Podnikatelé opření za zlobbované senátory nadále nedodržují zákony

Ani rok po zákazu billboardů u dálnic někteří jejich majitelé odmítají dodržovat zákon. Jak tento týden uvedl ministr dopravy Daniel Ťok (ANO 2011), pořád jich u českých dálnic a silnic zůstává protizákonně více jak tisícovka, tedy zhruba polovina z původních billboardů. Jeden z největších provozovatelů pochází z Liberce a má zde také oporu ve zdejším senátorovi.

V roce 2012 byla přijata novela zákona o pozemních komunikacích, která reagovala na skutečnost, že české dálnice a silnice byly skutečně obsypány billboardy, což výrazně zvyšovalo výskyt dopravních nehod a ohrožovalo pohyb na komunikacích. Podle studií, kterými argumentovali zastánci omezení billboardů, na západ od českých hranic se u silnic a dálnic billboardy kvůli bezpečnosti téměř nevyskytují, ale v České republice jej jich na dálničním kilometru běžně až dvacet.

Novela nakonec prošla  a byla schválena. Obsahovala znění, že reklamní plochy nesmí stát v 250metrovém bezpečnostním pásu kolem dálnic a 50ti metrovém podél silnic I. třídy. Doba na odstranění billboardů byla více než benevolentní, zákonodárci dali podnikatelům s billboardy k jejich odstranění celých 5 let. Tento termín vypršel k 1. září 2017. Téměř rok po vypršení termínu, tedy v půlce srpna jich ale pořád zbývá téměř tisícovka k odstranění.

Řekl to na středečním vystoupení v Senátu Parlamentu ČR ministr dopravy Daniel Ťok s tím, že je dohodlý s jedním z hlavních vlastníků billbardů, že jich 600 zmizí do šesti týdnů. Kdo je tím vlastníkem, ministr Ťok neuvedl.

Situace se vyhrotila před rokem, kdy například společnost Czech Outdoor, patřící pod značku BigBoard, na svoje billboardy u dálnic umístila české vlajky, aby se tak vyhnula tomu, aby byly posuzovány jako reklamní plochy. U českých dálnic a silnic tak nadále zůstává podle ÚAMK na tisíc billboardů, které jejich vlastníci v rozporu se zákonem odmítají odstranit, k čemuž jsou zákonem vázáni již od roku 2012 a již před rokem jim vypršela lhůta.

Velcí podnikatelé, kteří v české republice odmítají dodržovat zákony, ale mají své spojence mezi samotnými zákonodárci. Jedním z nich je i senátor za Liberec Michael Canov zvolený za Starosty pro Liberecký kraj. Canov stál jako jeden ze 17ti  senátorů loni za iniciativou, kdy se v červenci tohoto roku obrátili na Ústavní soud s návrhem, aby v platné novele zákona zrušil dotyčné části, které omezují výskyt billboardů u silnic a dálnic. Hlavním představitelem je senátor za hnutí Občané patrioti Václav Chaloupek. Senátoři argumentují omezováním svobody podnikání a držení majetku.

Ve firmě BigBoard, která dlouhodobě odmítala odstranit protizákonně setrvávající billboardy u silnic má podíl i Jan Veverka, dnes pražský podnikatel, někdejší liberecký zastupitel za ODS a tehdejší člen její zdejší oblastní rady. Spolu s dnešním senátorem Michaelem Canovem  patřili mezi členy jedné ODS Libereckého kraje.

Liberecký senátor Canov je přitom členem Ústavně právního výboru Senátu Parlamentu ČR. Původní profesí je učitel chemie, ale od devadesátých let se aktivně věnuje politice, původně v dresu ODS.

V minulosti rovněž vystupoval jako vášnivý obhájce severočeských kontroverzních podnikatelů s dlouhými prsty do zdejší politiky, kterými jsou například Miroslav Pelta nebo spolumajitel společnosti Syner Petr Syrovátko. Podobně se zastával i svých kolegů, kterým například právě Miroslav Pelta kupoval luxusní VIP zahraniční zájezdy v době, kdy u nich žádal navýšení peněz pro svůj klub.

Přidat komentář (65 Komentářů)
V úterý 24. října se bude v Liberci debatovat o dluzích a exekucích. Jak se na to dívají dluhoví poradci, exekutoři, zaměstanavatelé nebo třeba novináři? A jak liberecká veřejnost? Přijďte se také podělit o váš názor či zkušenost.


První diskuzní debata tohoto formátu, kterou pořádá Agentura pro sociální začleňování v úterý 24. října 2017 od 17:30 v kulturním prostoru Kino Varšava v Liberci, otevře s libereckou veřejností téma dluhů a exekucí. Připravený podvečerní a večerní program pro obyvatele Liberce i okolních obcí a měst je vyústěním snahy předat dál informace široké veřejnosti o doposud částečně tabuizovaném tématu.

Žijeme v době dluhů a exekucí. Dluhy dnes často bývají chápány jako společenská norma, zatímco jejich nesplácení jako společenské selhání. Dluhy se týkají každého z nás, zároveň každý z nás známe někoho, koho dluhy přivedly do exekuce. Od exekuce nás může dělit krůček. Koho se týká? A jak z toho ven?

Nejen o tom budou spolu s vámi 24. října od 17:30 diskutovat v libereckém Kino Varšava čtyři lidé, kteří zastupují různé zkušenosti a pohledy: SAŠA UHLOVÁ, novinářka (A2larm), která strávila půl roku v nejhůře placených profesích, BARBARA HALÍŘOVÁ, dluhová poradkyně (Úřad vlády ČR), PETR POLANSKÝ, soudní exekutor (Exekutorský úřad Liberec) a JAROSLAV HRABÁK, jablonecký zaměstnavatel (Goja s. r. o.).

Přijďte se jich zeptat na vše, co vás kolem dluhů a exekucí zajímá i štve, nebo se podělit o vlastní zkušenosti.

Debatu moderuje LUKÁŠ HOUDEK, koordinátor vládní kampaně HateFree Culture.

Otevřená debata se koná v úterý 24. října 2017 od 17:30 v kulturních prostorách Kino Varšava. Vstup na akci je zdarma. Více informací o události najdete na našem facebookovém profilu.

Další informace podá:

Radek Hábl, odborník na dluhovou problematiku a autor projektu Mapa exekucí, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 602 427 814

Lucie Nemešová, PR Agentury pro sociální začleňování, nTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 725 048 335

Zdroje o dluhové problematice:

Zajímavý pro vás může být odkaz na projekt Mapa exekucí (www.mapaexekuci.cz), kde najdete data o míře zadlužení a předlužení v ČR, včetně libereckého regionu, okresu i samotného města. Ke stažení je zde také kvalitativní výzkum s názvem „Jak zůstat člověk v síti dluhů“, který představuje příběhy lidí v dluhové pasti. Na webu mapy exekucí jsou také dostupné kontakty na dluhové poradny po celé ČR.

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;