Prosincové zastupitelstvo: vánoční dárky pro politiky

Koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS si připravila štědrou vánoční nadílku. Politici si budou rozdávat placené posty v dozorčích radách, kde u některých společností jejich počet násobně a historicky naroste.

Bod. č. 15 – jmenování nového předsedy Řídícího výboru IPRÚ

S novou koalicí přichází i nové složení Řídícího orgánu Integrovaného plánu rozvoje území (IPRÚ), což je program, skrze který má do území měst Liberce a Jablonce nad Nisou přijít z fondů Evropské unie až 2,5 miliardy korun. Vyměněni ale nemají být jen političtí zástupci, ale také úředníci. Více zde

Podle kuloárních informací se na radnici k dotacím má vracet i kontroverzní úředník Michal Vereščák, který byl bývalým náměstkem Tomášem Kyselou se souhlasem tehdejšího primátora Tibora Batthyányho vyplácen bez vědomí rady částkami kolem jednoho milionu ročně, ač na radnici již skončil.

Podobný a předchozí program na čerpání peněz z Evropské unie,  program – Integrovaný plán rozvoje měst v Liberci skončil mimo jiné pořádným korupčním skandálem, který se minulý týden začal projednávat u soudu a kde figuruje i jméno hejtmana Martina Půty. I v procesu často zaznívá Vereščákovo jméno, který dával dohromady hlavní obžalované, ale sám obviněn zatím z ničeho nebyl.

 

Bod č. 16 – výše odměn pro politiky v radě, zastupitelstvu a výborech

Zastupitelstvo má odsouhlasit výši odměn, které budou brát neuvolnění radní, zastupitelé a členové jednotlivých komisí a výborů. Tabulky s konkrétními částkami jsou k nahlédnutí zde

 

Bod č. 17 – jmenování zástupců do Krajské nemocnice Liberec

Novými zástupci města Liberce v dozorčí radě KNL budou, pokud jejich kandidatura projde, Zdeněk Šembera za ANO a Jan Marek (Starostové pro Liberecký kraj). Odměna za tuto funkci je doposavad 10 tisíc korun měsíčně. Více zde

 

Bod č. 18 – změna stanov a zástupců dopravního podniku

Poměrně nejasná je situace kolem Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou. Budou se měnit stanovy a změn dozná i personální obsazení orgánů této klíčové městské společnosti. V dozorčí radě bude na základě politického klíče vyměněno 9 lidí. Odměna v dozorčí radě dopravního podniku byla doposud 5 tisíc korun měsíčně.

Dvě jména zůstávají neurčena, ale není jasné, zda budou určena zástupcům Jablonce nad Nisou, jako tomu bylo v minulosti nebo zda – či dokonce zda vůbec – bude jedno z nich určeno zástupcům zaměstnanců dopravního podniku. Podle kuloárních informací nové vedení se zástupci zaměstnanců již nepočítá. Více zde

 

Bod č. 19 – jmenování zástupců do FCC Liberec

Koalice jmenuje své nové zástupce do společnosti FCC Liberec, s.r.o. (dříve ASA), kde má město menšinový podíl. Stanou se jimi Jaroslava Kašparová za ANO a Robert Prade za Starosty pro Liberecký kraj. Odměna za tuto funkci je 10 tisíc korun měsíčně. Více zde

 

Bod č. 20 – změna stanov technických služeb

Další kontroverzní bod jednání zastupitelstva. Změnou stanov mají projít i Technické služby města Liberce. Nejdiskutovanějším bodem nových stanov bude nebývalé rozšíření dozorčí rady této společnosti ze tří členů na devět, což při vší snaze a vůli vypadá jako vytváření dalších placených míst pro politiky zaručujících loajalitu k vládnoucí koalici. Odměna v dozorčí radě je zatím 5 tisíc korun měsíčně.  Více zde

 

 

 

Přidat komentář (5 Komentářů)
Liberec

Smutnou pravdu, která zůstala po dvacetiletém hospodaření vlády jedné strany, potvrdila v těchto dnech analýza společnosti CCBCzech Credit Bureau. Na konci loňského roku splácel Liberec dluh ve výši přes dvě miliardy korun, na každého ze svých obyvatel tak ve městě připadá v přepočtu 20 790 korun. Jedním z hlavních důvodů enormního zadlužení jsou investice, které zejména prováděla vláda pod Jiřím Kittnerem a na kterých bohatly vybrané velké firmy.

„Dluh na obyvatele města Liberce již druhým rokem převyšuje výši dluhu na obyvatele hlavního města Prahy, i když se odstup v roce 2011 poněkud snížil. Ve srovnání s ostatními velkými městy je však většinou více než dvojnásobný,“ uvedla analytička CCB Věra Kameníčková. Jak dále poznamenala, dluh se pro Liberec už postupně stává značně rizikovým. Zadlužení Liberce se například zásadně zvýšilo během roku 2008 kvůli přípravě sportovišť a zázemí pro lyžařský šampionát a v roce 2010 v souvislosti s vydáním městských dluhopisů.

Tato skutečnost je dle CCBCzech Credit Bureau je také důvodem, proč banky odmítají městu půjčovat například na spolufinancování projektů z Evropské unie. Oproti tomu stojí tvrzení zejména ODS, která je za ekonomickou situaci nejvíce zodpovědná, která se snaží svalit vinu na ty zastupitele, kteří na problémy města ukazují a otevřeně o nich mluví. V tom částečně občanské demokraty podporuje i současná vládnoucí koalice, která se o ně v rámci opoziční smlouvy opírá.

Dluh města nejvíce zatěžuje splácení Tipsport arény, kterou pro město stavěla společnost Syner, která ji exkluzivně využívá pro svůj hokejový klub Bílí tygři Liberec. Otázka dotování soukromého hokeje ze strany města se už v minulosti stala terčem kritiky opozičních zastupitelů.

Další koulí na noze městské kasy jsou závazky po Mistrovství světa v klasickém lyžování, které v Liberci proběhlo na začátku roku 2009. Na tomto podniku vydělávaly firmy spřízněné s místní ODS či přímo patřící jejím politikům. Občanští demokraté také patřili mezi největší propagátory mistrovství. Ovšem po jeho fiasku v době, kde zůstaly jen dluhy a pokuty od něj ale dávají ruce pryč. Veliké kritiky za hospodaření kolem mistrovství se městu dostalo například od Nejvyššího kontrolního úřadu.

Liberec je nejzadluženějším městem v zemi již řadu let. O to větším paradoxem je, že v devadesátých letech vstupoval na volný trh kapitalistického podnikání s obrovským majetkem, který mu od státu připadl po odsunutých či válku nepřeživších obyvatelích německé nebo židovské národnosti. Ten ovšem zmizel, často za podivných okolností, v privatizačním víru posledních dvaceti let.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;