmi, prostě kolem toho, bude třeba motat,“ řekl Šulc podle policejního dokumentu Wejnarovi a policie zaznamenala, jak to doplnil o několik dní později dalším výrokem: „To radši sedět doma, než abych tady něco dělal zadarmo.“

Kvůli vysoutěžené ceně nakonec Stavokonstrukt Plus o zakázku ztratil zájem a dopravní podnik musel soutěž vyhlásit znovu.

Nakonec vyhrála firma Stav-Agency, která nabídla 3 699 639 korun bez DPH. Její jednatel Jiří Šmíd policistům řekl, že odhadl zisk na této zakázce na 500 tisíc korun.

Podle policie si bývalý předseda představenstva DPMLJ  Pavel Šulc si měl přijít za zhruba 1,3 milionu korun. V roce 2015 například poslal Jiří Vařil na účet Šulcovy firmy 750 tisíc jako provizi za zprostředkování koupě hotelu v Harrachově. Tento transfer se udál přes společnost ADOS CZ, která sice ukrývá své majitele prostřednictvím zaknihovaných akcií, ale od roku 2016 ji patří společnost Sovis s.r.o., která jen v roce 2017 získala od dopravního podniku zakázky ve výši 14,5 milionu korun.

Firma Sovis  v loňském roce pro dopravní podnik například dělala rekonstrukci křižovatky u Severočeského muzea na Masarykově třídě v Liberci.  Jak upozornil Náš Liberec již v minulosti, firma ADOS patřila i mezi sponzory hnutí ANO, když se v něm ještě angažoval bývalý primátor Tibor Batthyány.

Šulc je byl  osobním přítelem a chráněncem primátora Tibora Batthyányho. Do funkce předsedy představenstva dopravního podniku byl zvolen místo Josefa Šedlabuera ze Změny, který se snažil zpřetrhat korupční vazby v DPMLJ. Zvolili jej vedle ANO i Starostové pro Liberecký kraj, ODS a KSČM. Batthyány a jeho kolegové ze zastupitelského klubu zvoleného za ANO, Starosty pro Liberecký kraj, KSČM, ČSSD a ODS zablokovali návrh na odvolání politiků z orgánů dopravního podniku i poté, co byl Šulc v roce 2018 obviněn policií.

 

 

 

 

 

 

 

 

Přidat komentář (31 Komentářů)
Syner-Roubalová-Soudný

„Transparency International  je ovládána Změnou pro Liberec! Jan Korytář je skrze svou životní partnerku příbuzný s programovým ředitelem Transparency Radimem Burešem! Důkaz? Korytářova partnerka se jmenuje také Burešová!“Ne, to není vtip, takhle opravdu v Liberci přemýšlí pár lidí i politiků, ale zejména investigativní esa stavební společnosti Syner. Což pohříchu vypovídá nejvíce o nich samých…

 

Ano, objevuje se to již nějakou dobu. Povětšinou anonymní sprosťáci v diskuzích i na našem webu, ale zejména na pokleslém propagandistickém serveru zdejšího betonářského kartelu Týden v Libereckém kraji (který by se mohl, skrze své monotematické zaměření přejmenovat z Týdne v LK na Týden o JK – Týden o Janu Korytářovi) používají tuto lacinou a vymyšlenou berličku Bureš-Burešová.

Hloupé, trapné, ale v zasmrádlém libereckém rybníčku (lépe snad vybetonovaném bazénku) to u těch méně inteligentnějších zabírá. V Čechách a na Moravě je sice nějakých 11 tisíc Burešů a Burešových, ale když je to tak lákavé a něco se vymyslet musí. A pak ta Transparency – kolik ji důvěřuje a fandí lidí..

Dnes už se tento geniální a vynalézavý konstrukt stal trvalou součástí propagandistického arzenálu společnosti Syner, když jej ve svých komentářích snažících se shodit Změnu i TI používá například ředitelka TV Genus Alena Roubalová. U ní to ale nepřekvapí – vždy a za každého režimu stála na straně zdravého rozumu, straně makajících před plkajícími a na straně zákulisní (tehdy KSČ, dnes ODS či kohokoliv, kdo nechá kšefty s veřejnými prostředky běžet).

Další špičkový investigativec zdejšího betonářského syndikátu, první placený Liberečák a PR pracovník Jiřího Kittnera Zdeněk Soudný, dokonce v diskusích naznačí, že tyto supertajné informace kosmologických rozměrů získal od „změnařů“,  kteří už nemohou dále snášet porobu nedemokratického prostředí Změny. Hrdina naší doby a maják demokracie…

Pokud tyto nesmysly používají ti, kteří musí a kteří se upachtěně a s ohnutými zády snaží zalíbit svým betonovým lordům, nepřekvapí to. Ona prodejnost bývá často podmíněna nejen nepevností charakteru, ale i ryzí hloupostí.

Někdy ale vyloženě udiví, že jsou těmto stupiditám ochotni naslouchat i lidé, u kterých by to jeden nečekal. Třeba zastupitel za Liberec občanům, muž, který si dá tolik záležet na své akademické kariéře, David Václavík. Ten se dotazem na příbuznost Korytáře s Burešem snažil kontrovat skutečnost, že jeho spolustranická kolegyně z kandidátky (a shodou okolností i švagrová), herečka a tanečnice, nalezla hezké místečko u Radima Ziky na Pozemkovém fondu. Ale věřme, že to pan docent  myslel jen jako vtip a zlehčení.

Jan Korytář, jeho partnerka Martina Burešová  i Radim Bureš (kteří jsou příbuzní asi jako Alena Roubalová s vrahem Roubalem) o těchto „zaručených pravdách“ vědí, smějí se jim a dávají je k dobru jako ilustraci paranoidních myslí přátel starých libereckých pořádků. Jednoho by napadlo, co se to s lidmi děje, když jsou schopni věřit a ještě rozšiřovat takové neověřené nesmysly. Takhle nějak asi vznikají i daleko temnější, například rasistické, pověry a předsudky.

Je potřeba na nepřátele najít bič a bít je. A když není dobrá kůže, ze které by se mohl uplést, postačí pár ekrementů. Výsledkem pak ale není nic jiného než výraz jejich vlastní zoufalosti a bezradnosti. Bič z exkrementů neupleteš. A pokud upleteš, nepráskneš s ním. A pokud práskneš, nakonec budeš od exkrementů jenom ty sám.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;