Kasin zbývá v Jablonci už jen pět. Přečtete si, jak lidem ničí životy

O další kasino v Jablonci méně. Nově už nikdo nic neprohraje pod nemocnicí na Rýnovické ulici v bývalé Restauraci mladých. Napomohl tomu i nouzový stav a vládní opatření, která nařídila dočasné uzavření všech heren a kasin. Stále zůstávají tři kasina v centru a dvě ve Mšeně, ale i těm tiká čas.


Příběh gamblera Karla, jeho partnerky Katky a jejich dítěte

Nedávno jsem měl možnost mluvit s Katkou a jejím partnerem Karlem, kteří spolu mají dítě, ale nežijí spolu kvůli Karlově herní závislosti. Oba se mi svěřili se svým drsným příběhem. „Když jsem byla malá, můj příbuzný kvůli závislosti na hracích automatech spáchal sebevraždu. Před několika lety jsem se seznámila s Karlem, který stejně jako oba jeho rodiče vystudoval vysokou školu. Později jsem zjistila, že od patnácti let i on bojuje se závislostí na hracích automatech.

Za svůj život prohrál už přes dva miliony. Přestože opakovaně prošel léčbou, kvůli nepochopení okolí i vlastní rodiny a pocitu bezmoci spáchal už několik trestných činů, a jednou mě dokonce napadl, takže se teď se mnou nesmí stýkat,“ vypráví Katka. Dodejme, že Karel oficiálně nemůže vídat ani jejich dítě, protože Katka z několika důvodů neuvedla Karla jako otce. Na druhou stranu Karel nemusí platit alimenty a snáze splácí dluhy z hazardu.

Karel strávil dva roky ve vězení, ze kterého byl podmínečně propuštěn. Jenže kvůli napadení Katky a dopravnímu přestupku mu opět hrozí nástup do vězení. Tím pádem by neplnil své závazky, čelil exekucím a dostal se do ještě větších problémů. „Díky své profesi sice hodně vydělám, ale o to víc prohraju, což mě demotivuje,“ říká Karel a dodává: „Pracovně jsem kvůli zákazu řízení odkázaný na veřejnou dopravu. I proto bydlím v centru Jablonce. Jenže v okruhu pár set metrů mám hned tři kasina. Internetový hazard mi nic neříká, takže nouzový stav se zavřenými hernami a kasiny mi vyhovuje, protože vůbec nehraju, ale bojím se, co bude dál. Asi se budu muset přestěhovat.“

Gambleři a jejich okolí si oddechnou za 14 měsíců

Nebezpečí hazardu spočívá v tom, že ničí životy rodin a širokého okolí hráčů, takže to není jen jejich soukromá věc. V Jablonci se naštěstí blýská na lepší časy. V lednu 2018 v referendu odsouhlasilo 88 % občanů zákaz hracích automatů, který začne platit v srpnu 2021. Očekávám, že všechna kasina díky tomu skončí, nebo se uživí nanejvýš jedno bez hracích automatů jen s méně nebezpečnou živou hrou. Je pozitivní, že v Jablonci máme z původních 49 herních míst už jen pět kasin. Jsem přesvědčený, že bez vaší účasti u referenda by se to nepovedlo. Děkuji vám za to jako člen přípravného výboru referenda nejen já, ale hlavně lidé jako Katka, Karel a jejich rodiny.

Pozn.: Oba partnery znám. Jejich jména jsou změněná.

Jakub Macek (bez pol. přísl.), zastupitel za Společně pro Jablonec

P.S.: Po znovuotevření kasin s koncem koronavirových opatření Karel bohužel opět ujel a zase hraje. Vydržel jen pár dnů a pak mi napsal: „Dobrej, tak už mě to zase dostalo... V brzký době asi posprejuju otevřený sráčovny nápisem, že to jsou lidský hyeny a jestli se aspoň trošku styděj.“

Přidat komentář (7 Komentářů)
Martin Půta

Před několika dny proběhl na TV Nova rozhovor s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou. Celé by to zapadlo a nebyl by se důvod tomu věnovat, kdyby v něm Martin Půta znovu a znovu neopakoval lži o svém obvinění a nepřímo (a tak trochu zbaběle) neútočil i na Krajské protikorupční pracoviště (KPKP), které jako první na jeho lhaní již loni upozornilo. Ale ona se pravda ukáže.

Rozhovor byl standartní politickou šedí, ze které se vymykaly dva případy. Jedním z nich byla otázka aktuálního obvinění z korupce, které policie sdělila řediteli Krajské nemocnice Liberec Luďku Nečesanému. Hejtman Půta zopakoval standartní klišé, které přijala za své i dozorčí rada, že Nečesanému věří a že je dobrý ředitel.

 O problematickém podnikání jeho manželky, která si založila poradenskou firmu, kam velcí dodavatelé nemocniční techniky a materiálu poslali za dva roky téměř dvacet milionů korun, ani slovo. Místo toho snaha znevážit práci policie, státního zastupitelství a bagatelizovat i svoje obvinění.

Když došlo na korupční kauzu ohledně tunelování evropských dotací, kde figuruje i hejtman Půta, který byl policií obviněn ze zneužití pravomoci a přijímání úplatku, spustil nejvyšší představitel kraje starou písničku o své nevině a spiknutí proti němu, kde naznačoval, že náš server údajně disponoval informacemi, které měly nějakým způsobem uniknout.

Není to pravda a hejtman Půta si jen líže rány, které mu zůstaly po policejním obvinění, které spláchlo jeho kdysi pracně budovanou image bojovníka proti korupci. I na jeho novou přezdívku „Martin Pumpa“ (odvozenou od jeho tajných schůzek s lobbisty na benzínových pumpách) došlo.  Za tu prý ale také nemůže internetová lidová tvořivost, ale zlovolná opozice.

Informace z policejních spisů a usnesení poskytoval vybraným médiím on sám (přičemž opakovaně lhal, že to není pravda) a dost možná to vyjde najevo u soudu nebo jinde. S policejním usnesením, kde jsou části odposlechů obrážel hejtman vybrané redakce (dost možná ve své pracovní době), včetně té ze Syneru s puncem odsouzených lhářů, kterou jeho Starostové "zdědili" po liberecké ODS. Každopádně televizní vystoupení Martina Půty je jen dalším kamínkem na cestě do zapomnění u politika, který vzbuzoval nemálo sympatií a nadějí.

Celý rozhovor je k vidění zde:

http://www.youtube.com/v/izhmKq213JI?color2=FBE9EC&version=3

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

                                                       

Copyright © 2016 Náš Liberec;