Peníze měly být vyplaceny předem, aby bylo na úplatky, tvrdí Korytář

Zakázky kolem evropských dotací jsou zmanipulované a dopředu rozebrané velkými stavebními firmami a nelze se tvářit, že tomu tak není. To tvrdil u soudu v roli svědka liberecký politik Jan Korytář. Postaral se tím o rozruch mezi obžalovanými.

V úterý v Liberci pokračoval soud, ve kterém je žalováno 13 osob a 4 firmy, že se měli podílet na tunelování evropských dotací na projektu rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Podle žalobce se jednalo účelově předraženou zakázku, a to zhruba o 23 milionů, z čehož přibližně polovina měla jít na úplatky mezi úředníky a politiky.

Mezi obžalovanými je i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který byl v té době předsedou Regionální rady ROP Severovýchod, která o přidělení dotací rozhodovala. Ten se měl dle žaloby za úplatek 830 tisíc korun zasloužit o to, aby byly miliony z dotací vyplaceny firmě Metrostav, která rekonstrukci prováděla, předem a ne až po skončení prací. To bylo odsouhlaseno poté, co byl jednatel společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) Jiří Zeronik (ODS) v souvislosti s kostelem odsouzen za korupci.

Neumím si představit, že byl jiný důvod, proč chtít, aby Metrostavu bylo vyplaceno 20 milionů předem, než že část z této sumy měla jít na úplatky pro některé politiky a úředníky. Tehdy totiž již reálně hrozilo, že dotace bude zastavena, což se také nakonec stalo,“ uvedl u soudu liberecký politik Jan Korytář (Změna pro Liberec), který byl v letech 2013-2014 členem Regionální rady ROP Severovýchod a který se zasadil o přijetí přísnějších kritérií u projektu rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény. 

„Nemůžu zavírat oči nad tím, že veřejné zakázky financované z dotací, jsou často předem rozebrané velkými stavebními firmami a účelově předražené, jsem přesvědčen, že je to i případ kostela sv. Máří Magdalény“ uvedl u soudu Jan Korytář, který si tím vyjádřil hlasitou vlnu nesouhlasu mezi obžalovanými a jejich advokáty, kteří se pak snažili jeho svědectví znevěrohodnit. Korytářovi dále vadilo, že žadatel o dotaci, tedy společnost GEPO záměrně ukrývá svou skutečnou majetkovou strukturu a není tak zřejmé, komu peníze ve finále jdou. I na tuto skutečnost náš web upozorňoval jako první již před lety.

Přísnější kritéria pro projekt kostela sv. Máří Magdalény prosazoval i samotný vedoucí celého ROP Severovýchod Zdeněk Vašák z Hradce Králové, který potvrdil Korytářova slova, že projekt byl nahlížen jako vysoce rizikový. „Pro mě osobně bylo nepřijatelné po odsouzení jednatele společnosti GEPO z korupce, aby byly peníze vyplaceny předem, to jsem říkal i tehdejšímu předsedovi ROP Severovýchod panu Půtovi,“ uvedl u soudu Vašák. Zároveň ale popřel, že by na něj Půta vyvíjel nějaký přímý nátlak.

„Hejtman radou Rop Severovýchod manipuloval“, tvrdil dále u soudu Korytář. „Tvrdil například, že pokud nebude schváleno průběžné financování projektu kostela sv. Máří Magdalény, budou ohroženy dotace pro celý Liberec, což byl samozřejmě nesmysl. Ten projekt byl po policejním zásahu z dotačního programu vyloučen a peníze pro ostatní projekty v Liberci to nijak neohrozilo,“ pokračoval Korytář.

Jeho slovům odpovídají i policejní odposlechy, které jsme na našem webu zveřejnili i v minulosti. Na nich lobbisté z Metrostavu otevřeně hovoří o tom, že na žádost Martina Půty má na regionální radě vystoupit tehdejší primátorka Liberce Martina Rosenbergová a potvrdit jeho tvrzení o tom, jak je projekt Centra geotermální energie v kostel sv. Máří Magdalény pro Liberec klíčový.

U soudu se rovněž zmínilo i veřejné tajemství, že v době, kdy se o kontroverzním projektu rozhodovalo, udržoval hejtman Martin Půta milenecký poměr se svou přítelkyní z Prahy, která s ním i otěhotněla. I to by podle Korytáře, na kterého se měla Půtova milenka obrátit sama zhruba před pěti lety, mohlo vysvětlovat akutní potřebu peněz u hejtmana Půty.

Martin Půta obvinění dlouhodobě odmítá a hovoří o účelové dehonestaci a kampani, která je proti němu ze strany policie a justice vedena. Na včerejší tvrzení uvedl, že pro rychlejší uvolnění peněz pro Metrostav hlasoval z jiných důvodů. „Potřebovali jsme naplnit kritéria pro obnovu brownfieldů, které po nás požadovalo ministerstvo. Jinak by hrozilo zastavení celého dotačního procesu,“ uvedl u soudu hejtman Půta. Nadále zopakoval, že žádný úplatek nepřijal a ani mu ho nikdo nenabízel.

Přidat komentář (13 Komentářů)
Liberec

Smutnou pravdu, která zůstala po dvacetiletém hospodaření vlády jedné strany, potvrdila v těchto dnech analýza společnosti CCBCzech Credit Bureau. Na konci loňského roku splácel Liberec dluh ve výši přes dvě miliardy korun, na každého ze svých obyvatel tak ve městě připadá v přepočtu 20 790 korun. Jedním z hlavních důvodů enormního zadlužení jsou investice, které zejména prováděla vláda pod Jiřím Kittnerem a na kterých bohatly vybrané velké firmy.

„Dluh na obyvatele města Liberce již druhým rokem převyšuje výši dluhu na obyvatele hlavního města Prahy, i když se odstup v roce 2011 poněkud snížil. Ve srovnání s ostatními velkými městy je však většinou více než dvojnásobný,“ uvedla analytička CCB Věra Kameníčková. Jak dále poznamenala, dluh se pro Liberec už postupně stává značně rizikovým. Zadlužení Liberce se například zásadně zvýšilo během roku 2008 kvůli přípravě sportovišť a zázemí pro lyžařský šampionát a v roce 2010 v souvislosti s vydáním městských dluhopisů.

Tato skutečnost je dle CCBCzech Credit Bureau je také důvodem, proč banky odmítají městu půjčovat například na spolufinancování projektů z Evropské unie. Oproti tomu stojí tvrzení zejména ODS, která je za ekonomickou situaci nejvíce zodpovědná, která se snaží svalit vinu na ty zastupitele, kteří na problémy města ukazují a otevřeně o nich mluví. V tom částečně občanské demokraty podporuje i současná vládnoucí koalice, která se o ně v rámci opoziční smlouvy opírá.

Dluh města nejvíce zatěžuje splácení Tipsport arény, kterou pro město stavěla společnost Syner, která ji exkluzivně využívá pro svůj hokejový klub Bílí tygři Liberec. Otázka dotování soukromého hokeje ze strany města se už v minulosti stala terčem kritiky opozičních zastupitelů.

Další koulí na noze městské kasy jsou závazky po Mistrovství světa v klasickém lyžování, které v Liberci proběhlo na začátku roku 2009. Na tomto podniku vydělávaly firmy spřízněné s místní ODS či přímo patřící jejím politikům. Občanští demokraté také patřili mezi největší propagátory mistrovství. Ovšem po jeho fiasku v době, kde zůstaly jen dluhy a pokuty od něj ale dávají ruce pryč. Veliké kritiky za hospodaření kolem mistrovství se městu dostalo například od Nejvyššího kontrolního úřadu.

Liberec je nejzadluženějším městem v zemi již řadu let. O to větším paradoxem je, že v devadesátých letech vstupoval na volný trh kapitalistického podnikání s obrovským majetkem, který mu od státu připadl po odsunutých či válku nepřeživších obyvatelích německé nebo židovské národnosti. Ten ovšem zmizel, často za podivných okolností, v privatizačním víru posledních dvaceti let.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;