Policie rozšířila Peltovo obvinění v kauze kolem sportovních dotací

Miroslav Pelta, kontroverzní jablonecký politik a podnikatel, byl protikorupční policií obviněn z dalších trestných činů. Konkrétně z podplácení. Rozšiřuje se tak kauza, která se týká rozdělování dotací pro sportovní oddíly na ministerstvu školství. Společně s Miroslavem Peltou je stíhaná i fotbalová asociace.

Podle vyjádření vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové pro Českou televizi,  bylo v této kauze  rozšířeno trestní stíhání, a to proti jedné fyzické osobě a proti jedné právnické osobě pro zločin podplacení.

Uplácenou měla být náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová. Samotným úplatku byl podle detektivů byt v centru Prahy, který měla od Pelty k dispozici zdarma. Pelta měl také Kratochvílové, se kterou měl poměr, doplácet luxusní zájezdy.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zatkli Miroslava Peltu 3. května 2017. Podle dosud známých informací jsou spolu se státním zástupcem přesvědčeni, že měl pod kontrolou celý chod dotačního řízení na ministerstvu. Kvůli projektům sice měly zasedat hodnotící komise, ale vše mělo proběhnout jen na oko. Ve skutečnosti o výsledcích bylo rozhodnuto dopředu, jak si přál Miroslav Pelta.

Tyto takzvané investiční dotace jsou směřovány jednotlivý sportovním organizacím. Pelta měl, dle detektivů, rozhodovat, která a kdo kolik dostane podle svého nebo zájmu třetích osob. Scházel se kvůli tomu se svou milenkou, Simonou Kratochvílovou, náměstkyní mistryně školství, v pronajatém bytě v centru Prahy. Jedním z momentů jeho rozhodování například bylo, aby byl opětovně zvolen do funkce předsedy Fotbalové asociace ČR nebo jak si naklonit vlivné osoby, zejména politiky a podnikatele.

Šéf fotbalové asociace Pelta a náměstkyně údajně domlouvat například na tom, jak rozdělit takzvané investiční dotace pro rok 2017 v celkové výši 454 milionů korun. A to ještě předtím, než vůbec zasedla expertní komise ministerstva školství, která o nich rozhoduje.

V síti policie před rokem skončili ale více aktérů. Dohromady to byli: Simona Kratochvílová (tehdejší náměstkyně ministryně MŠMT pro řízení sekce sportu a mládeže), již zmíněný Miroslav Pelta (tehdejší předseda Fotbalové asociace České republiky, v návaznosti na svůj skandál rezignoval), Zdeněk Bříza (tehdejší vedoucí odboru sportu MŠMT), Miroslav Jansta (stále aktivní působící předseda České unie sportu (ČUS)

Policisté tyto aktéry původně obvinili z těchto trestných činů: spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušení povinnosti při správě cizího majetku. Nyní k nim tedy přibyli i trestné činy podplácení.

Během následujících týdnů se řady obviněných rozrostly o jména jako Jan Boháč (generální sekretář ČUS) nebo samotný FAČR.  Dotační kauza se nevyhnula ani zástupcům z Magistrátu hlavního města Prahy Soně Fáberové a Karlovi Březinovi (ČSSD). V současné době se čeká na proběhnutí prvního stání u soudu.

Pelta má ale dlouholetý vliv i na rozdělování sportovních dotací v Libereckém kraji. Spolu s majitelem Syner a hokejového klubu Bílí tygři Petrem Syrovátkem a majitele fotbalového Slovanu Ludvíkem Karlem byli v roce 2016 lobovat za navýšení dotací pro svoje kluby u příslušných krajských i městských politiků.

Jak první zjistil náš web, následně těm to politikům Pelta platil luxusní VIP zájezdy do zahraničí. Mezi přistiženými politiky byl například krajský náměstek Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj), Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj) nebo náměstkyně Lenka Kadlecová (ČSSD) a další politici z ODS a ANO.

Peltovo jméno se objevuje i v kauzách kolem dopravního podniku. Společnost Busline, v Jablonci nad Nisou, v Liberci a na krajské úrovni zajišťuje autobusovou dopravu, je výrazným sponzorem Peltova fotbalového klubu, stejně tak jako Bílých tygrů patřících pod Syner/S group holding. Sponzory těchto kluvů se ale stávaly i firmy, které získaly podezřelé zakázky v dopravním podniku, jako například pražská firma Pragoimex, která na posledních chvíli rozhodnutím někdejšího primátora za ODS a přítele zmíněných podnikatelů Jiřího Kittnera a tehdejšího šéfa libereckého dopravního podniku Jiřího Veselky začala dodávat do libereckého dopravního podniku tramvaje.

Pelta figuruje i v aktuální korupční kauze dopravního podniku, kdy měl společně s ústřední postavou této kauzy, podnikatelem Jiřím Vařilem, ovlivňovat veřejné zakázky spadající pod dopravní podnik. V této souvislosti policie zmiňuje například nedávnou rekonstrukci Rumunské ulice v Liberci, která měla být předražena v řádu milionů korun.

V návaznosti na „Peltovu“ korupční kauzu na ministerstvu příkladně rezignovala z postu tehdejší ministryně Kateřina Valachová z ČSSD.

 

 

Přidat komentář (26 Komentářů)
zadlužení Liberce - netransparentní obchody

Téměř přesně před třemi lety jsme kritizovali prodej bloku panelových domů v liberecké Šimáčkově ulici. Tvrdili jsme , že zvolený postup není pro město výhodný, ale jen nahrává jednomu zájemci. Dnes po třech letech je jasno – spekulant vydělal 18 milionů. Nemohlo byty stejně jako on prodat samo město? Nejsou podobné obchody příčinami obrovského městského dluhu?

2. září 2009 prodalo město Liberec (zejména díky hlasům tehdejší koalice ODS, ČSSD a USZ) objekt bývalého pečovatelského zařízení v Šimáčkově ulici v liberecké čtvrti Pavlovice. Přihlásil se jen jeden zájemce – podnikatel Milan Hofman koupil blok panelových domů (64 bytů a další nebytové prostory)  za pouhých 26 500 000 Kč.

Liberec prodělal téměř 18 milionů

Na zastupitelstvu prostřednictvím svého zaměstnance lhal, že zde minimálně v polovině zařídí tzv. startovací byty se sníženým nájemným a do objektu investuje. Byty naopak začal ihned, bez jakýchkoliv investic prodávat, později poslal na ZML dopis s oblíbenou výmluvou, že musí vše prodat hned, „protože tam lezou bezdomovci…“. Zastupitelstvo opět souhlasilo. A výsledek?

  • Milan Hofman inkasoval 44 328 000 Kč
  • Zaplatil 26 500 000 Kč
  • Jeho zisk tedy činí 17 828 000 Kč.

Všechny smlouvy máme k dispozici.

Prodejem jednotlivých bytů by město vydělalo víc

Chybný styl privatizace – prodej domu s prázdnými byty vcelku a ne po jednotlivých bytech a pouze jedinému zájemci - znamenal jen v tomto případě pro městkou kasu prodělek téměř 18 milionů Kč. Stačilo přitom málo – byty mohlo postupně prodat město, i kdyby se prodeji věnoval na plný úvazek jeden pracovník radnice,  město by vydělalo stále dost. Tehdejší vládnoucí koalice ovšem připustila na jednání zastupitelstva pouze formální diskuzi a odmítla dokonce i akceptovat vyšší nabídku, kterou na poslední chvíli (na zastupitelstvu) podala realitní kancelář z Písku.

Celou tuto kauzu jsme sledovali tři roky, abychom mohli veřejnosti předložit účet za tuto privatizaci. Záležitost tohoto konkrétního obchodu odhaluje praktiky komunální politiky, kdy se na jedné straně mluví o odpovědném hospodaření (ODS), ale v praxi se vůbec tak nikdo nechová. Na straně druhé se hovoří o sociálním programu, ale městské byty, které mohly být sociální či startovací, nebo zde mohlo být chráněné bydlení, bez mrknutí oka prodá jednomu spekulantovi. Včetně podpory ČSSD, která si vzala sociální oblast za svou.

Podobné případy nevýhodných obchodů podstatně přispěli k dnešnímu dluhu Liberce. Tato kauza tvoří cca 1% z dluhu, který dnes po dvaceti letech vlády jedné strany sužuje celé město a není bohužel rozhodně jediná.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;