Zasněžování ve Vesci: služba veřejnosti nebo drahý a neekologický nesmysl?

Vedení liberecké radnice v médiích rádo hovoří o tom, jak bojuje s klimatickou krizí. Vedle toho ovšem nechá za aktuálních velmi vysokých teplot zasněžovat areál ve Vesci. Údajně na přání veřejnosti. Opozice nad tím kroutí hlavou.

Kdo se šel koncem minulého týdne projít do Rekreačního a sportovního areálu Vesec, tomu se naskytla celkem bizarní podívaná. Vodní děla zde usilovně zasněžovala plácek o rozloze několik desítek metrů čtverečních, byť okolní příroda připomínala spíše čistě jarní ovzduší. Vedení města složené ze Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS je přitom jasné, jaké teplotní podmínky panují. Nicméně potřebu zasněžovat areál omlouvá poptávkou veřejnosti a nutností "provětrat" zasněžovací techniku. Vyplývá to z odpovědi pro Náš Liberec.

"Zasněžování probíhá tento týden již od pondělí 20. 1. 2020, a to zejména v nočních hodinách na stadionu, kdy pouze ve středu 22. 1. 2020 byla děla odstavena z důvodu nevyhovujících teplot. Zasněžování probíhá na základě požadavků veřejnosti, a to zejména sportovních klubů (TJ Dukla, Svaz Lyžařů ČR aj.), rekreačních lyžařů a to nejen z Liberce.", uvedla pro náš server mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová.

Důvodem je ale podle města i technická stránka věci, tedy údržba zařízení. "Pokud teploty klesnou pod minus 2°C a drží se minimálně tři dny po sobě, zasněžuje se prostor oválu. Zasněžení prostoru oválu se v loňském roce využilo nejen pro závody biatlonistů, které zde byly poprvé od doby, kdy areál převzalo zpět město Liberec, ale zejména pro hojně využívané noční lyžování. Od převzetí městem (1. 2. 2018) bylo nutné dlouhodobě odstavenou technologii opravit, neboť při dlouhodobé odstávce, kdy se neprovádí alespoň minimální zasněžování dochází pak k velké poruchovosti částí zasněžovacího systému např. na čerpací stanici na čerpadlech, na věžích, na sněhových dělech atd. V letošním roce zde opět Klub biatlonistů chtěl pořádat závod, bohužel v lednu byly teploty nevyhovující, tedy byl závod odvolán.," dodala mluvčí magistrátu.

Opozice si při takovém počínání ťuká na hlavu. Webu Náš Liberec odpověděla bývalá náměstkyně ze Změny Karolína Hrbková, která je zároveň obyvatelkou Vesce pro takové konání pochopení nemá a upozorňuje i na finanční stránku věci. "Prý tam nastříkali kolečko pro běžkaře... Docela by mne zajímalo, zda vedení města dělá statistiku, kolik lidí to využilo a kolik to zasněžování stálo. Zajímal by mě ten výsledný přepočet, kolik město zaplatilo za jednoho lyžaře, který jezdí na 400m oválu technického sněhu, když přírodní sníh není," pokládá si otázku Karolína Hrbková ze Změny.

Areál ve Vesci byl realizován v rámci příprav na MS světa v klasickém lyžování v roce 2009, které se nechvalně zapsalo historie sérií zneužívání veřejných prostředků. Již tehdy kritici ukazovali na účelovost areálu, který je podle nich svou nadmořskou výškou mezi 300 až 400 metry absolutně nevyhovující pro zimní sporty. 

Přidat komentář (1 Komentář)
Genus TV

Právě v těchto dnech vybírá kraj novém výběrovém řízení zhotovitele Měsíčníku Liberecký kraj. Tiskovinu, kterou mají jednou za dva měsíce dostat všechny domácnosti Libereckého kraje. Až do dneška zakázku realizovala dceřiná společnost firmy Syner, respektive její mediální odnož, Genus TV. A to od roku 2004.  Ale i dnes rozhodně stojí za to, podívat se, za jakých podmínek.

Již před nedávnem jsme ukázali, jak se dříve mezi Genus TV a Libereckým krajem podnikalo „poSynerovsku“, třeba když se zejména z kopírování cédéček dala udělat mnoha set tisícová, skoro milionová zakázka.

Byla to doba, kdy na kraji pevně vládla ODS (ještě pevněji svázána s syndikátem kolem Syneru), ale podobné smlouvy i zakázky uměla nadále udržovat i její nástupkyně ČSSD. A v roce 2004, několik měsíců před volbami byla podepsána smlouva na realizaci Měsíčníku Liberecký kraj, která trvala až do dnešních dní, tedy neuvěřitelných více jak 9 let s Genus TV.

Důvod? Smlouva s vítěznou Genus TV byla uzavřena na „dobu neurčitou“. Přitom je obvyklé (například v Liberci minimálně do roku 2008, od té doby jednou na čtyři roky), že na podobný druh tiskovin je vypisováno výběrové řízení každoročně.

Ale popořádku. Do výběrového řízení na realizaci Měsíčníku Liberecký kraj se v roce 2004 přihlásilo šest uchazečů, mezi nimi například velké nakladatelství jako Vltava-Labe press nebo zkušená Agentura regionálního rozvoje. V komisi seděli politici ODS (tehdejší hejtman Pavel Pavlík, Eva Bartoňová nebo Radim Zika), ČSSD (Karel Dolejší) nebo tehdejší Čtyřkoalice (František Gábor – dnes TOP 09).

Vítězem se stala dceřinka Syneru Genus TV, ačkoli podala čtvrtou nejnižší nabídku ze šesti. Komise toto rozhodnutí odůvodnila velice subjektivními kritérii ("originální podoba", "styl Libereckého kraje" a podobně). Umožnil jí to i fakt, že výběrové řízení proběhlo těsně před novelizací zákona, který podobné podmínky a kritéria zpřísňoval.

Právník Petr Leyer z Transparency International, který se s protokolem seznámil, hodnotí situaci následovně:  „Celkově by se dalo říct, že je ponechán  zbytečně velký prostor pro subjektivní hodnocení (2/3), což není nezákonné, ale obávám se, že to stojí na hraně zásady transparentnosti (z pohledu současného zákona).  Jenže v tom starém zákoně (199/1994 Sb.) nic takového nebylo. Každopádně Liberecký kraj zakázku zadával těsně před účinností zákona nového (40/2004 Sb.), kde toto už bylo obsaženo.“

Protokol z výběrového řízení si můžete prohlédnout ZDE.

Liberecký kraj s tedy na neurčito zavázal Genus TV vyplácet 4 215 596 korun ročně za realizaci jedenácti čísel Měsíčníku Liberecký kraj každý rok. Tato smlouva, díky svým podmínkám, platila po devět let a dost možná byli někteří přesvědčeni, že bude platit navždy. Smlouva je k nahlédnutí ZDE.

Subjektivní hodnocení zůstane diskutabilní například u serveru, který měl být internetovou obdobou měsíčníku. Ten již v době svého spuštění byl velice zastaralý s velice nízkou úrovní grafiky, aktualizovaný zhruba jednou za tři měsíce. Z velké části se jednalo jen o  zprávy přetištěné z ČTK. Ale i za tuto činnost si Genus TV fakturovala od Libereckého kraje paušální poplatek 8400 Kč. Dnes již tyto stránky ani neběží. Ani ve smlouvě zmíněné televizní spoty se nevysílají, protože vysílání TV Genus skončilo.

Vedle toho ale Genus dokázal nasbírat na kraji i jiné drobnější zakázky, a tak nezřídka přísun zakázek z kraje činil přes pět milionů, některé roky i více. Navíc v minulosti, za primátorování Jiřího Kittnera z ODS (mimochodem spoluzakladatele Genus TV), získávala tato televize stovky tisíc v podobných zakázkách i z liberecké radnice.  Mezi praktiky mediálních společností firmy Syner přitom často patří selekce názorů ve prospěch jednoho politicko-podnikatelského proudu, cenzura či účelové manipulace, za což je v minulosti potrestal i soud.

Kdo získá zakázku novou a za jakých podmínek, to bude zřejmé až za několik dní.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;