Dnes čeká radnici bitva o rozpočet

Koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS poprvé představí svůj rozpočet na příští rok. A pro leckoho to nebude pěkné čtení, magistrát stojí čím dál tím víc, projídají se rezervy z dob minulého vedení, brutální snížení peněz odnesly dětská hřiště, zeleň, parky, ale i sociální bydlení. Opozice nechce nechat na rozpočtu niť suchou.

Ještě před samotným projednáním rozpočtu je na řadě několik jiných bodů, které stojí za pozornost. Na zastupitelstvu bude pravděpodobně zvolena, jak informoval náš web první, náměstkyní primátora za ANO krajská radní Radka Loučková Kotasová. Ta se chystá své funkce na kraji vzdát a na radnici vystřídá Jiřího Němečka, který se v říjnu odmítl podrobit diktátu hejtmana Martina Půty, aby městská rada obrátila své rozhodnutí a přispěla 7,5 milionu na skokanské můstky, z čehož bude mát prospěch pouze Svaz lyžařů a miliardář Igor Rattaj, který si Ještěd pronajímá.

V bodě 9 například navrhuje vedení města směnu malého pozemku u libereckého zámku, která má usnadnit výstavbu bytového komplexu, kterou zde zamýšlí podnikatel David Polan, který má blízko k libereckým Starostům a TOP 09.

Náš web v minulosti informoval, že v těchto místech záměru Davida Polana překážel památný velký buk. Povolení k jeho odstranění nedostal. A ejhle, kdosi zlý jej navrtal a otrávil. Pan Polan má s podobnými stromy smůlu stejný scénář proběhl i u bývalého zdravotního ústavu v Lidových sadech, kde David Polan rovněž stavěl a i zde se objevil tajemný stromový travič.

Směna pozemků je navržena ke schválení. Není divu, v minulosti za výstavbu bytového domu loboval dnešní náměstek za Starosty Jiří Šolc a ředitel Národního památkového ústavu a člen KDU-ČSL, která je pod křídly Starostů, přehodnotil odmítavé stanovisko na výstavbu, které původně dali jeho podřízení. O celém případu jsme informovali ZDE a navržená směna pozemků je ZDE

Nejvíce se na dnešním zastupitelstvu ale očekává bitva o rozpočet. Koalice opravdu nahrává opozici na smeč, jelikož jde přesně proti svým předvolebním slibům.

Stále se prohlubují výdaje na fungování magistrátu, což začalo již za minulého vedení, ale pod novou koalicí se situace ještě zhoršila. Bývalé vedení dokázalo vytvořit navíc i rezervy, ty jsou ale dnes „projídány“ kvůli vytvoření vyrovnaného rozpočtu.

Vedení města například vůbec v rozpočtu nepočítá s výstavbou městských bytů, respektive nechce podpořit projekty rozjeté minulým vedením města. Razantně méně peněz, oproti předvolebním slibům, půjde do zeleně, dětských hřišť.

Oproti tomu stále více městská kasa dostává zabrat kvůli dopravnímu podniku, který je v krizi kvůli téměř desetiletému spojení s BusLine, které držely politické strany jako Starostové, ANO, ODS, ČSSD a KSČM. Více dostává městská policie, byť její práce není ve městě moc vidět. Téměř milion korun vedení města dává na to, aby svůj obrázek vylepšilo v médiích.

Odpor k takovému návrhu rozpočtu vedl u opozice dokonce k tomu, že navrhuje vyhlásit rozpočtové provizorium (Jaromír Baxa z LOL), nicméně opoziční síly v zastupitelstvu jsou tak slabé, že si koalice prosadí, co chce. Více k rozpočtu ZDE, ZDE a ZDE

O až haškovskou vložku se postaral náměstek Ivan Langr (Starostové), když na medaili města za zásluhy v kultuře a boji za demokracii a lidská práva navrhl bývalou náměstkyni primátora Jiřího Kittnera Dagmar Helšusovou. Ta v posledních letech na sebe upozornila zarputilým bojem, sérií udání a nátlaku na politiky, když se snaží zlikvidovat kulturní klub Azyl, který se nachází v blízkosti honosné vily, kde žije se svým partnerem, bývalým vyhozeným úředníkem Pozemkového fondu a pozemkovým magnátem Michalem Frydrychem. Více ZDE

Samotné jednání zastupitelstva můžete od 15 hodin sledovat dnes online ZDE

Přidat komentář (5 Komentářů)
Přemysl Sobotka

Ještě na poslední chvíli před volbami, pouhý den před otevřením volebních místností objevil se v celostátních i libereckých médiích zapamatování hodný počin. V denících Blesk a Liberecký deník je tento kandidát ODS na prezidenta. Sobotka je zde, s náležitým patosem, líčen jako lékař-hrdina, který ošetřoval raněné za sovětské okupace, aby v druhém článku vykvetla zase jeho skromnost, lidovost a veselá povaha.

Průhledně, někdy až komicky, ale zároveň i nedůstojně vůči obětem invaze můžou působit oba zmíněné články. Může za tím být snaha volebního týmu Přemysla Sobotky ještě na poslední chvíli urvat pár hlasů pro kandidáta, za kterým nestojí ani celá jeho strana nebo jen náhoda, že zrovna v Libereckém deníku vyšel článek zrovna o Sobotkovi těsně před volbami v rámci seriálu o prezidentských kandidátech.

 Bulvární deník Blesk přináší dramatickou reportáž o lékařské službě Přemysla Sobotky za srpnové noci, kdy tehdejší mladý lékař ošetřoval oběti sovětské agrese proti vývoji v tehdejším Československu. V Liberci bylo sovětskými okupanty po Praze zabito nejvíce lidí a jedná se o temnou a smutnou kapitolu z dějin severočeské metropole.

Proto snaha Přemysla Sobotky a jeho týmu nahnat na této tragédii v předvečer prezidentské volby politické body působí až nechutným dojmem. Zejména v souvislosti s tím, že Sobotka je považován za outsidera prezidentské volby, který se dvacet let neprojevil nijak, než že dával na obdiv svůj polistopadový antikomunismus a byl loajální tváří libereckého podnikatelsko-politického klientelistického syndikátu.

V Libereckém deníku ovšem vyšel článek o poznání bodřejší. Přemysl Sobotka je zde líčen jako prostý muž z lidu, jeden z nás, obyčejný Liberečák z paneláku. Vedle sousedského povídání ještě vyniknou Sobotkovy trampoty s jezevcem (během kampaně ke slyšení do omrzení), který se mu usídlil na zahradě harrachovské chalupy a kvůli kterému současný kandidát po všech čertech shání exkrementy nejrůznějších predátorů. Ještě bonmot/ přirovnání o jezevci z Vysočiny a hotovo.

Mediální labutí píseň Přemysla Sobotky, která jednou připomíná štěkání hyeny a po druhé rozverné vyprávěnky dobrotivého strýčka, se tak - vlastní vinou nebo ne - asi stejně zařadí do síně slávy mediálních trapasů liberecké ODS, které do dnešních dnů kraloval předvolební klip Jiřího Kittnera.

Článek z deníku Blesk k nahlédnutí ZDE

Článek z Libereckého deníku k nahlédnutí ZDE

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;