Obhajoba v Půtově kauze se snažila znevěrohodnit znalecké posudky

V korupční kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, kde jsou obžalovány stavební firmy, úředníci i politici v čele s hejtmanem Martinem Půtou, tento týden dominoval spor o znalecké posudky. Ty se obhajoba snaží za každou cenu zvrátit, protože posudky obžaloby jasně ukazují účelové předražení stavby.

Hlavní tezí obhajoby je ta, že v případě kostela sv. Máří Magdalény se jedná o kulturní památku, na jejíž rekonstrukci platí jiná kritéria, která s sebou nesou vyšší ceny prací než u běžných staveb. To obžaloba odmítá a poukazuje na to, že se jedná o stavbu z 20. století a hlavně, že žádné speciální, například restaurátorské, práce ani nebyly poptávány u výběrového řízení, které vyhrál Metrostav.

Ve čtvrtek se u libereckého soudu vystoupili znalci z firmy Profiten. „Za svým posudkem si jednoznačně stojíme. Ten kdo tvořil rozpočet stavby, zcela záměrně navyšoval ceny, dále je zcela evidentní, že tam byly práce, které nebyly provedeny.“, uvedl u soudu Jiří Zuska z firmy Profiten.

Obhajoba povolala jako oponentního znalce Bedřicha Malého ze společnosti YBN Consult. Ten se snažil zpochybnit celou metodiku, kterou používala při posudku firma Profiten. „Profiten přijal zadání policie a snažil se o cenu obvyklou, tak se ale určí jediným způsobem – porovnáním. A ta stavba je tak unikátní a ojedinělá, že to v tomto případě nelze.“, vysvětloval svůj názor před soudem znalec Bedřich Malý.

Do znalců obžaloby se ostře pustili i advokáti Metrostavu, například Ondřej Blaha z advokátní kanceláře, kde působí i současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Snažil se znevěrohodnit znalce Profitenu dotazováním na zákony a paragrafy, o které se jejich posudek opíral, až mu musel soudce Petr Neumann připomenout, že od výkladu zákona je zde soud.

„Vy se tady pořád snažíte odvést pozornost od toho podstatného. Řekněte nám, kde jsme udělali u jednotlivých položek prací chybu,“ bránil se útokům obhajoby Roman Charvát, další znalec z firmy Profiten.

O to se před soudem pokusil advokát společnosti Gallos, která pro Metrostav dělala na kostele subdodávky (a je rovněž obžalována) Milan Štětina. I jeho argumentace se opírala o to, že u kulturní památky, kterou Jubilejní kostel sv. Máří Magdalény z roku 1908 je, musí být značně rozdílné a vyšší ceny prací než u běžné stavby.

U soudu vystoupil i svědek Pavel Izaj. U něj má obžaloba za to, že sloužil jako de fato bílý kůň, přes kterého společnost Gallos přefakturovávala služby, které nebyly provedeny, aby došlo k navýšení ceny stavby. Pro Gallos měl obstarávat zejména pracovníky z východní Evropy.

Na otázku, zda peníze, které Gallos fakturoval, se nějak vracely do této firmy či Metrostavu, odpověděl: „Ne, to v žádném případě, část šla mě a část zase mým subdodavatelům a pracovníkům.“ Na jejich jména si ale nemohl vzpomenout a na přímou otázku žalobce nebyl schopen uvést ani jednu firmu a ani jednoho člověka.

Podobně jako Metrostav a další obžalovaná se snažil znalecké posudky obžaloby znevěrohodnit i hejtman Martin Půta, před svými fanoušky na Facebooku. „O kvalitě znaleckých posudků obsažených ve spisu a především rozporech mezi nimi nejvíc vypovědělo dnešní dopoledne a výslechy znalců.“, uvedl hejtman, který je v kauze rovněž obžalovaný za to, že v zákulisí pomáhal nezákonným způsobem získat Metrostavu peníze z předražené stavby.

V pátek se měly číst prostorové odposlechy, mimo jiné i z kanceláří Metrostavu. U soudu ovšem selhala technika. Soudce proto jednání přerušil a přesunul jej na příští úterý.

Přidat komentář (6 Komentářů)
Liberec

Smutnou pravdu, která zůstala po dvacetiletém hospodaření vlády jedné strany, potvrdila v těchto dnech analýza společnosti CCBCzech Credit Bureau. Na konci loňského roku splácel Liberec dluh ve výši přes dvě miliardy korun, na každého ze svých obyvatel tak ve městě připadá v přepočtu 20 790 korun. Jedním z hlavních důvodů enormního zadlužení jsou investice, které zejména prováděla vláda pod Jiřím Kittnerem a na kterých bohatly vybrané velké firmy.

„Dluh na obyvatele města Liberce již druhým rokem převyšuje výši dluhu na obyvatele hlavního města Prahy, i když se odstup v roce 2011 poněkud snížil. Ve srovnání s ostatními velkými městy je však většinou více než dvojnásobný,“ uvedla analytička CCB Věra Kameníčková. Jak dále poznamenala, dluh se pro Liberec už postupně stává značně rizikovým. Zadlužení Liberce se například zásadně zvýšilo během roku 2008 kvůli přípravě sportovišť a zázemí pro lyžařský šampionát a v roce 2010 v souvislosti s vydáním městských dluhopisů.

Tato skutečnost je dle CCBCzech Credit Bureau je také důvodem, proč banky odmítají městu půjčovat například na spolufinancování projektů z Evropské unie. Oproti tomu stojí tvrzení zejména ODS, která je za ekonomickou situaci nejvíce zodpovědná, která se snaží svalit vinu na ty zastupitele, kteří na problémy města ukazují a otevřeně o nich mluví. V tom částečně občanské demokraty podporuje i současná vládnoucí koalice, která se o ně v rámci opoziční smlouvy opírá.

Dluh města nejvíce zatěžuje splácení Tipsport arény, kterou pro město stavěla společnost Syner, která ji exkluzivně využívá pro svůj hokejový klub Bílí tygři Liberec. Otázka dotování soukromého hokeje ze strany města se už v minulosti stala terčem kritiky opozičních zastupitelů.

Další koulí na noze městské kasy jsou závazky po Mistrovství světa v klasickém lyžování, které v Liberci proběhlo na začátku roku 2009. Na tomto podniku vydělávaly firmy spřízněné s místní ODS či přímo patřící jejím politikům. Občanští demokraté také patřili mezi největší propagátory mistrovství. Ovšem po jeho fiasku v době, kde zůstaly jen dluhy a pokuty od něj ale dávají ruce pryč. Veliké kritiky za hospodaření kolem mistrovství se městu dostalo například od Nejvyššího kontrolního úřadu.

Liberec je nejzadluženějším městem v zemi již řadu let. O to větším paradoxem je, že v devadesátých letech vstupoval na volný trh kapitalistického podnikání s obrovským majetkem, který mu od státu připadl po odsunutých či válku nepřeživších obyvatelích německé nebo židovské národnosti. Ten ovšem zmizel, často za podivných okolností, v privatizačním víru posledních dvaceti let.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;