Zastupitelstvo zatím nerozhodlo o dalším osudu Teplárny a systému CZT

Po dlouhotrvajících jednáních mělo zastupitelstvo města rozhodnout o další budoucnosti teplárny a systému centrálního zásobování teplem. Rozhodnutí již nelze příliš odkládat, vzhledem k tomu, že…

Přidat komentář (0 Komentářů)

Zajímá Vás, jak v Českých zemích probíhala kupónová privatizace, fenomén devadesátých let a jeden ze symbolů české restaurace kapitalismu? Kdo neměl možnost shlédnout unikátní snímek Česká cesta na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, bude se na něj moci podívat v Liberci.

Tématem filmu režiséra Martina Kohouta je zrod, průběh a důsledky kuponové privatizace, která se stala určitým symbolem československé ekonomické transformace 90. let. Promítání filmu doplní debata o tzv. „české cestě“ ekonomické transformace. Byla kupónová privatizace legitimním prostředkem změny vlastnických poměrů v zemi? Jsou soukromí vlastníci skutečně odpovědnější než stát? A umíme jako společnost dostatečně reflektovat základy systému, ve kterém žijeme?

Debata proběhne v prostorách kina Varšava v Liberci, ve Frýdlantské ulici, dne 26. září od 19-ti hodin.

 

Vystupující:

Martin Kohout (režisér a sociolog)

Ondřej Lánský (sociolog vyučující na UK a TUL)

Jaromír Baxa (ekonom a zastupitel města Liberec)

 

Vstupné: dobrovolné

 

Pořádá:

Organizační platforma Libereds (https://libereds.wordpress.com/)

ve spolupráci s libereckou Stranou zelených (http://liberec.zeleni.cz/)

 

Informace o filmu Česká cesta:

http://www.csfd.cz/film/391529-ceska-cesta/prehled/

Přidat komentář (1 Komentář)

Zajímají Vás otázky ohledně možného zneužívání fondů Evropské unie? Zvyšují střety zájmů riziko podvodů? Pokud ano, máte jedinečnou příležitost zúčastnit se semináře, který pořádá Transparency International v úterý 27. června v našem městě! Přijďte se ptát  a diskutovat!

Více informací naleznete v pozvánce.

Přidat komentář (6 Komentářů)

Spolek Čmelák - Společnost přátel přírody, který se už 23 let zabývá zejména praktickou ochranou přírody a revitalizací konkrétních lokalit, pořádá na jedné ze svých lokalit Den otevřených dveří. Přijďte se podívat, jak může vypadat místo cenné pro lidi i pro přírodu.

Jako každý rok vás čeká zajímavostmi a pohodou nabitý den. Organizátoři akce připravují unikátní bádání pro děti i dospělé a samozřejmě i tradiční exkurze. Mokřadem vás letos provedou pohádkové i nepohádkové bytosti, které se budou starat o to, aby vám v Mokřadech Jablonné nic nechybělo, aby nevyhasl táborák, na kterém si budete moci opéci něco k zakousnutí a abyste se mohli o mokřadu kdekoli a cokoli dozvědět.

Akce se koná 27. května 2017 od 10:00 do 17:00. Ke konci dne Čmelák oslaví 23. narozeniny a poohlédne se i po tom, co už má za sebou. Den otevřených dvěří je zdarma, je vhodný úplně pro všechny - od dětí až po seniory. Souběžně se dnem otevřených dveří budou na Jablonném v Podještědí probíhat Zdislavina pouť a městské slavnosti. Oslavy budou probíhat na náměstí, které je pouhých 5 minut pěšky z Mokřadů Jablonné.

 

Přidat komentář (0 Komentářů)

Dvě zajímavé akce se dnes odehrají v Liberci. Jedna se bude týkat otázky nad úřadem hlavního architekta v Liberci. Druhá se bude podrobně zabývat kontroverzním podnikáním a metodám odstupujícího ministra financí a miliardáře Andreje Babiše, akce je spojená s promítáním filmu Žlutý baron. Na obě akce přinášíme pozvánky.

Hlavní architekt v Liberci, jaká má být jeho role?
 
Stavitel? Kontrolor? Teoretik? Moderátor? Otevření debaty k záměru zavedení funkce hlavního architekta v Liberci. Veřejnosti budou prezentovány různé varianty zakotvení jeho funkce do chodu města a od toho odvislé kompetence a úkoly hlavního architekta. Společně pak budou tyto modely diskutovány i se zástupci odborné veřejnosti, tedy praktikujících architektů a městských architektů z jiných měst.
 
Účast v debatě přislíbili:
 
Karolína Hrbková, náměstkyně primátora Liberce pro životní prostředí, veřejnou zeleň a cestovní ruch; Jindřich Felcman, právník specializující se na územní plánování; Jakub Chuchlík, městský architekt v Mnichově Hradišti; pozváni jsou dále zástupci měst, kde již hlavní architekt praktikuje, a také zástupci České komory architektů.
 
Akce se uskuteční v Knihkupectví a antikvariátu Fryč, Pražská 14, 46001 Liberec, a to v úterý 23. května 2017 v 18:00.
 
 

Žlutý baron

V úterý 23. května proběhne v kině Varšava v Liberci v 19:30 promítání hodinového dokumentárního filmu Selský rozum. Zároveň bude představena kniha Žlutý baron a následovat bude debata s autory. 

Kniha Žlutý baron a film Selský rozum se pokoušejí odpovědět na mnoho otázek týkajících se Andreje Babiše: jakým způsobem řídí své firmy, proč přišel do politiky, jaké má s českou politikou další plány, co to znamená "řídit stát jako firmu", a mnoho dalších. Ať už s Andrejem Babišem lidé sympatizují či jsou spíše proti němu, otázky, které autoři pokládají, a odpovědi, se kterými přicházejí, jsou velmi podstatné - o to více v této době, kdy se blíží parlamentní volby.

Proto bych velice ráda vás, členy i podporovatele hnutí Změna, vaše rodiny i přátele pozvala na toto promítání a následnou debatu s autory (vstupné dobrovolné). Pokud by se debaty mohl zúčastnit některý z vašich zastupitelů, velmi bychom si toho vážili.

 

Kdy: úterý 23. května 2017 v 19:30

Kde: kino Varšava, Frýdlantská ulice, Liberec

Přidat komentář (4 Komentáře)

Ve čtvrtek 18. května od 17 hodin proběhne v prostorách Magistrátu města Liberce představení vítězného návrhu projektu Terminál autobusového nádraží a parkovacího domu.

Představíme vám novou podobu autobusového nádraží dle návrhu architekta Petra Stolína, které je plánováno v místě současného nevyhovujícího parkoviště. Taktéž budou zveřejněny ostatní návrhy vybraných autorů. Více v článku Terminál vznikne podle návrhu Petra Stolína.

Nyní máte možnost se vyjádřit, jakou občanskou vybavenost a podobu veřejného prostranství byste na novém autobusovém terminálu uvítali. 

Své podněty nám můžete sdělit na projednání 18. května od 17.00 v přízemí Nového magistrátu nebo přímo na místě proměny našeho města - 29. května od 13.00 do 16.30 na autobusovém nádraží.

Tisková zpráva SML

Přidat komentář (19 Komentářů)

Na nás je, zda chceme žít v zemi, kde si politik může dovolit úplně vše a stále zůstávat ve svém úřadě. Stále ovládat svoji chobotnici politiky, ekonomiky a médií.

Víme, že mnoho lidí ve své tíživé situaci chce volit ty, kteří jim slibují, že bude líp. Ale prosím podívejme se za oponu, ti vládci, kteří nedodržují základní pravidla, jako pan Babiš a Zeman, ti určitě zlepšení nepřinesou. Máme u nás i skvělé osobnosti, které mají základní pokoru a úctu k lidem. Ty hledejme a volme, prosím. Pak bude skutečně líp.

JE TO NA NÁS, KOLIK LIDÍ PŘIJDE VE STŘEDU 17. KVĚTNA V 18 HODIN NA NÁMĚSTÍ DR. E. BENEŠE V LIBERCI. KOLIK LIDÍ POZVEME. JAK BUDEME VOLIT. A JAKÉ TO U NÁS BUDE.

Naše požadavky trvají,
1) Smysluplné odvolání Andreje Babiše - tedy aby ministerstvo neovládal ani přes svého člověka a mohl tam proběhnout nezávislý audit.
2) Ústavní žaloba na prezidenta, nebo jeho odstoupení

----------------------

Zde je text petice, která požadavky podporuje.
Podepisujte na: https://www.petice24.com/proc-proto

Proč? Proto! Petice za odvolání Andreje Babiše a Miloše Zemana

Ústava je víc než koaliční smlouva a prezident nemá být advokátem ministra financí!

Všechno už bylo řečeno a důvodů je tolik, že by už nezbylo místo na podpisy. Není třeba znovu opakovat nic víc než to, že pokud necháme Andreje Babiše a Miloše Zemana, aby na výklad Ústavy aplikovali princip "každý má právo na svůj názor", bude tento princip brzy platit s dovětkem "nesmí ho ale říkat nahlas, pokud nesouhlasí s názorem vůdce".

My, občané České republiky, vyzýváme senátory a poslance, aby bezodkladně učinili veškeré možné kroky k uvolnění Ministerstva financí z vlivu hnutí ANO, aby mohl začít důkladný audit.

a

aby zahájili jednání o ústavní žalobě na prezidenta.

Autorka petice: Šárka Fialová

Přidat komentář (60 Komentářů)

Organizační platforma Libereds si dovoluje pozvat všechny zájemce na debatu o koncentračním táboru Lety u Písku i o celé otázce romského holokaustu, který je palčivým místem české novodobé historie. Debata se uskuteční v prostorách kina Varšava ve čtvrtek 12. ledna od 19 hodin. 

8. srpna 1940 byl v Letech u Písku založen kárný pracovní tábor, později během 2. světové války fungující jako koncentrační tábor. Vládly zde kruté podmínky, vězni byli využíváni na otrockou práci či posíláni transporty do Osvětimi. Lágr, následně určený výhradně pro Romy, řídili čeští četníci. V tomto koncentráku našla svou smrt velká část romského příbuzenstva Jozefa Mikera, jenž v poutavém povídání přiblíží pohnuté příběhy svých rodinných příslušníků a známých z tábora smrti v Letech. V následné diskusi se zamyslíme nad tím, proč byly oběti z Let dlouhou dobu zamlčovány nebo nad tím, zda je tamní výkrmna prasat skutečně důstojnou připomínkou internovaných a zavražděných lidí.


Host: 
Jozef Miker (horník, romský aktivista, finalista projektu Ligy lidských práv Hrdinou může být každý)

Více informací o hostovi:
http://www.hrdinou.cz/105-hrdinu/jozef-miker-94

Pořádá:
Organizační platforma Libereds
https://libereds.wordpress.com/
https://www.facebook.com/libereds

Místo konání:
Kino Varšava, Barrandoff

Přidat komentář (0 Komentářů)

Vedení města zve širokou libereckou veřejnost, aby se seznámila a případně vyjádřila k navrhovanému rozpočtu města na příští rok. Představení rozpočtu veřejnosti začne od 17.00 hodin ve velkém sále č. 11 v přízemí historické radnice ve čtvrtek 1. prosince 2016 od 17.00 hodin.

Veřejné projednávání dává možnost všem občanům města se nejen s navrhovaným rozpočtem na rok 2017 podrobně seznámit, ale také vznést připomínky nebo náměty na jeho úpravu. Poté bude rozpočet projednán v zastupitelstvu města. Schválení rozpočtu v Zastupitelstvu města Liberce je plánováno na 15.prosinec 2016.

Podle ekonomického a statutárního náměstka Jana Korytáře nejde jen o naplňování zásad transparentnosti. Rozpočet města je klíčový dokument, který bude mít zásadní vliv na chod města i běh životů občanů v něm. "Potěšilo nás, kolik lidí zaujalo projednávání problémů Liberce, které jsme připravili minulý týden v městských lázních. Budeme rádi, když se veřejnot zapojí i do diskuse nad rozpočtem, protože všude z radnice dohlédnout nemůžeme. Lidé tak mají šanci přijít a říct nám, co je tíží a s čím by jim město mohlo pomoci. Budeme za to rádi.", dodal Jan Korytář ze Změny pro Liberec.

Návrh rozpočtu najdete na webové stránce pod pozvánkou: http://www.liberec.cz/cz/aktuality/zpravy-z-mesta/pozvanka-besedu-k-rozpoctu-mesta-rok-2015.html

Přidat komentář (1 Komentář)

Židovská obec Liberec s podporou a ve spolupráci se statutárním městem Liberec si Vás dovoluje pozvat na slavnostní položení Kamenů zmizelých, které bude zahájeno

dne 17. srpna 2016 v 10 hodin ve vestibulu Divadla F. X. Šaldy v Liberci.

Přidat komentář (0 Komentářů)

Když se v roce 1906 otevíraly brány čerstvě dokončeného rozsáhlého výstaviště nad novou libereckou přehradou, netušili organizátořiNěmeckočeské výstavy Liberec 1906 [Deutschböhmische Ausstellung Reichenberg 1906], že se bude jednat o největší výstavní aktivitu města, která nenajde svého pokračovatele. I přes mnohaletou tradici LVT – Libereckých výstavních trhů –, jejichž historie spadá do počátku dvacátých let 20. století, nebyla obdobná přehlídka ve městě pod Ještědem znovu zorganizována.

Přidat komentář (0 Komentářů)

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;