Kasin zbývá v Jablonci už jen pět. Přečtete si, jak lidem ničí životy

O další kasino v Jablonci méně. Nově už nikdo nic neprohraje pod nemocnicí na Rýnovické ulici v bývalé Restauraci mladých. Napomohl tomu i nouzový stav a vládní opatření, která nařídila dočasné uzavření všech heren a kasin. Stále zůstávají tři kasina v centru a dvě ve Mšeně, ale i těm tiká čas.


Příběh gamblera Karla, jeho partnerky Katky a jejich dítěte

Nedávno jsem měl možnost mluvit s Katkou a jejím partnerem Karlem, kteří spolu mají dítě, ale nežijí spolu kvůli Karlově herní závislosti. Oba se mi svěřili se svým drsným příběhem. „Když jsem byla malá, můj příbuzný kvůli závislosti na hracích automatech spáchal sebevraždu. Před několika lety jsem se seznámila s Karlem, který stejně jako oba jeho rodiče vystudoval vysokou školu. Později jsem zjistila, že od patnácti let i on bojuje se závislostí na hracích automatech.

Za svůj život prohrál už přes dva miliony. Přestože opakovaně prošel léčbou, kvůli nepochopení okolí i vlastní rodiny a pocitu bezmoci spáchal už několik trestných činů, a jednou mě dokonce napadl, takže se teď se mnou nesmí stýkat,“ vypráví Katka. Dodejme, že Karel oficiálně nemůže vídat ani jejich dítě, protože Katka z několika důvodů neuvedla Karla jako otce. Na druhou stranu Karel nemusí platit alimenty a snáze splácí dluhy z hazardu.

Karel strávil dva roky ve vězení, ze kterého byl podmínečně propuštěn. Jenže kvůli napadení Katky a dopravnímu přestupku mu opět hrozí nástup do vězení. Tím pádem by neplnil své závazky, čelil exekucím a dostal se do ještě větších problémů. „Díky své profesi sice hodně vydělám, ale o to víc prohraju, což mě demotivuje,“ říká Karel a dodává: „Pracovně jsem kvůli zákazu řízení odkázaný na veřejnou dopravu. I proto bydlím v centru Jablonce. Jenže v okruhu pár set metrů mám hned tři kasina. Internetový hazard mi nic neříká, takže nouzový stav se zavřenými hernami a kasiny mi vyhovuje, protože vůbec nehraju, ale bojím se, co bude dál. Asi se budu muset přestěhovat.“

Gambleři a jejich okolí si oddechnou za 14 měsíců

Nebezpečí hazardu spočívá v tom, že ničí životy rodin a širokého okolí hráčů, takže to není jen jejich soukromá věc. V Jablonci se naštěstí blýská na lepší časy. V lednu 2018 v referendu odsouhlasilo 88 % občanů zákaz hracích automatů, který začne platit v srpnu 2021. Očekávám, že všechna kasina díky tomu skončí, nebo se uživí nanejvýš jedno bez hracích automatů jen s méně nebezpečnou živou hrou. Je pozitivní, že v Jablonci máme z původních 49 herních míst už jen pět kasin. Jsem přesvědčený, že bez vaší účasti u referenda by se to nepovedlo. Děkuji vám za to jako člen přípravného výboru referenda nejen já, ale hlavně lidé jako Katka, Karel a jejich rodiny.

Pozn.: Oba partnery znám. Jejich jména jsou změněná.

Jakub Macek (bez pol. přísl.), zastupitel za Společně pro Jablonec

P.S.: Po znovuotevření kasin s koncem koronavirových opatření Karel bohužel opět ujel a zase hraje. Vydržel jen pár dnů a pak mi napsal: „Dobrej, tak už mě to zase dostalo... V brzký době asi posprejuju otevřený sráčovny nápisem, že to jsou lidský hyeny a jestli se aspoň trošku styděj.“

Přidat komentář (7 Komentářů)
TV-Genus-Týden v Libereckém kraji

Opakuje se to s železnou pravidelností. Kdykoliv se v libereckých i okolních vodách objeví nějaká skutečná korupční kauza, když policie obviní ze závažných činů zdejší významné politiky a podnikatele, když všechna média zajímá, o co ve skutečnosti jde, tak jediní, kdo zahájí období hrobového (a snad až zděšeného) ticha, jsou "novináři", které platí zdejší klientelistický kartel a jemu více či méně loajální politické strany. Je tomu tak i dnes.

Ono to vlastně, vzhledem k dosahu médií společnosti Syner, ani nestojí za řeč. Televize Genus a její politický web Týden v Libereckém kraji, jemuž lidová tvořivost již dávno přiřkla (zejména pro hulvátství tamní šéfredaktorky i přispěvatelů) jméno výstižnější - Žumpa v Libereckém kraji, jsou ale zajímavým fenoménem odumírajícího - a přeci se života křečovitě držícího - mediálního souputníka zlatých korupčních časů libereckých.

Dlouhé roky, za miliony a miliony z veřejných zdrojů z radnice a kraje, se zde pokoušela tato média tvořit selanku v době, kdy městu neskrývaně vládlo propojení zdejší ODS a jejich vlastníků ze Syneru plus několik dalších zájmových skupin. Korupce neexistovala, politici vařili guláše na náměstí, kvetly pivoňky, padal sníh a tygři hráli hokej. Taková byla jejich zpravodajství. Město se řítilo do maléru, a to díky propojení byznysu a politiky, o kterém se nesmělo psát. Proto tu vlastně byla, ona média, aby vytvářela potěmkinovský obraz Liberce.

Je navíc dosti příznačné, jak se tato média snaží vyhnout skutečným korupčním případům, které doslova otřásají Libercem. Mlčeli a mlčí ke korupčnímu případu, ve kterém měl bývalý náměstek Jiřího Kittnera Pavel Krenk a jeho asistent Jiří Zeronik ve velkém tunelovat městský majetek na Ještědu i jinde. Mlčí a mlčí i nyní, když policie obvinila partu kolem sociálně demokratického bosse Roberta Duška. Vždyť za ČSSD taky z kraje teklo po milionech a s apní primátorkou bylo také za dobře. Maximálně je zde snaha odvést pozornost někam jinam, přijít s trapnými konspiračními teoriemi, tak nějak postranně, zbaběle si plivnout.

Je v tom, jak řečeno, i cosi osobního. Ze vší té žluče, kterou své nepočetné čtenáře zásobuje šéfredaktorka Alena Roubalová, je cítit vztek, že přišla o těch někdy až cca 5 milionů ročně, které byly hodně podivnými smlouvami za ještě podivnější výkony nasmlouvány za doby, kdy na kraji i městě vládla ODS, potažmo ODS s ČSSD. Volný trh zabolí, když se na něm ocitnete a víte, že si nevyděláte ani na slanou vodu, ač jste jej ideologicky hájili se stejnou vervou jako za minulého režimu zásady leninského centralismu a odkaz Klementa Gottwalda.

Na pomoc přispěchá i někdejší mluvčí ostudného MS v lyžování a PR pracovník Jiřího Kittnera, kterého dnes platí z veřejných peněz jako svého asistenta (ač se to zřejmě styděl přiznat) Václav Horáček z TOP 09/Starostů pro Liberecký kraj, Zdeněk Soudný. Ten je za své lhaní placený a lhaní je jeho největší priorita. Když je potřeba nevěnovat se aktuálním  korupčním kauzám, musí se začít lhát třeba o...o zaměstnávání na radnici. Co na tom, že už jednou soud celou jeho redakci v této věci označil za lháře, co na tom, že i on sám byl jako lhář přistižen vícekrát (třeba i s těmi odměnami). Lháři jsou sice zbabělci, ale mají i hroší kůži. O co více se neumí a bojí omluvit, o to rychleji se otřepou a lže se dál, ani poledne se nedrží.

Jako by "novináři" ze Syneru doufali, že se staré časy vrátí a oni zase ulehnou k nohám těch, kteří na ně budou pamatovat. Proto je potřeba o reálných a důležitých kauzách mlčet, popřípadně znevěrohodňovat práci policie, státního zastupitelství, odvádět pozornost, lhát, ale hlavně si nadbíhat pozornost panstva. Někde jim, to, jako u pana Horáčka z TOP 09/Starostů nebo u Martina Půty s účelovým vynáším informací ze spisů vychází, ale jinak jsou léta zatraceně hubená. Zaplať pánbůh pro veřejnou kasu. Každopádně jejich každé angažmá může sloužit jako lakmusový papírek a celkem přesný ukazatel toho, kdo je je zrovna u moci a u zdroje. Zaplať pán bůh pro voliče.


Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

                                                       

Copyright © 2016 Náš Liberec;