Týden pod Ještědem: Nenápadná zpráva, která říká mnohé

Nikoliv nejkřiklavější, ale nejzásadnější zprávu přinesl tento týden náš web. Soudce, který má na starosti největší korupční kauzy regionu, dohánějí jeho podivné a někdy až znepokojivé rozsudky a nerespektování důkazů. O stavu libereckých věcí veřejných to může vypovídat víc, než se na první pohled zdá.

Soudce Petr Neumann soudí tři největší aktuální korupční kauzy našeho kraje. Údajné tunelování městského majetku na Ještědu prominenty místní ODS, údajnou dotační chobotnici kolem lázní v Chrastavě a korupci (kde už někteří obžalovaní úplatky přiznali) kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, kde v síti policistů uvázl i hejtman kraje Martin Půta.

Shodou okolností se všemi zmíněnými kauzami začínal náš web a organizace, pak se jich chytla policie a skončily až u soudu. Případ údajně tunelovaných nemovitostí na Ještědu byl už soudci Neumannovi odebrán pro nerespektování důkazů, nekritické stranění obžalovaným a nerespektování rozhodnutí vyšší instance. Dnes je navíc rozhodnuto, že musí před kárnou komisi kvůli průtahům.

Co se dá očekávat? Možná to, že se soudce chytí za nos a začne rychleji soudit, dost pravděpodobně ale spíše osvobozovat jako v předchozích případech. Další jednání například v Půtově kauze je jen několik dní před kárným řízením, tak je možné, že zde bude potřeba najednou ukázat rychlost rozhodování, která dosud chyběla.  Kdo sleduje soudní jednání tohoto případu, nemůže nenabýt dojmu, že i zde je jasné, kdo komu straní…

Rovněž u toho lze očekávat patřičnou mediální masáž ze strany médií a žurnalistů, kteří moc dobře vědí, jak sladké je žít z peněz, které jim přihrávají politici ušpinění s podezřelými vazby na „podnikatelské“ prostředí. „Zkušení novináři z profesionálních médií“ (jak o sebe často a rádi tvrdí, ale v hloubi duše vědí, že nic není dál od pravdy) jako jsou místní GenuSyner nebo Liberecké zprávy již jistě brousí pera. Navíc, vždyť krajské volby jsou již za rok a kasička pro média na kraji i na městě je pro letošek bezprecedentně nasypaná…

V Liberci nebude sběrný dvůr. Je to ostuda, protože vedení města mělo vše po svých předchůdcích doslova naservírované na stříbrném podnose. Stačilo jen zažádat o dotaci, kterou – připomeňme – nyní vládnoucí Starostové s ANO loni shodili Změně, která vše připravila, ze stolu. Bylo totiž před volbami. Dnes to ale sami nebyli schopni ani dotáhnout do konce. Ať už s architektonickou soutěží nebo bez ní. To lidem, kteří potřebují udat někde svůj odpad, bude nakonec celkem docela dost putna…

Jako každý rok si i Liberec připomněl výročí, kdy se stalinistům v Moskvě i v Praze podařilo zabít československý sen o socialismu s lidskou tváří. Bohužel s ním padlo i spousta Čechoslováků, Liberec, který drtily tanky vojsk Varšavské smlouvy, byl na tom po Praze nejhůře. Těch devět mrtvých, co zůstalo ležet v Liberci na dlažbě, zavražděných zbabělci v tancích, je hrozivá a věčná připomínka nespravedlnosti a ukrutenství té doby.

Dnes se bohužel, tak jako téměř každé výročí, stává ale i tato smutná památka předmětem politických her a hříček. V Čechách a na severu země zvláště si tragické události z let 1968 a 1969 berou do úst a často snad i přivlastňují někteří, kteří se tváří, jako kdyby český mafiánský kapitalismus, kterého jsou ostudnými příklady, byl tím, o co lidem před padesáti lety šlo. Povinná divadelní stafáž z mladých svazáků a okresních mediálních myslitelů, tomu dodává jen punc trapnosti. To se ale asi někdy těžko změní…

 

 

Přidat komentář (0 Komentářů)

Osobností prvního československého prezidenta, který se tolikrát nebál jít proti proudu, se dnes ohání kde kdo. Jaký ale ve skutečnosti byl, na to se pokusí odpovědět profesor Ctirad V. Pospíšil, který v úterý 27. listopadu od 17:30 představí svou novou knihu "Masaryk iritující a fascinující". Přednáška se uskuteční v místnosti G315, v budově G Technické univerzity v areálu TUL Husova, na Univerzitním náměstí.

Předkládaná kniha, o které bude na přednášce řeč, je velmi živým a čtivým zpracováním životního příběhu T. G. Masaryka i myšlenkového odkazu prezidenta osvoboditele. Autor přistupuje k minulosti jako ke kořeni naší přítomnosti, a proto se snaží poukazovat na aktualitu Masarykova poselství.

Kromě toho se prof. Pospíšil analyticky a kriticky věnuje ožehavému tématu náboženského rozměru osobnosti prvního prezidenta. Jeho řešení je inovativní a překvapivé zároveň, protože vůbec nemíní zastírat svou fascinaci Masarykem, což mu ovšem nebrání vyslovovat určité kritiky a výhrady. 

Dílo je adresováno všem zájemcům o tuto jedinečnou postavu našich moderních dějin. Mnoho zajímavého a podnětného tam najdou jak ti, kterým jsou blízké Masarykovy humanitní ideály a jeho pojetí demokracie, tak křesťané všech církví v naší zemi. Kniha vychází u příležitosti 100. výročí vzniku svobodné republiky Čechů a Slováků, protože bez této události by dnes jenom stěží existovala jak Česká, tak Slovenská republika.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;