Zadržení v kauze dopravního podniku jsou volní

Tři muži, kteří byli ve čtvrtek zatčeni v policejní razii kvůli korupci v dopravním podniku, jsou na svobodě. Okresní soud v Liberci sobotu odpoledne rozhodl o jejich propuštění na svobodu z cely předběžného zadržení.

Předseda představenstva Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) Pavel Šulc, který je zároveň libereckým zastupitelem (zvolen za ANO), klíčová osoba soukromé dopravní společnosti BusLine Jiří Vařil a ředitel DPMLJ Luboš Wejnar jsou volní. Okresní soud v Liberci neshledal další důvody pro jejich setrvání v cele předběžného zadržení, kde byli od minulého čtvrtka.

V celé kauze jde podle důvěryhodných zdrojů o systémovou korupci v podniku, uplácení politických zástupců i o manipulaci s veřejnými zakázkami.  Například o loňskou rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce téměř za 68 milionů korun a nákup 17 autobusů na zemní plyn v zakázce za 107 milionů korun hrazených z velké části z fondů EU.

Policejní razii předcházela kritika vztahů DPMLJ a BusLine zejména od politického hnutí Změna pro Liberec. Ostatní strany varovné signály přecházely či byly přímo s dopravním podnikem a BusLine spjaty.

 Člena Josefa Šedlbauera, kterému dal za pravdu hloubkový audit společnosti a zdá se i policejní zásah, stály jeho postoje místo předsedy představenstva dopravního podniku, když byl společnými silami ANO, Starostů pro Liberecký kraj a ODS z funkce odvolán.

Společnost BusLine v Liberci obstarává zhruba 40% autobusových linek, v Jablonci potom rovných 100%. Do Liberce se dostala díky účelovému sloučení dopravních podniků (kde město Jablonec nemá ani 1% majetku) a na základě smluv podepsaných bez výběrového řízení. Ředitelem DPMLJ pak byl, rovněž bez výběrového řízení, jmenován tehdejší manažer BusLine Luboš Wejnar.

Na poněkud výsměšné fotografii, kterou v sobotu rozeslalo místním médiím Sdružení pro obnovení elektrických kolejových drah v Jablonci nad Nisou je zachycen právě propuštěný a obviněný ředitel Luboš Wejnar (vzadu v modré košili), náměstek primátora Lukáš Pleticha a zastupitel Jindřich Berounský (oba ČSSD).

Přidat komentář (13 Komentářů)

Pro všechny, které zajímá a kterým není lhostejný osud lidí, kteří nemají střechu nad hlavou, přinášíme pozvánku na zajímavou akci.

formát akce: konference a veřejná debata na téma bydlení a bezdomovectví

místo a čas: KINO VARŠAVA, Frýdlantská 285/16, 460 01 Liberec 1 – 22.11.2017 od 16:00

pořádá:  Agentura pro sociální začleňování při Úřadu Vlády ČR ve spolupráci se statutárním městem Liberec, členové lokálního partnertství Liberec

- vstup volný –

Program:  16:00otevření prostor malého sálu Kina Varšava

BLOK 1: sociální bydlení a Liberec

účastníci: PhDr. Mgr. Ivan Langr (statutární město Liberec), David Valouch (Platforma pro sociální bydlení), Pavel Matějka (Naděje), Martin Chochola (Agentura pro sociální začleňování)

16:15 úvodní slovo: sociální vyloučení, bydlení a bezdomovectví – Mgr. Martin Chochola

16:30 sociální bydlení města Liberce –  PhDr. Mgr. Ivan Langr (náměstek primátora města Liberce)

16:45 Nejdřív bydlet! (Housing first obecně a v Liberci) – David Valouch (PSB)

17:00 – panelová diskuze s účastníky prvního bloku

17:20 – přestávka na kávu / coffee break

BLOK 2: inspirativní přístupy na poli práce s tématem bezdomovectví

účastníci: Pragulic, Nový Prostor, Jakodoma + moderátor

17:40 – destigmatizace bezdomovectví a emancipace – Mgr. Martin Chochola

17:45 – časopis Nový Prostor – o streetpaperech obecně a v ČR zejména

18:00 – Jakodoma a kuchařky bez domova – gender a empowerment v tématu bezdomovectví

18:15 – Pragulic – průvodcování Prahou jinak

18:30 – panelová diskuze s účastníky druhého bloku

+ průběžně v rámci celé akce: anketa, hry, káva a něco navíc

19:30 – oficiální závěr

Je pro vás bydlení téma? Mělo by být tématem pro liberecké politiky? Znáte sociální bydlení? Víte, co je housing first? Potkáváte lidi bez domova? Chcete vyjádřit svůj názor? Pak přijďte na naší akci v Kině Varšava!

dotazy a připomínky směřujte na Martina Chocholu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pozvánku na akci naleznete zde.

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;