Kasin zbývá v Jablonci už jen pět. Přečtete si, jak lidem ničí životy

O další kasino v Jablonci méně. Nově už nikdo nic neprohraje pod nemocnicí na Rýnovické ulici v bývalé Restauraci mladých. Napomohl tomu i nouzový stav a vládní opatření, která nařídila dočasné uzavření všech heren a kasin. Stále zůstávají tři kasina v centru a dvě ve Mšeně, ale i těm tiká čas.


Příběh gamblera Karla, jeho partnerky Katky a jejich dítěte

Nedávno jsem měl možnost mluvit s Katkou a jejím partnerem Karlem, kteří spolu mají dítě, ale nežijí spolu kvůli Karlově herní závislosti. Oba se mi svěřili se svým drsným příběhem. „Když jsem byla malá, můj příbuzný kvůli závislosti na hracích automatech spáchal sebevraždu. Před několika lety jsem se seznámila s Karlem, který stejně jako oba jeho rodiče vystudoval vysokou školu. Později jsem zjistila, že od patnácti let i on bojuje se závislostí na hracích automatech.

Za svůj život prohrál už přes dva miliony. Přestože opakovaně prošel léčbou, kvůli nepochopení okolí i vlastní rodiny a pocitu bezmoci spáchal už několik trestných činů, a jednou mě dokonce napadl, takže se teď se mnou nesmí stýkat,“ vypráví Katka. Dodejme, že Karel oficiálně nemůže vídat ani jejich dítě, protože Katka z několika důvodů neuvedla Karla jako otce. Na druhou stranu Karel nemusí platit alimenty a snáze splácí dluhy z hazardu.

Karel strávil dva roky ve vězení, ze kterého byl podmínečně propuštěn. Jenže kvůli napadení Katky a dopravnímu přestupku mu opět hrozí nástup do vězení. Tím pádem by neplnil své závazky, čelil exekucím a dostal se do ještě větších problémů. „Díky své profesi sice hodně vydělám, ale o to víc prohraju, což mě demotivuje,“ říká Karel a dodává: „Pracovně jsem kvůli zákazu řízení odkázaný na veřejnou dopravu. I proto bydlím v centru Jablonce. Jenže v okruhu pár set metrů mám hned tři kasina. Internetový hazard mi nic neříká, takže nouzový stav se zavřenými hernami a kasiny mi vyhovuje, protože vůbec nehraju, ale bojím se, co bude dál. Asi se budu muset přestěhovat.“

Gambleři a jejich okolí si oddechnou za 14 měsíců

Nebezpečí hazardu spočívá v tom, že ničí životy rodin a širokého okolí hráčů, takže to není jen jejich soukromá věc. V Jablonci se naštěstí blýská na lepší časy. V lednu 2018 v referendu odsouhlasilo 88 % občanů zákaz hracích automatů, který začne platit v srpnu 2021. Očekávám, že všechna kasina díky tomu skončí, nebo se uživí nanejvýš jedno bez hracích automatů jen s méně nebezpečnou živou hrou. Je pozitivní, že v Jablonci máme z původních 49 herních míst už jen pět kasin. Jsem přesvědčený, že bez vaší účasti u referenda by se to nepovedlo. Děkuji vám za to jako člen přípravného výboru referenda nejen já, ale hlavně lidé jako Katka, Karel a jejich rodiny.

Pozn.: Oba partnery znám. Jejich jména jsou změněná.

Jakub Macek (bez pol. přísl.), zastupitel za Společně pro Jablonec

P.S.: Po znovuotevření kasin s koncem koronavirových opatření Karel bohužel opět ujel a zase hraje. Vydržel jen pár dnů a pak mi napsal: „Dobrej, tak už mě to zase dostalo... V brzký době asi posprejuju otevřený sráčovny nápisem, že to jsou lidský hyeny a jestli se aspoň trošku styděj.“

Přidat komentář (7 Komentářů)
Martin Půta

Z korupce a zneužívání svých pravomocí obviněný hejtman Libereckého kraje Martin Půta vytáhl do mediálního útoku. Systematicky se snaží vytvářet, a to i za pomocí manipulací i vyložených nepravd, příběh nejen o vlastní nevině, ale zejména o účelovém spiknutí vůči jeho osobě. Jedná se o promyšlenou strategii, kdy hejtman sází na známé rčení, že stokrát opakovaná lež se stane pravdou.

 

 

Martina Půtu v listopadu loňského roku obvinila policie z přijetí úplatku a zneužívání pravomoci úřední osoby, čehož se měl dopouštět svým konáním, které mělo zajistit vyplácení dotací na podezřelý projekt rekonstrukce libereckého kostela Máří Magdalény, kterou prováděla firma Metrostav a která je v rukou firmy s účelově krytým vlastnictvím napojené na místní politiky.

Policejní odposlechy, jejichž část je součástí obvinění, které hejtman Martin Půta roznesl mezi vybrané novináře, jeho roli, kdy se chová spíše jako lobbista Metrostavu než jako veřejný činitel mající hájit veřejný zájem, jenom podtrhují.

Hejtman ale od začátku tvrdí, že se stal obětí komplotu a že žádný úplatek nepřijal. O jeho schůzkách s manažery stavebních firem, kteří jej měli uplácet, hovoří jako o standartních setkáních, kdy oněm podnikatelům možná neměl tolik věřit.

Po celou dobu hejtman naznačuje, že za jeho obviněním stojí lidé okolo Krajského protikorupčního pracoviště (KPKP), což je nesmysl a lež, Martin Půta to ví a jen tak snaží odvrátit pozornost od důkazů, které jednoznačně ukazují na to, jak jako politik funguje a co je v takovém rozporu s jeho proklamovanou slušností a transparentností.

Hejtman mile a rád spolupracuje nejen s nájemnými (a soudem usvědčenými) lháři z médií ze společnosti Syner, ale vstříc mu vychází a co hůře - lživá klišé o KPKP přebírají - i média seriózní. Vcelku se daří budovat vlastní příběh o chudákovi hejtmanovi, který se ve své naivitě stal obětí temných sil.

Jen tak se může stát, že v týdeníku 5+2  zazní, že KPKP podali ve věci projektu rekonstrukce Máří Magdalény trestní oznámení, což je absolutní nesmysl. Ale místní redakce má alespoň toliko cti, že svou chybu uzná. Nicméně i to ukazuje, jak se hejtmanovi a jeho mediálním pomocným rukám práce vede.

Ještě větší porci PR připravili hejtmanovi v Libereckém deníku, kde má co dva týdny rozhovor, nad kterým by se srdce ustrnulo. Šéfredaktorka deníku se neváhá Půty zeptat, co říká na to, že KPKP „disponovalo informacemi kolem kauzy, které jste (Martin Půta) neměl..“  Na tuto nahrávku na smeč samozřejmě hejtman spustí povídačku plnou polopravd a lží, krásnou konspirační teorii, za kterou by se nestyděli ani tvůrci Protokolů sionských mudrců.

Na otázku, co že to mělo být za ty informace kolem kauzy, které jste neměl..“  , odpověděla šéfredaktorka Libereckého deníku, že je to hejtmanovo obvinění, kterým redakce nasliberec.cz disponuje. To obvinění, ze kterého již týdny předtím čerpala média Syneru, Česká televize, Respekt, Hospodářské noviny a bůhví kdo ještě. To obvinění, které sám Martin Půta (ten, který ho neměl mít) donesl novinářům (ač to dnes nepravdivě popírá), od kterých se dostalo (asi dva týdny poté, co jím disponovala výše zmíněná média) i do naší redakce.

Absurdní, ale šéfredaktorce Libereckého deníku nějaká KPKP za omluvu nestojí a prostor může dostat jen pan hejtman. Absurdní, ale vypovídající mnohé.

Vedle toho si hejtman ještě před novináři kopne do KPKP, když jim sdělí, jak kraj bude asi muset přijmout další úředníky, protože je zavalen žádostmi o informace ve věci miliardové dopravní zakázky. Že to byly za celý rok pouze dva dotazy, to už sdělit opomene, boj se musí vést na více frontách a nepřítele je třeba špinit, kde to jde.

Nehledě na to, zda hejtman Půta úplatek přijal nebo nepřijal (nebo nestačil přijmout), nyní přechází do protiútoku a snaží se očernit své, často i domnělé, kritiky. A to rozhodné ne férovými způsoby. Ale možná si neuvědomuje, že tím útočí i na práci nezávislé policie a státního zastupitelství a tím i pilíře celého současného režimu.

Degraduje tyto instituce tím, že je zamotává do konspiračních sítí utkaných na svou obranu a předhazovaných svým až fanaticky se projevujícím příznivcům i těm, kteří pořád nemohou uvěřit, že by se v tom kdysi tolik nadějném politikovi zklamali. Že dlouho věřili klamu, politickému PR a propagandě.

Za hejtmanovy styky s podnikatelským podsvětím, schůzky po benzínkách, scénáře pro hodnotitele projektů a způsoby nakládání s evropskými miliony vůbec nemůže ale ani státní zastupitelství, ani policie ani neziskovka KPKP.  Lidé z ní jenom na tento podezřelý projekt upozorňují přes pět let. Rozhodně s tím nepřestanou proto, že se to nyní hejtmanovi a jeho až za hrob věrným nehodí. To, že se bahnem kolem této kauzy umazal i Martin Půta padá jen a jen na jeho hlavu. Ať se snaží vinit z toho druhé sebevíce.

 

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

                                                       

Copyright © 2016 Náš Liberec;