Týden pod Ještědem: politici soudci, problémy TSML i parkoviště, kam se podíváš

Liberec bude mít další raritu. Místní radní a lídr zdejší ODS Petr Židek se stane členem soudních senátů. Těžko se dá ohlédnout od jeho kariérní minulosti, kde možná jen zásah jeho stranického kolegy a tehdejšího ministra Ivana Íčka Langera způsobil, že ostudný projekt „modernizace policejních služeben“ nedostal před soud a možná i dál.

Taková ale byla doba a pořád trvá. Petr Židek je de iure bezúhonný a funkci může zastávat. O to nejde. Kdyby byl zvolen do funkce politik, který nedělá nic jiného, že pomáhá sirotkům a ne podnikatelům v hazardu původem z Balkánu, bylo by to také špatně.

Politicky činnému a aktivnímu člověku prostě soudní moc do rukou nepatří. Celé 20. století náš učí, proč je to špatně a kam se to může zvrtnout. Nehledě na to, že zrovna nový přísedící z ODS i jeho koaliční kolegové ze Starostů a ANO, jsou ze stran, které nejvíce křičí slovo „kampaň“, když se někdo z jejich soudruhů ocitne ve vyšetřování potažmo před soudem. Podobnými kroky ale politické ovlivňování soudů jen podtrhují.

Temné vichry cloumají libereckými technickými službami. Ať se jejich představení z řad libereckých politiků snaží sebevíce, kritické hodnocení auditorů i to, jak kvůli němu odstupují členové dozorčí rady napříč politickými stranami, je dost vypovídající. Členové dozorčí rady totiž ručí svým osobním majetkem a evidentně jim stav TSML nedává moc osobní jistoty.

Zajímavá je také hysterie, která se kvůli zveřejnění kontrolní zprávy rozpoutala. Více než co jiného to vypadá, že auditoři někomu pořádně šlápli na kuří oko. Pamatujete před pár lety v dopravním podniku? Jak tehdejší předseda představenstva ze Změny Josef Šedlbauer také nechal zpracovat audit, který detailně popsal, co se tam děje?

Kolik špíny a urážek si musel zastupitel Šedlbauer vyslechnout, jak byl Starosty, ODS a Ano odvolán ze své funkce, jak byly závěry auditu bagatelizovány? Jenomže pak přišel zátah policie, který vše do písmene potvrdil a liberecký dopravní podnik si líže rány do teď. Ta analogie s TSML je až příliš podobná…

Liberec je město aut. Autům se dává přednost před vším, co jim překáží, zejména před lidmi. Ať se současná koalice snaží v placených médiích prezentovat, jak jí jde o omezení aut v centru, její činy mluví naprosto jinou řečí. Parkoviště, kam se podíváš, více aut do centra, na sídliště, městská policie problémy s černým parkováním neřeší… Jelikož si ale Starostové umí schválit miliony z veřejných rozpočtů na svoje PR, ještě o tom, jak se Liberec snaží vytlačit auta z centra, uslyšíme.

 

 

 

Přidat komentář (0 Komentářů)
Lenka Kadlecova-ČSSD

Koncem minulého týdne vydalo vedení Libereckého kraje (Starostové pro Liberecký kraj+ ČSSD+ odpadlíci od Změny) tiskovou zprávu, která pravděpodobně vstoupí do historie. Jako reakce na zjištění KPKP a Mladé fronty o rozdávání trafik politickým přátelům na kraji přišel kraj s tvrzením, že prý se v případě dosazení ředitele Domova důchodců v Hamrech nejedná o plagiátorství, o kterém jsme informovali, že to zjistil Google a že je vše v pořádku. Proto přinášíme laskavému čtenáři srovnání.

Na Libereckém kraji se zase rozdávají trafiky jako za dřevních dob ODS a ČSSD. Jak zmíněno výše, informoval o tom náš web již před několika týdny. Asi nejkřiklavější je případ z Velkých Hamrů, kde lukrativní post ředitele zdejšího velikého a spádového domova důchodců získal mnoholetý lyžařský bafuňář, kamarád sociálních demokratů. Stačilo mu k tomu opsat z webu jiných domovů důchodců jednu až dvě stránky a hotovo.

Když vše uteklo na veřejnost, na kraji zavládlo trochu zděšení. Hejtman vydal rázné prohlášení, kde plagiátorství odsuzuje, nicméně, jak je jeho zvykem, nechal vše běžet dál. Dodatečně pak minulý týden kraj vydal zprávu, která je nechtěným dalším komickým pokračováním výmluv na absolutně netransparentní a klientelistické chování jeho představitelů. Píše se v ní:

„Kontrola spočívala v zadávání klíčových slov do internetového vyhledávače „Google“ s cílem porovnat podobnosti textací s již zveřejněnými dokumenty jiných pobytových zařízení sociálních služeb. Plagiátorství se nepotvrdilo.“

Bizarnosti tiskové zprávy Libereckého kraje už si všimla i celostátní média a například dlouholetý redaktor MF Dnes Jan Sůra ji okomentoval trefným komentářem. Krajská náměstkyně pro sociální záležitosti Lenka Kadlecová tak má zaděláno na svoji politickou přezdívku Lenka „Google“ Kadlecová. Vedle Martina „Pumpy“ Půty a Marka „Srandisty“  Pietera, kterých jim dala lidová tvořivost, tak i tato přezdívka reflektuje korupční a klientelistické chování a hlavně trapné výmluvy, které je mají zakrýt.

Aby si každý udělal obrázek o tom, jak fungují kontrolní mechanismy kraje a jak nový pan ředitel z domova důchodců ve Velkých Hamrech neopisoval, přinášíme plný (!) text koncepce, se kterou před krajskou komisí složenou zejména z politiků uspěl a odkaz a stránky Domova seniorů TGM v Berouně. Podobnost čistě náhodná.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;