Kasin zbývá v Jablonci už jen pět. Přečtete si, jak lidem ničí životy

O další kasino v Jablonci méně. Nově už nikdo nic neprohraje pod nemocnicí na Rýnovické ulici v bývalé Restauraci mladých. Napomohl tomu i nouzový stav a vládní opatření, která nařídila dočasné uzavření všech heren a kasin. Stále zůstávají tři kasina v centru a dvě ve Mšeně, ale i těm tiká čas.


Příběh gamblera Karla, jeho partnerky Katky a jejich dítěte

Nedávno jsem měl možnost mluvit s Katkou a jejím partnerem Karlem, kteří spolu mají dítě, ale nežijí spolu kvůli Karlově herní závislosti. Oba se mi svěřili se svým drsným příběhem. „Když jsem byla malá, můj příbuzný kvůli závislosti na hracích automatech spáchal sebevraždu. Před několika lety jsem se seznámila s Karlem, který stejně jako oba jeho rodiče vystudoval vysokou školu. Později jsem zjistila, že od patnácti let i on bojuje se závislostí na hracích automatech.

Za svůj život prohrál už přes dva miliony. Přestože opakovaně prošel léčbou, kvůli nepochopení okolí i vlastní rodiny a pocitu bezmoci spáchal už několik trestných činů, a jednou mě dokonce napadl, takže se teď se mnou nesmí stýkat,“ vypráví Katka. Dodejme, že Karel oficiálně nemůže vídat ani jejich dítě, protože Katka z několika důvodů neuvedla Karla jako otce. Na druhou stranu Karel nemusí platit alimenty a snáze splácí dluhy z hazardu.

Karel strávil dva roky ve vězení, ze kterého byl podmínečně propuštěn. Jenže kvůli napadení Katky a dopravnímu přestupku mu opět hrozí nástup do vězení. Tím pádem by neplnil své závazky, čelil exekucím a dostal se do ještě větších problémů. „Díky své profesi sice hodně vydělám, ale o to víc prohraju, což mě demotivuje,“ říká Karel a dodává: „Pracovně jsem kvůli zákazu řízení odkázaný na veřejnou dopravu. I proto bydlím v centru Jablonce. Jenže v okruhu pár set metrů mám hned tři kasina. Internetový hazard mi nic neříká, takže nouzový stav se zavřenými hernami a kasiny mi vyhovuje, protože vůbec nehraju, ale bojím se, co bude dál. Asi se budu muset přestěhovat.“

Gambleři a jejich okolí si oddechnou za 14 měsíců

Nebezpečí hazardu spočívá v tom, že ničí životy rodin a širokého okolí hráčů, takže to není jen jejich soukromá věc. V Jablonci se naštěstí blýská na lepší časy. V lednu 2018 v referendu odsouhlasilo 88 % občanů zákaz hracích automatů, který začne platit v srpnu 2021. Očekávám, že všechna kasina díky tomu skončí, nebo se uživí nanejvýš jedno bez hracích automatů jen s méně nebezpečnou živou hrou. Je pozitivní, že v Jablonci máme z původních 49 herních míst už jen pět kasin. Jsem přesvědčený, že bez vaší účasti u referenda by se to nepovedlo. Děkuji vám za to jako člen přípravného výboru referenda nejen já, ale hlavně lidé jako Katka, Karel a jejich rodiny.

Pozn.: Oba partnery znám. Jejich jména jsou změněná.

Jakub Macek (bez pol. přísl.), zastupitel za Společně pro Jablonec

P.S.: Po znovuotevření kasin s koncem koronavirových opatření Karel bohužel opět ujel a zase hraje. Vydržel jen pár dnů a pak mi napsal: „Dobrej, tak už mě to zase dostalo... V brzký době asi posprejuju otevřený sráčovny nápisem, že to jsou lidský hyeny a jestli se aspoň trošku styděj.“

Přidat komentář (7 Komentářů)
Liberecký deník-Prošková

Čtenáři libereckých médií si nemohli nepovšimnout změny, kterou s sebou přinesla personální obměna redakce Libereckého deníku. Nejvýraznějším příkladem byl zatím až propagandistický článek redaktorky Romany Proškové, který skrze vyjádření ředitele liberecké záchranky ostrým způsobem zaútočil na současné vedení kraje, jmenovitě na náměstkyni Zuzanu Kocumovou. Kdo a co stojí za současným obratem diskursu Libereckého deníku?

Podle informací, které se naší redakci podařilo sehnat, rozlítila míra angažovanosti a stranickosti článku Romany Proškové i vedení severočeské divize Vltava-Labe press, kam Liberecký deník spadá. V samotném článku je ponechán prostor pouze řediteli Mackovíkovi, na jeho ostrou kritiku neměla náměstkyně Kocumová možnost odpovědět (citována jsou pouze předchozí vyjádření Kocumové) a v důsledku se jí zastal i hejtman Půta.

Podoba článku navíc udiví, protože to v minulosti byla právě Romana Prošková, která kritizovala ve svém článku v TV Genus údajnou „nevyváženost“ a „nevyzdrojovanost“ u článků autorů našeho webu. Nicméně právě Romana Prošková, někdejší dlouholetá redaktorka Genus TV, byla spoluautorkou lživé a zmanipulované reportáže, za kterou se toto médium firmy Syner muselo na základě pravomocného rozsudku soudu členům naší redakce omlouvat.

Personální změny v Libereckém deníku přišly před několika měsíci s krátkým angažmá šéfredaktorky Barbory Silné. Podle bývalých redaktorů Libereckého deníku donutila Barbora Silná přímo či nepřímo k odchodu podstatnou část původní redakce a dosadila je novými redaktory, například Romanou Proškovou. Ta se již v minulosti „osvědčila“ jako nikoliv nestranná redaktorka (viz výše) s averzí zejména ke Změně pro Liberec, především během svého desetiletého angažmá v televizní stanici firmy Syner TV Genus, kde doplňovala tým angažovaných firemně-politických novinářů spolu s Alenou Roubalovou a Zdeňkem Soudným.

Podle nikoliv nevýznamných zástupců liberecké sociální demokracie (redakce jejich jméno zná, ale na přání je neuvádí) měla Barbora Silná blízko i k místnímu sociálně demokratickému bossovi Robertu Duškovi a její krátké, ale co do personálních obměn velice výrazné, angažmá v Libereckém deníku může souviset s nadcházející šňůrou voleb.

Barbora Silná navíc před svým odchodem rozeslala redakci Libereckého deníku dopis, kde výslovně uvádí, že se jí dostalo od jedné politické strany nabídky „na vedení celé politické předvolební kampaně.“  Jako svou nástupkyni navrhla Romanu Proškovou. Silná ale nakonec dala přednost stálejšímu angažmá v liberecké nemocnici, kde působí jako vedoucí PR oddělení. Ostatně již v minulosti působila na obdobné funkci u Luďka Nečesaného, nového ředitele Krajské nemocnice Liberec.

Teprve čas ukáže, nakolik jsou oprávněná tvrzení některých sociálních demokratů (či někdejších redaktorů deníku), že za personální obměnou Libereckého deníku stojí předvolební plány zdejšího sociálně demokratického bosse Roberta Duška, který má velký vliv i na zdejší KSČM na straně jedné a je dlouholetým partnerem ODS na straně druhé. Logiku, zvláště s přihlédnutím k faktu, že mezi čtenáři Libereckého deníku je řada potenciálních voličů ČSSD, by to mělo. A současné články, jako ten od Romany Proškové, tomu také nahrávají.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

                                                       

Copyright © 2016 Náš Liberec;