Korupce v dopravním podniku: podvody při veřejných zakázkách


Další pokračování korupčního příběhu z libereckého dopravního podniku naservírovaly čtenářům Seznam Zprávy. Tentokrát policisté popisují, jak bývalý ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar spolu s někdejším předsedou představenstva Pavlem Šulcem, tehdejším zastupitelem za ANO, podváděli při veřejných zakázkách.

Jak uvádí Seznam Zprávy tajné policejní odposlechy podle detektivů zaznamenaly, že v zakázce v Liberci byla od začátku protežovaná společnost Stavokonstrukt Plus. Prosazoval ji bývalý předseda libereckého dopravního podniku a bývalý zastupitel za hnutí ANO Pavel Šulc, který je nyní v kauze obviněn.

„Já prostě na tutovku chci, aby to tamta firma prostě dostala, aby to prostě dělali,“ citují policisté Šulcova slova při debatě s tehdejším šéfem místního dopravního podniku a dalším obviněným Lubošem Wejnarem.

Jenomže cestu protežované společnosti k zakázce provázely komplikace. Dva dny předtím, než se měly otevřít obálky s nabídkami, se proto Wejnar se Šulcem sešli znovu a policie z odposlechů zachytila informaci, že jednatel Stavokonstruktu Plus nestihne nabídku včas celou vyplnit. Ředitel dopravního podniku a politik hnutí ANO se proto podle policie dohodli, že firma pošle místo řádné nabídky s cenou jen titulní stránku, na které bude název firmy, její razítko a podpis.

Seznam Zprávy popisují, jaký trik Šulc s Wejnarem použili. Oba se podle policie dohodli, že se zařídí, aby neúplnou nabídku nikdo nekontroloval. Že Wejnar jako předseda komise obálku Stavokonstruktu otevře jako poslední a prostě oznámí, že firma nabídla o zhruba deset tisíc méně než bude činit do té doby nejnižší nabídka od konkurentů.

Redaktor Radek Nohl ze Seznam Zpráv uvádí citaci z policejních odposlechů. „Tam ten rozdíl nemusí bejt nějak markantní ani dramatickej, tam prostě, když to bude o kačku levnější, tak firma vyhrála, ale o kačku to tam dávat nebudeme,“ zaznamenal odposlech Šulcova slova. A tehdejší ředitel dopravního podniku souhlasil. „Řekněte, já nevím, třeba minus deset tisíc,“ uvedl.

Policie však uvádí, že tehdejší politik hnutí ANO Pavel Šulc poté nebyl s vysoutěženou částkou spokojen. Myslel si, že se nabídka bude pohybovat okolo 4,8 milionu, kterou původně odhadoval dopravní podnik.

„Já jsem očekával, že se to někde kolem těch čtyřech osmi, prostě kolem toho, bude třeba motat,“ řekl Šulc podle policejního dokumentu Wejnarovi a policie zaznamenala, jak to doplnil o několik dní později dalším výrokem: „To radši sedět doma, než abych tady něco dělal zadarmo.“

Kvůli vysoutěžené ceně nakonec Stavokonstrukt Plus o zakázku ztratil zájem a dopravní podnik musel soutěž vyhlásit znovu.

Nakonec vyhrála firma Stav-Agency, která nabídla 3 699 639 korun bez DPH. Její jednatel Jiří Šmíd policistům řekl, že odhadl zisk na této zakázce na 500 tisíc korun.

Podle policie si bývalý předseda představenstva DPMLJ  Pavel Šulc si měl přijít za zhruba 1,3 milionu korun. V roce 2015 například poslal Jiří Vařil na účet Šulcovy firmy 750 tisíc jako provizi za zprostředkování koupě hotelu v Harrachově. Tento transfer se udál přes společnost ADOS CZ, která sice ukrývá své majitele prostřednictvím zaknihovaných akcií, ale od roku 2016 ji patří společnost Sovis s.r.o., která jen v roce 2017 získala od dopravního podniku zakázky ve výši 14,5 milionu korun.

Firma Sovis  v loňském roce pro dopravní podnik například dělala rekonstrukci křižovatky u Severočeského muzea na Masarykově třídě v Liberci.  Jak upozornil Náš Liberec již v minulosti, firma ADOS patřila i mezi sponzory hnutí ANO, když se v něm ještě angažoval bývalý primátor Tibor Batthyány.

Šulc je byl  osobním přítelem a chráněncem primátora Tibora Batthyányho. Do funkce předsedy představenstva dopravního podniku byl zvolen místo Josefa Šedlabuera ze Změny, který se snažil zpřetrhat korupční vazby v DPMLJ. Zvolili jej vedle ANO i Starostové pro Liberecký kraj, ODS a KSČM. Batthyány a jeho kolegové ze zastupitelského klubu zvoleného za ANO, Starosty pro Liberecký kraj, KSČM, ČSSD a ODS zablokovali návrh na odvolání politiků z orgánů dopravního podniku i poté, co byl Šulc v roce 2018 obviněn policií.

 

 

 

 

 

 

 

 

Přidat komentář (31 Komentářů)
Martin Půta

Z korupce a zneužívání svých pravomocí obviněný hejtman Libereckého kraje Martin Půta vytáhl do mediálního útoku. Systematicky se snaží vytvářet, a to i za pomocí manipulací i vyložených nepravd, příběh nejen o vlastní nevině, ale zejména o účelovém spiknutí vůči jeho osobě. Jedná se o promyšlenou strategii, kdy hejtman sází na známé rčení, že stokrát opakovaná lež se stane pravdou.

 

 

Martina Půtu v listopadu loňského roku obvinila policie z přijetí úplatku a zneužívání pravomoci úřední osoby, čehož se měl dopouštět svým konáním, které mělo zajistit vyplácení dotací na podezřelý projekt rekonstrukce libereckého kostela Máří Magdalény, kterou prováděla firma Metrostav a která je v rukou firmy s účelově krytým vlastnictvím napojené na místní politiky.

Policejní odposlechy, jejichž část je součástí obvinění, které hejtman Martin Půta roznesl mezi vybrané novináře, jeho roli, kdy se chová spíše jako lobbista Metrostavu než jako veřejný činitel mající hájit veřejný zájem, jenom podtrhují.

Hejtman ale od začátku tvrdí, že se stal obětí komplotu a že žádný úplatek nepřijal. O jeho schůzkách s manažery stavebních firem, kteří jej měli uplácet, hovoří jako o standartních setkáních, kdy oněm podnikatelům možná neměl tolik věřit.

Po celou dobu hejtman naznačuje, že za jeho obviněním stojí lidé okolo Krajského protikorupčního pracoviště (KPKP), což je nesmysl a lež, Martin Půta to ví a jen tak snaží odvrátit pozornost od důkazů, které jednoznačně ukazují na to, jak jako politik funguje a co je v takovém rozporu s jeho proklamovanou slušností a transparentností.

Hejtman mile a rád spolupracuje nejen s nájemnými (a soudem usvědčenými) lháři z médií ze společnosti Syner, ale vstříc mu vychází a co hůře - lživá klišé o KPKP přebírají - i média seriózní. Vcelku se daří budovat vlastní příběh o chudákovi hejtmanovi, který se ve své naivitě stal obětí temných sil.

Jen tak se může stát, že v týdeníku 5+2  zazní, že KPKP podali ve věci projektu rekonstrukce Máří Magdalény trestní oznámení, což je absolutní nesmysl. Ale místní redakce má alespoň toliko cti, že svou chybu uzná. Nicméně i to ukazuje, jak se hejtmanovi a jeho mediálním pomocným rukám práce vede.

Ještě větší porci PR připravili hejtmanovi v Libereckém deníku, kde má co dva týdny rozhovor, nad kterým by se srdce ustrnulo. Šéfredaktorka deníku se neváhá Půty zeptat, co říká na to, že KPKP „disponovalo informacemi kolem kauzy, které jste (Martin Půta) neměl..“  Na tuto nahrávku na smeč samozřejmě hejtman spustí povídačku plnou polopravd a lží, krásnou konspirační teorii, za kterou by se nestyděli ani tvůrci Protokolů sionských mudrců.

Na otázku, co že to mělo být za ty informace kolem kauzy, které jste neměl..“  , odpověděla šéfredaktorka Libereckého deníku, že je to hejtmanovo obvinění, kterým redakce nasliberec.cz disponuje. To obvinění, ze kterého již týdny předtím čerpala média Syneru, Česká televize, Respekt, Hospodářské noviny a bůhví kdo ještě. To obvinění, které sám Martin Půta (ten, který ho neměl mít) donesl novinářům (ač to dnes nepravdivě popírá), od kterých se dostalo (asi dva týdny poté, co jím disponovala výše zmíněná média) i do naší redakce.

Absurdní, ale šéfredaktorce Libereckého deníku nějaká KPKP za omluvu nestojí a prostor může dostat jen pan hejtman. Absurdní, ale vypovídající mnohé.

Vedle toho si hejtman ještě před novináři kopne do KPKP, když jim sdělí, jak kraj bude asi muset přijmout další úředníky, protože je zavalen žádostmi o informace ve věci miliardové dopravní zakázky. Že to byly za celý rok pouze dva dotazy, to už sdělit opomene, boj se musí vést na více frontách a nepřítele je třeba špinit, kde to jde.

Nehledě na to, zda hejtman Půta úplatek přijal nebo nepřijal (nebo nestačil přijmout), nyní přechází do protiútoku a snaží se očernit své, často i domnělé, kritiky. A to rozhodné ne férovými způsoby. Ale možná si neuvědomuje, že tím útočí i na práci nezávislé policie a státního zastupitelství a tím i pilíře celého současného režimu.

Degraduje tyto instituce tím, že je zamotává do konspiračních sítí utkaných na svou obranu a předhazovaných svým až fanaticky se projevujícím příznivcům i těm, kteří pořád nemohou uvěřit, že by se v tom kdysi tolik nadějném politikovi zklamali. Že dlouho věřili klamu, politickému PR a propagandě.

Za hejtmanovy styky s podnikatelským podsvětím, schůzky po benzínkách, scénáře pro hodnotitele projektů a způsoby nakládání s evropskými miliony vůbec nemůže ale ani státní zastupitelství, ani policie ani neziskovka KPKP.  Lidé z ní jenom na tento podezřelý projekt upozorňují přes pět let. Rozhodně s tím nepřestanou proto, že se to nyní hejtmanovi a jeho až za hrob věrným nehodí. To, že se bahnem kolem této kauzy umazal i Martin Půta padá jen a jen na jeho hlavu. Ať se snaží vinit z toho druhé sebevíce.

 

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;