Analýza: náměstek Šolc nebude na kandidátce aneb hádky u Starostů a jejich důvody

Přes veškerou snahu prezentovat se na veřejnosti jako bezkonfliktní tým, který táhne za jeden provaz, ve vedení liberecké radnice vře jeden konflikt za druhým. Na podzim kvůli nátlaku hejtmana Půty odstoupil náměstek  Němeček a aktuálně oznámil náměstek Šolc, že už nebude na kandidátce Starostů. Svou roli mohou sehrát i peníze, které strany dostávají za volební výsledky.

Poměrně překvapivou zprávu oznámil náměstek libereckého primátora a dlouholetý člen Starostů pro Liberecký kraj Jiří Šolc tento týden. „Jako nestraník jsem vždy věřil, že spojování demokratického středu má smysl… Proto jsem se těšil na integraci na krajských úrovních, kde v silných regionech Starostů měli být přizváni zástupci TOP09 a KDU-ČSL, recipročně za obdobný postup v tradičních regionech. Pak se to „k radosti některých“ začalo drolit…..nakonec i u nás, kde se naše domovské hnutí SLK (kde jsem byl dokonce nějaký čas straníkem a vždy je podporoval naplno) rozhodlo jít samo, proti proudu integrace… Proto jsem o tom přemýšlel a rozhodl se účastnit společné krajské kandidátky 2020 s TOP09, KDU-ČSL a nestranickými osobnostmi …“, oznámil náměstek Šolc na svém profilu na Facebooku.

Překvapivý krok je to hned z několika důvodů.  Jiří Šolc dlouhé roky členem Starostů pro Liberecký kraj a za tuto stranu je náměstkem již ve třetí koalici na liberecké radnici. První byla se Změnou pro Liberec v letech 2010-2011 (tehdy Starostové byli s KDU-ČSL v platformě Liberec občanům). Po radničním puči v roce 2011 pak Šolc dokonce povýšil na statuárního náměstka pod primátorkou Martinou Rosenbergovou v opozičně-smluvní koalici s ČSSD, VV, USZ a ODS.

Náměstkem je Jiří Šolc i nyní v koalici Starostů, ODS A ANO. Že bude náměstkem, bylo jasné již před nimi, když to Starostové, kteří poslední komunální volby ve městě suverénně ovládli, anoncovali dopředu. Šolc je totiž v Liberci velice oblíbeným politikem, o čemž svědčí veliký počet preferenčních hlasů, který každé volby získává. Před volbami dokonce u Starostů probíhal poměrně ostrý spor, zda nemá být kandidátem na primátora, jako tomu bylo v roce 2010. Primátorem se ale stal nakonec Jaroslav Zámečník, který má podstatně blíže k hejtmanu Martinu Půtovi, který ve Starostech vládne železnou rukou.

A právě autoritativní Půtův styl vládnutí ve straně se nemalé části Starostů začíná zajídat. Jako ukázku lze uvést ponížení, které liberečtí Starostové museli zkousnout v říjnu, když nejprve na kamery odmítli požadavek příspěvku města ve výši 7,5 milionu korun na skokanské můstky na Ještědu, aby pak museli, po rozkazu hejtmana Půty, který se dohodl s oligarchou Igorem Rattajem, který má Ještěd v pronájmu, srazit podpatky, otočit o 180 stupňů a peníze vydat.

Další důvod může být finanční. V krajských volbách jde totiž o nemálo peněz. Za každý získaný mandát totiž strana dostane od státu milion korun. Starostové pro Liberecký kraj, kteří v roce 2016 krajské volby vyhráli a získali 32 procent, si při osmnácti mandátech, přišli ze státního na 18 milionů korun.

A jak informoval náš web, na podzim Starostové ukázkově vymetli se svými koaličními partnery v Liberci – TOP 09 a KDU ČSL. Tyto malé strany mohou Starostům pomoci sehnat voliče ve městech, což se také povedlo při posledních komunálních volbách, kde v Liberci TOP 09 a KDU ČSL kandidovali pod křídly Půtových Starostů.

 Jenomže za mandáty v komunálních volbách se příspěvky od státu nevyplácí, kdežto za volby krajské ano.  Jenže na podzimním sněmu v Českém Dubu s nimi odmítli kandidovat a tedy si i rozdělit povolební miliony. Iniciativa tohoto odmítnutí, jak potvrdili účastníci sněmu naší redakci, vycházela od samotného hejtmana Martina Půty, byť byla prezentována jeho „zlým mužem“, senátorem Michaelem Canovem.

Náměstek Jiří Šolc tak sází na divokou kartu. Nebude sice na kandidátce jednoho z favoritů krajských voleb, ale po případném úspěchu, kterému by napovídali jeho tradiční preferenční hlasy v Liberci, by mohl být více svým pánem, a to politickým i finančním. Zvláště za situace kdy liberecká TOP 09 i KDU ČSL dlouhodobě nejsou schopny vygenerovat politické osobnosti jeho formátu. Rovněž by byl i o to více nadbíhaným koaličním partnerem.

Nicméně v krajských volbách budou rozhodovat hlasy voličů z menších měst a vesnic, kde mají Starostové, díky masivní permanentní kampani ze strany hejtmana Půty, který de facto nedělá nic jiného, že rozdává z veřejných peněz a obráží menší obce, tradiční základnu.

Přidat komentář (20 Komentářů)
Reportéři ČT

Včerejší investigativní pořad Reportéři ČT přinesl zajímavou reportáž o ostravské klientelistické chobotnici okolo lobbisty Martina Dědice. Ten měl „pomáhat“ soukromým firmám získávat z ostravských městských společností veřejné zakázky v hodnotě zhruba 1,2 miliardy korun. Mezi úspěšnými uchazeči byla i firma Pragoimex, která podivným způsobem v nedávné minulosti získala velice podezřelý tendr na dodávku tramvají i v liberecko-jabloneckém dopravním podniku a nezapomněla se zastavit u Syneru i Miroslava Pelty.

 

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) nakoupil začátkem roku 2011 osm nových tramvají za téměř 320 milionů korun. Soutěž vyhrála společnost Pragoimex. Ač se jedná o smlouvu rámcovou, kdy koupě dalších (zbývajících) vozů musí být ošetřena dodatky, městu i tak hrozí pokuta za jejich neodebrání. Zatím ovšem liberecké ulice za mohutného rachotu brázdí pouze jedna z nových, nevyzkoušených tramvají. Na zbytek nemá zadlužený Liberec peníze.

To vše za situace, kdy dluhy a další závazky DPMLJ totiž dosahují téměř čtvrt miliardy korun. Velice podezřelý byl také způsob, jakým k obchodu došlo. Za DPMLJ totiž smlouvu podepsal na poslední chvíli, po prohraných volbách 2010, v té době již bývalý primátor za ODS Jiří Kittner a Jiří Richter, zastupitel a člen Demokratické regionální strany (DRS). A to když už bylo jasno, že budou oba ze svých funkcí v DPMLJ odvoláni

Celá transakce se dokonce odehrála za zády nového vedení města v čele s Janem Korytářem, které vzešlo z voleb v roce 2010. To vše za přispění ředitele DPLMJ Jiřího Veselky z Unie pro sport a zdraví, který byl po odvolání Změny pro Liberec jmenován pro změnu ředitelem Krajské nemocnice Liberec a za nedlouho mu ekonomického ředitele přišel dělat (bez výběrového řízení) právě Jiří Kittner.

DRS se dokonce do nového zastupitelstva ani nedostala. Tato strana, fungující jako „béčko“ ODS, byla do značné míry umělým konstruktem zdejších na politiku napojených podnikatelských kruhů, který měl pomoci udržet ve městě staré mocenské struktury.

Nově nakoupené tramvaje jsou navíc prototypem, nikde jinde nejezdí a každý jejich problém může zakázku výrazně zdražit. Navíc obyvatelé města bydlící u koejí si stěžují na nesnesitelný hluk a otřesy, která nová tramvaj produkuje. Alarmující je také skutečnost, že dopravní podnik už jednou prototyp tramvaje za desítky milionů vyvíjel a vůz dodnes stojí nepoužívaný v depu jako pomník špatného rozhodnutí, za které, jak je zvykem, nenesl nikdo odpovědnost.

Tak jako v Ostravě, ani v Liberci nešly peníze kam měly, napřímo. Společnost Pragoimex, která tak zadluženému dopravnímu podniku tramvaje dodává, zahořela láskou k hokeji v Liberci a stala se sponzorem Bílých tygrů Liberec, který patří zdejší firmě svázané s ODS – stavební společnosti Syner (S group holding). Podobně se stávají sponzorem Bílých tygrů další firmy, které u města, kraje či společnostech jim patřících získávají významné veřejné zakázky, dotace nebo jiné výhody. Jsou to například A.S.A., Eltodo, Busline, Geoprint nebo právě zadlužený Dopravní podnik města Liberce.

Společnost Pragoimex se rovněž stala sponzorem jabloneckého fotbalového klubu FK Baumit Jablonec, který patří šéfovi českého fotbalu a jabloneckému zastupiteli za ODS Miroslavu Peltovi (alespoň na chvíli – její jméno bylo ze stránek FK Jablonec rychle staženo). Miroslav Pelta spolu například s majiteli Syneru tvoří tým hokejového mužstva Northern Stars, kde vedle podobných podnikatelů, kteří získávají často tučné veřejné zakázky, lze nalézt i politiky ODS či TOP 09. Jmenujme Radima Ziku či někdejšího kandidáta na primátora za TOP 09 Luďka Nečesaného. Akcí Northern Stars se rovněž rád účastní současný kandidát ODS na prezidenta republiky Přemysl Sobotka.

Jak to vypadá, podnikatelské zásvětí a podsvětí napojené na veřejné zakázky funguje skoro všude stejně podobně. Ostrava nebo Liberec. Jedinou útěchou pro Severočechy může být fakt, že ač dnešní liberecký hejtman Martin Půta dávno vlastní vinou ztratil svou pracně budovanou mediální image protikorupčního bojovníka, můžou být za něj obyvatelé Libereckého kraje, v porovnání s hejtmanem toho Moravskoslezského, ještě vděčni. V Ostravě přeci jen hrají jinou ligu, alespoň se zdá.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;