Kasin zbývá v Jablonci už jen pět. Přečtete si, jak lidem ničí životy

O další kasino v Jablonci méně. Nově už nikdo nic neprohraje pod nemocnicí na Rýnovické ulici v bývalé Restauraci mladých. Napomohl tomu i nouzový stav a vládní opatření, která nařídila dočasné uzavření všech heren a kasin. Stále zůstávají tři kasina v centru a dvě ve Mšeně, ale i těm tiká čas.


Příběh gamblera Karla, jeho partnerky Katky a jejich dítěte

Nedávno jsem měl možnost mluvit s Katkou a jejím partnerem Karlem, kteří spolu mají dítě, ale nežijí spolu kvůli Karlově herní závislosti. Oba se mi svěřili se svým drsným příběhem. „Když jsem byla malá, můj příbuzný kvůli závislosti na hracích automatech spáchal sebevraždu. Před několika lety jsem se seznámila s Karlem, který stejně jako oba jeho rodiče vystudoval vysokou školu. Později jsem zjistila, že od patnácti let i on bojuje se závislostí na hracích automatech.

Za svůj život prohrál už přes dva miliony. Přestože opakovaně prošel léčbou, kvůli nepochopení okolí i vlastní rodiny a pocitu bezmoci spáchal už několik trestných činů, a jednou mě dokonce napadl, takže se teď se mnou nesmí stýkat,“ vypráví Katka. Dodejme, že Karel oficiálně nemůže vídat ani jejich dítě, protože Katka z několika důvodů neuvedla Karla jako otce. Na druhou stranu Karel nemusí platit alimenty a snáze splácí dluhy z hazardu.

Karel strávil dva roky ve vězení, ze kterého byl podmínečně propuštěn. Jenže kvůli napadení Katky a dopravnímu přestupku mu opět hrozí nástup do vězení. Tím pádem by neplnil své závazky, čelil exekucím a dostal se do ještě větších problémů. „Díky své profesi sice hodně vydělám, ale o to víc prohraju, což mě demotivuje,“ říká Karel a dodává: „Pracovně jsem kvůli zákazu řízení odkázaný na veřejnou dopravu. I proto bydlím v centru Jablonce. Jenže v okruhu pár set metrů mám hned tři kasina. Internetový hazard mi nic neříká, takže nouzový stav se zavřenými hernami a kasiny mi vyhovuje, protože vůbec nehraju, ale bojím se, co bude dál. Asi se budu muset přestěhovat.“

Gambleři a jejich okolí si oddechnou za 14 měsíců

Nebezpečí hazardu spočívá v tom, že ničí životy rodin a širokého okolí hráčů, takže to není jen jejich soukromá věc. V Jablonci se naštěstí blýská na lepší časy. V lednu 2018 v referendu odsouhlasilo 88 % občanů zákaz hracích automatů, který začne platit v srpnu 2021. Očekávám, že všechna kasina díky tomu skončí, nebo se uživí nanejvýš jedno bez hracích automatů jen s méně nebezpečnou živou hrou. Je pozitivní, že v Jablonci máme z původních 49 herních míst už jen pět kasin. Jsem přesvědčený, že bez vaší účasti u referenda by se to nepovedlo. Děkuji vám za to jako člen přípravného výboru referenda nejen já, ale hlavně lidé jako Katka, Karel a jejich rodiny.

Pozn.: Oba partnery znám. Jejich jména jsou změněná.

Jakub Macek (bez pol. přísl.), zastupitel za Společně pro Jablonec

P.S.: Po znovuotevření kasin s koncem koronavirových opatření Karel bohužel opět ujel a zase hraje. Vydržel jen pár dnů a pak mi napsal: „Dobrej, tak už mě to zase dostalo... V brzký době asi posprejuju otevřený sráčovny nápisem, že to jsou lidský hyeny a jestli se aspoň trošku styděj.“

Přidat komentář (7 Komentářů)
Syner-Roubalová-Soudný

„Transparency International  je ovládána Změnou pro Liberec! Jan Korytář je skrze svou životní partnerku příbuzný s programovým ředitelem Transparency Radimem Burešem! Důkaz? Korytářova partnerka se jmenuje také Burešová!“Ne, to není vtip, takhle opravdu v Liberci přemýšlí pár lidí i politiků, ale zejména investigativní esa stavební společnosti Syner. Což pohříchu vypovídá nejvíce o nich samých…

 

Ano, objevuje se to již nějakou dobu. Povětšinou anonymní sprosťáci v diskuzích i na našem webu, ale zejména na pokleslém propagandistickém serveru zdejšího betonářského kartelu Týden v Libereckém kraji (který by se mohl, skrze své monotematické zaměření přejmenovat z Týdne v LK na Týden o JK – Týden o Janu Korytářovi) používají tuto lacinou a vymyšlenou berličku Bureš-Burešová.

Hloupé, trapné, ale v zasmrádlém libereckém rybníčku (lépe snad vybetonovaném bazénku) to u těch méně inteligentnějších zabírá. V Čechách a na Moravě je sice nějakých 11 tisíc Burešů a Burešových, ale když je to tak lákavé a něco se vymyslet musí. A pak ta Transparency – kolik ji důvěřuje a fandí lidí..

Dnes už se tento geniální a vynalézavý konstrukt stal trvalou součástí propagandistického arzenálu společnosti Syner, když jej ve svých komentářích snažících se shodit Změnu i TI používá například ředitelka TV Genus Alena Roubalová. U ní to ale nepřekvapí – vždy a za každého režimu stála na straně zdravého rozumu, straně makajících před plkajícími a na straně zákulisní (tehdy KSČ, dnes ODS či kohokoliv, kdo nechá kšefty s veřejnými prostředky běžet).

Další špičkový investigativec zdejšího betonářského syndikátu, první placený Liberečák a PR pracovník Jiřího Kittnera Zdeněk Soudný, dokonce v diskusích naznačí, že tyto supertajné informace kosmologických rozměrů získal od „změnařů“,  kteří už nemohou dále snášet porobu nedemokratického prostředí Změny. Hrdina naší doby a maják demokracie…

Pokud tyto nesmysly používají ti, kteří musí a kteří se upachtěně a s ohnutými zády snaží zalíbit svým betonovým lordům, nepřekvapí to. Ona prodejnost bývá často podmíněna nejen nepevností charakteru, ale i ryzí hloupostí.

Někdy ale vyloženě udiví, že jsou těmto stupiditám ochotni naslouchat i lidé, u kterých by to jeden nečekal. Třeba zastupitel za Liberec občanům, muž, který si dá tolik záležet na své akademické kariéře, David Václavík. Ten se dotazem na příbuznost Korytáře s Burešem snažil kontrovat skutečnost, že jeho spolustranická kolegyně z kandidátky (a shodou okolností i švagrová), herečka a tanečnice, nalezla hezké místečko u Radima Ziky na Pozemkovém fondu. Ale věřme, že to pan docent  myslel jen jako vtip a zlehčení.

Jan Korytář, jeho partnerka Martina Burešová  i Radim Bureš (kteří jsou příbuzní asi jako Alena Roubalová s vrahem Roubalem) o těchto „zaručených pravdách“ vědí, smějí se jim a dávají je k dobru jako ilustraci paranoidních myslí přátel starých libereckých pořádků. Jednoho by napadlo, co se to s lidmi děje, když jsou schopni věřit a ještě rozšiřovat takové neověřené nesmysly. Takhle nějak asi vznikají i daleko temnější, například rasistické, pověry a předsudky.

Je potřeba na nepřátele najít bič a bít je. A když není dobrá kůže, ze které by se mohl uplést, postačí pár ekrementů. Výsledkem pak ale není nic jiného než výraz jejich vlastní zoufalosti a bezradnosti. Bič z exkrementů neupleteš. A pokud upleteš, nepráskneš s ním. A pokud práskneš, nakonec budeš od exkrementů jenom ty sám.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

                                                       

Copyright © 2016 Náš Liberec;