Peníze měly být vyplaceny předem, aby bylo na úplatky, tvrdí Korytář

Zakázky kolem evropských dotací jsou zmanipulované a dopředu rozebrané velkými stavebními firmami a nelze se tvářit, že tomu tak není. To tvrdil u soudu v roli svědka liberecký politik Jan Korytář. Postaral se tím o rozruch mezi obžalovanými.

V úterý v Liberci pokračoval soud, ve kterém je žalováno 13 osob a 4 firmy, že se měli podílet na tunelování evropských dotací na projektu rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Podle žalobce se jednalo účelově předraženou zakázku, a to zhruba o 23 milionů, z čehož přibližně polovina měla jít na úplatky mezi úředníky a politiky.

Mezi obžalovanými je i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který byl v té době předsedou Regionální rady ROP Severovýchod, která o přidělení dotací rozhodovala. Ten se měl dle žaloby za úplatek 830 tisíc korun zasloužit o to, aby byly miliony z dotací vyplaceny firmě Metrostav, která rekonstrukci prováděla, předem a ne až po skončení prací. To bylo odsouhlaseno poté, co byl jednatel společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) Jiří Zeronik (ODS) v souvislosti s kostelem odsouzen za korupci.

Neumím si představit, že byl jiný důvod, proč chtít, aby Metrostavu bylo vyplaceno 20 milionů předem, než že část z této sumy měla jít na úplatky pro některé politiky a úředníky. Tehdy totiž již reálně hrozilo, že dotace bude zastavena, což se také nakonec stalo,“ uvedl u soudu liberecký politik Jan Korytář (Změna pro Liberec), který byl v letech 2013-2014 členem Regionální rady ROP Severovýchod a který se zasadil o přijetí přísnějších kritérií u projektu rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény. 

„Nemůžu zavírat oči nad tím, že veřejné zakázky financované z dotací, jsou často předem rozebrané velkými stavebními firmami a účelově předražené, jsem přesvědčen, že je to i případ kostela sv. Máří Magdalény“ uvedl u soudu Jan Korytář, který si tím vyjádřil hlasitou vlnu nesouhlasu mezi obžalovanými a jejich advokáty, kteří se pak snažili jeho svědectví znevěrohodnit. Korytářovi dále vadilo, že žadatel o dotaci, tedy společnost GEPO záměrně ukrývá svou skutečnou majetkovou strukturu a není tak zřejmé, komu peníze ve finále jdou. I na tuto skutečnost náš web upozorňoval jako první již před lety.

Přísnější kritéria pro projekt kostela sv. Máří Magdalény prosazoval i samotný vedoucí celého ROP Severovýchod Zdeněk Vašák z Hradce Králové, který potvrdil Korytářova slova, že projekt byl nahlížen jako vysoce rizikový. „Pro mě osobně bylo nepřijatelné po odsouzení jednatele společnosti GEPO z korupce, aby byly peníze vyplaceny předem, to jsem říkal i tehdejšímu předsedovi ROP Severovýchod panu Půtovi,“ uvedl u soudu Vašák. Zároveň ale popřel, že by na něj Půta vyvíjel nějaký přímý nátlak.

„Hejtman radou Rop Severovýchod manipuloval“, tvrdil dále u soudu Korytář. „Tvrdil například, že pokud nebude schváleno průběžné financování projektu kostela sv. Máří Magdalény, budou ohroženy dotace pro celý Liberec, což byl samozřejmě nesmysl. Ten projekt byl po policejním zásahu z dotačního programu vyloučen a peníze pro ostatní projekty v Liberci to nijak neohrozilo,“ pokračoval Korytář.

Jeho slovům odpovídají i policejní odposlechy, které jsme na našem webu zveřejnili i v minulosti. Na nich lobbisté z Metrostavu otevřeně hovoří o tom, že na žádost Martina Půty má na regionální radě vystoupit tehdejší primátorka Liberce Martina Rosenbergová a potvrdit jeho tvrzení o tom, jak je projekt Centra geotermální energie v kostel sv. Máří Magdalény pro Liberec klíčový.

U soudu se rovněž zmínilo i veřejné tajemství, že v době, kdy se o kontroverzním projektu rozhodovalo, udržoval hejtman Martin Půta milenecký poměr se svou přítelkyní z Prahy, která s ním i otěhotněla. I to by podle Korytáře, na kterého se měla Půtova milenka obrátit sama zhruba před pěti lety, mohlo vysvětlovat akutní potřebu peněz u hejtmana Půty.

Martin Půta obvinění dlouhodobě odmítá a hovoří o účelové dehonestaci a kampani, která je proti němu ze strany policie a justice vedena. Na včerejší tvrzení uvedl, že pro rychlejší uvolnění peněz pro Metrostav hlasoval z jiných důvodů. „Potřebovali jsme naplnit kritéria pro obnovu brownfieldů, které po nás požadovalo ministerstvo. Jinak by hrozilo zastavení celého dotačního procesu,“ uvedl u soudu hejtman Půta. Nadále zopakoval, že žádný úplatek nepřijal a ani mu ho nikdo nenabízel.

Přidat komentář (13 Komentářů)
Genus TV

Právě v těchto dnech vybírá kraj novém výběrovém řízení zhotovitele Měsíčníku Liberecký kraj. Tiskovinu, kterou mají jednou za dva měsíce dostat všechny domácnosti Libereckého kraje. Až do dneška zakázku realizovala dceřiná společnost firmy Syner, respektive její mediální odnož, Genus TV. A to od roku 2004.  Ale i dnes rozhodně stojí za to, podívat se, za jakých podmínek.

Již před nedávnem jsme ukázali, jak se dříve mezi Genus TV a Libereckým krajem podnikalo „poSynerovsku“, třeba když se zejména z kopírování cédéček dala udělat mnoha set tisícová, skoro milionová zakázka.

Byla to doba, kdy na kraji pevně vládla ODS (ještě pevněji svázána s syndikátem kolem Syneru), ale podobné smlouvy i zakázky uměla nadále udržovat i její nástupkyně ČSSD. A v roce 2004, několik měsíců před volbami byla podepsána smlouva na realizaci Měsíčníku Liberecký kraj, která trvala až do dnešních dní, tedy neuvěřitelných více jak 9 let s Genus TV.

Důvod? Smlouva s vítěznou Genus TV byla uzavřena na „dobu neurčitou“. Přitom je obvyklé (například v Liberci minimálně do roku 2008, od té doby jednou na čtyři roky), že na podobný druh tiskovin je vypisováno výběrové řízení každoročně.

Ale popořádku. Do výběrového řízení na realizaci Měsíčníku Liberecký kraj se v roce 2004 přihlásilo šest uchazečů, mezi nimi například velké nakladatelství jako Vltava-Labe press nebo zkušená Agentura regionálního rozvoje. V komisi seděli politici ODS (tehdejší hejtman Pavel Pavlík, Eva Bartoňová nebo Radim Zika), ČSSD (Karel Dolejší) nebo tehdejší Čtyřkoalice (František Gábor – dnes TOP 09).

Vítězem se stala dceřinka Syneru Genus TV, ačkoli podala čtvrtou nejnižší nabídku ze šesti. Komise toto rozhodnutí odůvodnila velice subjektivními kritérii ("originální podoba", "styl Libereckého kraje" a podobně). Umožnil jí to i fakt, že výběrové řízení proběhlo těsně před novelizací zákona, který podobné podmínky a kritéria zpřísňoval.

Právník Petr Leyer z Transparency International, který se s protokolem seznámil, hodnotí situaci následovně:  „Celkově by se dalo říct, že je ponechán  zbytečně velký prostor pro subjektivní hodnocení (2/3), což není nezákonné, ale obávám se, že to stojí na hraně zásady transparentnosti (z pohledu současného zákona).  Jenže v tom starém zákoně (199/1994 Sb.) nic takového nebylo. Každopádně Liberecký kraj zakázku zadával těsně před účinností zákona nového (40/2004 Sb.), kde toto už bylo obsaženo.“

Protokol z výběrového řízení si můžete prohlédnout ZDE.

Liberecký kraj s tedy na neurčito zavázal Genus TV vyplácet 4 215 596 korun ročně za realizaci jedenácti čísel Měsíčníku Liberecký kraj každý rok. Tato smlouva, díky svým podmínkám, platila po devět let a dost možná byli někteří přesvědčeni, že bude platit navždy. Smlouva je k nahlédnutí ZDE.

Subjektivní hodnocení zůstane diskutabilní například u serveru, který měl být internetovou obdobou měsíčníku. Ten již v době svého spuštění byl velice zastaralý s velice nízkou úrovní grafiky, aktualizovaný zhruba jednou za tři měsíce. Z velké části se jednalo jen o  zprávy přetištěné z ČTK. Ale i za tuto činnost si Genus TV fakturovala od Libereckého kraje paušální poplatek 8400 Kč. Dnes již tyto stránky ani neběží. Ani ve smlouvě zmíněné televizní spoty se nevysílají, protože vysílání TV Genus skončilo.

Vedle toho ale Genus dokázal nasbírat na kraji i jiné drobnější zakázky, a tak nezřídka přísun zakázek z kraje činil přes pět milionů, některé roky i více. Navíc v minulosti, za primátorování Jiřího Kittnera z ODS (mimochodem spoluzakladatele Genus TV), získávala tato televize stovky tisíc v podobných zakázkách i z liberecké radnice.  Mezi praktiky mediálních společností firmy Syner přitom často patří selekce názorů ve prospěch jednoho politicko-podnikatelského proudu, cenzura či účelové manipulace, za což je v minulosti potrestal i soud.

Kdo získá zakázku novou a za jakých podmínek, to bude zřejmé až za několik dní.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;