Rada bude rozhodovat o monobloku na Papíráku, tlačí jej primátor Batthyány

Zítra má primátor Tibor Batthyány předložit na radě města návrh, který by umožnil výstavbu rozsáhlého monobloku se 107 byty v území okolo Papírové ulice. Tento plán byl zavržen již v roce 2015 hlasy všech radních,  ale nyní má šanci projít. Batthyányho možná podpoří náměstek Ivan Langr, který tak přehlasuje Změnu pro Liberec.

Zatímco v roce v listopadu 2015 byli všichni radní pro nesouhlasné vyjádření s obřím bytovým domem v okolí dnešního tzv. Papírového náměstí (bod č. 35 –ZDE), nyní má být všechno jinak.

Odstupující primátor Batthyány na konci svého mandátu přehodnotil své stanovisko a pokouší se protlačit vznik bytového monobloku v dolním centru města, proti němuž v minulosti protestovala odborná i laická veřejnost, ale například i jeho bývalí koaliční partneři ze Změny pro Liberec. Změnaři na svém odmítavém stanovisku k monobloku trvají.

Celou, v lokalitě absolutně nevhodnou, stavbu jsme kritizovali ještě jako opozice. Po nástupu na radnici nám dalo hodně práce, za pomoci libereckých architektů i památkářů, přesvědčit investora, že je v lokalitě potřebná drobnější zástavba,“ říká náměstkyně Karolína Hrbková, které jednání v roce 2015 vedla a která na Radě města prosadila návrh, který původní a dnes znovu aktuální mega stavbu odmítá.

„Navíc jsem přesvědčena, že investorovi stejně již vypršely potřebné termíny územního rozhodnutí, proč teď pan primátor tak tlačí na to, aby stavba vznikla, na to ať si odpoví každý sám,“ dodává Hrbková.

S investorem jsme celkem úspěšně jednali o změně projektu, nicméně teď má vše v rukou pan primátor, který díky opozici pod sebe získal územní plán a na stole je opět původní návrh. Navíc náš bývalý kolega Langr s tím prý najednou nemá problém a chce primátora také podpořit,“ okomentoval politické rozložení sil náměstek Jan Korytář ze Změny pro Liberec.

Náměstek Ivan Langr, který byl původně zvolený na kandidátce Změny, ale v současné době stojí s primátorem Batthyánym proti ní a chystá se kandidovat za Starosty pro Liberecký kraj, se na dotaz redakce odmítl vyjádřit. „Napište si, co chcete nebo počkejte na mé oficiální prohlášení,“ napsal pouze Langr.

Proti projektu v minulosti vznikla petice, kterou podepsalo přes 650 lidí, zaznívali protesty od libereckých architektů i památkářů. „Národní památkový ústav vydal již v březnu 2009 odborné vyjádření s výrokem, že navržená novostavba je neakceptovatelná. Zásadním nedostatkem projektu je předimenzované měřítko stavby, která nerespektuje okolní zástavbu. Popírá historickou parcelaci v místě stávající proluky, a namísto mnohem vhodnější skupiny drobnějších novostaveb počítá s výstavbou masivního monobloku, maximálně těžící z rozsahu pozemků, určených k zástavbě“, uvedl Petr Freiwillig, rada z Národního památkového ústavu v Liberci.

Stavba má vzniknout vedle známé liberecké hospody Irská a táhnout se až ke schodům vedoucím k Střední Zdravotní škole. Jedná se o obří bytový dům, který by nahradil současnou proluku mezi ulicemi U Stoky a Na Příkopě. Dům by měl mít zhruba 107 bytů a několik komerčních ploch. Investor se do výstavby ještě nepustil, ale ani se svých plánů nevzdal.

Firma – investor je vlastněná španělskými podnikateli a v minulosti v ní figurovali lidé spjatí s libereckou ODS, která v letech vzniku projektu vládla na radnici. I to by mohlo vysvětlovat kladný přístup města, který například nerespektoval odmítavá stanoviska Národního památkového ústavu. Ve firmě v minulosti působil například Pavel Michal (ODS), spolumajitel firmy Kalendář Liberecka, kterou vlastní spolu s bývalým poslancem za ODS a náměstkem Jiřího Kittnera Tomášem Hasilem.

Manželka Pavla Michala, Martina, byla asistentkou předsedy Senátu České republiky Přemysla Sobotky (ODS). Vedle Pavla Michala v minulosti ve společnosti Papírové náměstí působil i architekt Filip Horatschke, který je i autorem navrženého bytového domu.

Za vlády ODS a ČSSD na liberecké radnici šlo město investorovi ochotně vstříc, dostal povolení a veškerá kladná stanoviska. Nic nezmohlo ani odmítavé stanovisko Národního památkového ústavu. V letech 2011-2014, kdy na radnice úřadovala opozičně smluvní koalice ČSSD, Starostů pro Liberecký kraj, VV, USZ a ODS, bylo povolení prodlouženo s podmínkou, že investor zafinancuje okolní komunikace. Na názor odborníků ani veřejnosti se rovněž nikdo neptal.

V roce 2015 rozhodla rada jednomyslně o tom, že současná podoba projektu je neakceptovatelná. O tom, zda se primátoru Batthyáymu za pomoci náměstka Langra podaří projekt prosadit, o tom rozhodne čtvrteční jednání rady města.

 

Přidat komentář (2 Komentáře)
V úterý 24. října se bude v Liberci debatovat o dluzích a exekucích. Jak se na to dívají dluhoví poradci, exekutoři, zaměstanavatelé nebo třeba novináři? A jak liberecká veřejnost? Přijďte se také podělit o váš názor či zkušenost.


První diskuzní debata tohoto formátu, kterou pořádá Agentura pro sociální začleňování v úterý 24. října 2017 od 17:30 v kulturním prostoru Kino Varšava v Liberci, otevře s libereckou veřejností téma dluhů a exekucí. Připravený podvečerní a večerní program pro obyvatele Liberce i okolních obcí a měst je vyústěním snahy předat dál informace široké veřejnosti o doposud částečně tabuizovaném tématu.

Žijeme v době dluhů a exekucí. Dluhy dnes často bývají chápány jako společenská norma, zatímco jejich nesplácení jako společenské selhání. Dluhy se týkají každého z nás, zároveň každý z nás známe někoho, koho dluhy přivedly do exekuce. Od exekuce nás může dělit krůček. Koho se týká? A jak z toho ven?

Nejen o tom budou spolu s vámi 24. října od 17:30 diskutovat v libereckém Kino Varšava čtyři lidé, kteří zastupují různé zkušenosti a pohledy: SAŠA UHLOVÁ, novinářka (A2larm), která strávila půl roku v nejhůře placených profesích, BARBARA HALÍŘOVÁ, dluhová poradkyně (Úřad vlády ČR), PETR POLANSKÝ, soudní exekutor (Exekutorský úřad Liberec) a JAROSLAV HRABÁK, jablonecký zaměstnavatel (Goja s. r. o.).

Přijďte se jich zeptat na vše, co vás kolem dluhů a exekucí zajímá i štve, nebo se podělit o vlastní zkušenosti.

Debatu moderuje LUKÁŠ HOUDEK, koordinátor vládní kampaně HateFree Culture.

Otevřená debata se koná v úterý 24. října 2017 od 17:30 v kulturních prostorách Kino Varšava. Vstup na akci je zdarma. Více informací o události najdete na našem facebookovém profilu.

Další informace podá:

Radek Hábl, odborník na dluhovou problematiku a autor projektu Mapa exekucí, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 602 427 814

Lucie Nemešová, PR Agentury pro sociální začleňování, nTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 725 048 335

Zdroje o dluhové problematice:

Zajímavý pro vás může být odkaz na projekt Mapa exekucí (www.mapaexekuci.cz), kde najdete data o míře zadlužení a předlužení v ČR, včetně libereckého regionu, okresu i samotného města. Ke stažení je zde také kvalitativní výzkum s názvem „Jak zůstat člověk v síti dluhů“, který představuje příběhy lidí v dluhové pasti. Na webu mapy exekucí jsou také dostupné kontakty na dluhové poradny po celé ČR.

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;