Týden pod Ještědem: Zákulisní hry na radnici i justiční chuťovky

V liberecké koalici to vře. Suverénní Starostové dělají ODS naschvály a ta se svým skromným volebním výsledkem mnoho neudělá. Jenomže za politickým divadlem plným rýpanců, šťouchanců a okopávání kotníků se hraje ještě jedna hra. Důležitější a daleko temnější. Taková, o které se na veřejnosti nemluví.

Občanští demokraté se ozvali proti primátorovi a radním ze Starostů, kteří nechtějí převést byty v Zeleném údolí na nájemníky. Spor se poměrně vyhrotil, byť si můžeme za pohnutkami místní ODS představit leccos, nejen zájem o osudy družstevníků, kteří v dobré víře po čtvrt století investovali do svého bydlení s tím, že jim jednou bude patřit zcela.

To nahněvalo Starosty v čele s primátorem Jaroslavem Zámečníkem, otočili o 180 stupňů a do dozorčí rady SVS místo Jiřího Kittnera, kterého ještě minulý týden prosazovali, že prý půjde sám primátor Zámečník. Klasické starostenské slušné a transparentní bodnutí do zad, tak jak to umí jen oni, dalo by se říci. Jenomže věc má ještě minimálně dvě roviny.

Starostové jsou přeci jen stranou novějšího typu než ODS, tedy více centralizovanou a populistickou a set sakra si dávají pozor na veřejné mínění a vlastní PR. Ostatně z veřejných prostředků do něj cpou miliony, na liberecké radnici a ještě více na kraji. Liberecké opozici se pak podařilo zalarmovat veřejnost, pro kterou je osoba Jiřího Kittnera stále červeným hadrem. A to před krajskými volbami, kde budou chtít Starostové znovu uspět, by nemusela být nejlepší vizitka.

Ale zejména: už minulý týden jsme psali, že v Severočeské vodárenské jde především o stamilionový byznys pro místní stavební syndikát, a to každý rok. Hejtman Půta a jeho Starostové tak nenápadně využili Kittnerovi nepopularity i toho, že mohou ODS vrátit šťouchanec s byty v Zeleném údolí ke zvýšení své ceny na trhu. Teď to budou oni, pokud se primátor Zámečník stane zástupcem Liberecka v SVS, koho si bude muset Syner a další, kteří budou chtít k zakázkám od SVS, nadbíhat.

Ne, že by už se tak nedělo - stačí se podívat, na krajské stavební zakázky a jakým způsobem se prodražují nebo i na to, že nejslušnější hejtman v galaxii Půta má jít podle státního zástupce sedět na 5 let za svůj neoddiskutovatelný lobbing pro Metrostav. Starostové tak znovu využili příležitosti, aby nahradili starou ODS v plné parádě.

V úterý má zaznít rozsudek právě v Půtově případě. Obžalovaných je dost, ale nebylo by překvapivé, kdyby soudce Neumann, hejtmana zprostil navzdory důkazům, jako to opakovaně dělal u politiků liberecké ODS, až mu to vyneslo kárný trest a odebrání případu. U hejtmana se bát nemusí, jelikož v květnu odchází do důchodu. Soudce, nikoliv hejtman.

Byť ten se tam měl odebrat dávno, to bychom ale museli žít v normální demokracii evropského střihu. Místo toho tu máme konspirační teorie, kňourání o spiknutí a kampani, veřejné miliony do svého PR. A to vše poté, co byl obviněn a prasklo na něj, že se více než jako hejtman, chová jako lobbista Metrostavu. Tahle země opravdu nevzkvétá...

Další justiční chuťovka se odehrává v Praze, ale má své kořeny u nás, na krásném, hornatém severu. Poté, co byl někdejší neúspěšný korunní princ liberecké oDS Radim Zika instalován na šéfa Pozemkového fondu, začaly se dít věci.

Skupina politických podnikavců - pražští kmotři z ODS Janoušek, Hrdlička, ale i liberecký majitel Syneru Syrovátko se jistě náhodou dostali k restitučním nárokům, které jim zajistily stamiliony. Navíc, jak se zdá z tvrzení obžaloby, podvodem. No ale souzeni jsou jen tři úředníci Pozemkového úřadu, kteří prý jen udělali chybu. Jenže jak to vypadá z aktuálního svědectví, byla ta chyba vědomá.

Jednomu stojí rozum stát, proč ti, kteří si zase nahrabali na státním, jsou jen v pozici svědků nebo proč stát nechce svůj podvodně vydaný majetek zpět. Divte se pak lidem, že nechodí k volbám...

Přidat komentář (12 Komentářů)
Reportéři ČT

Včerejší investigativní pořad Reportéři ČT přinesl zajímavou reportáž o ostravské klientelistické chobotnici okolo lobbisty Martina Dědice. Ten měl „pomáhat“ soukromým firmám získávat z ostravských městských společností veřejné zakázky v hodnotě zhruba 1,2 miliardy korun. Mezi úspěšnými uchazeči byla i firma Pragoimex, která podivným způsobem v nedávné minulosti získala velice podezřelý tendr na dodávku tramvají i v liberecko-jabloneckém dopravním podniku a nezapomněla se zastavit u Syneru i Miroslava Pelty.

 

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) nakoupil začátkem roku 2011 osm nových tramvají za téměř 320 milionů korun. Soutěž vyhrála společnost Pragoimex. Ač se jedná o smlouvu rámcovou, kdy koupě dalších (zbývajících) vozů musí být ošetřena dodatky, městu i tak hrozí pokuta za jejich neodebrání. Zatím ovšem liberecké ulice za mohutného rachotu brázdí pouze jedna z nových, nevyzkoušených tramvají. Na zbytek nemá zadlužený Liberec peníze.

To vše za situace, kdy dluhy a další závazky DPMLJ totiž dosahují téměř čtvrt miliardy korun. Velice podezřelý byl také způsob, jakým k obchodu došlo. Za DPMLJ totiž smlouvu podepsal na poslední chvíli, po prohraných volbách 2010, v té době již bývalý primátor za ODS Jiří Kittner a Jiří Richter, zastupitel a člen Demokratické regionální strany (DRS). A to když už bylo jasno, že budou oba ze svých funkcí v DPMLJ odvoláni

Celá transakce se dokonce odehrála za zády nového vedení města v čele s Janem Korytářem, které vzešlo z voleb v roce 2010. To vše za přispění ředitele DPLMJ Jiřího Veselky z Unie pro sport a zdraví, který byl po odvolání Změny pro Liberec jmenován pro změnu ředitelem Krajské nemocnice Liberec a za nedlouho mu ekonomického ředitele přišel dělat (bez výběrového řízení) právě Jiří Kittner.

DRS se dokonce do nového zastupitelstva ani nedostala. Tato strana, fungující jako „béčko“ ODS, byla do značné míry umělým konstruktem zdejších na politiku napojených podnikatelských kruhů, který měl pomoci udržet ve městě staré mocenské struktury.

Nově nakoupené tramvaje jsou navíc prototypem, nikde jinde nejezdí a každý jejich problém může zakázku výrazně zdražit. Navíc obyvatelé města bydlící u koejí si stěžují na nesnesitelný hluk a otřesy, která nová tramvaj produkuje. Alarmující je také skutečnost, že dopravní podnik už jednou prototyp tramvaje za desítky milionů vyvíjel a vůz dodnes stojí nepoužívaný v depu jako pomník špatného rozhodnutí, za které, jak je zvykem, nenesl nikdo odpovědnost.

Tak jako v Ostravě, ani v Liberci nešly peníze kam měly, napřímo. Společnost Pragoimex, která tak zadluženému dopravnímu podniku tramvaje dodává, zahořela láskou k hokeji v Liberci a stala se sponzorem Bílých tygrů Liberec, který patří zdejší firmě svázané s ODS – stavební společnosti Syner (S group holding). Podobně se stávají sponzorem Bílých tygrů další firmy, které u města, kraje či společnostech jim patřících získávají významné veřejné zakázky, dotace nebo jiné výhody. Jsou to například A.S.A., Eltodo, Busline, Geoprint nebo právě zadlužený Dopravní podnik města Liberce.

Společnost Pragoimex se rovněž stala sponzorem jabloneckého fotbalového klubu FK Baumit Jablonec, který patří šéfovi českého fotbalu a jabloneckému zastupiteli za ODS Miroslavu Peltovi (alespoň na chvíli – její jméno bylo ze stránek FK Jablonec rychle staženo). Miroslav Pelta spolu například s majiteli Syneru tvoří tým hokejového mužstva Northern Stars, kde vedle podobných podnikatelů, kteří získávají často tučné veřejné zakázky, lze nalézt i politiky ODS či TOP 09. Jmenujme Radima Ziku či někdejšího kandidáta na primátora za TOP 09 Luďka Nečesaného. Akcí Northern Stars se rovněž rád účastní současný kandidát ODS na prezidenta republiky Přemysl Sobotka.

Jak to vypadá, podnikatelské zásvětí a podsvětí napojené na veřejné zakázky funguje skoro všude stejně podobně. Ostrava nebo Liberec. Jedinou útěchou pro Severočechy může být fakt, že ač dnešní liberecký hejtman Martin Půta dávno vlastní vinou ztratil svou pracně budovanou mediální image protikorupčního bojovníka, můžou být za něj obyvatelé Libereckého kraje, v porovnání s hejtmanem toho Moravskoslezského, ještě vděčni. V Ostravě přeci jen hrají jinou ligu, alespoň se zdá.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

                                                       

Copyright © 2016 Náš Liberec;