Týden pod Ještědem: prvotní chaos se mění v organizovanou obranu

Máme za sebou další podivný týden, kdy nad celým městem, zemí i kontinentem vládne hrozba virová pandemie, které na záda dýchají panika a strach. Boj s novou hrozbou se posunul z fáze prvotního chaosu do organizované obrany, zejména díky práci liberecké univerzity a Libereckého kraje. Nicméně pořád jsou zde obrovské mezery a kroužit kolem začínají i hyeny.

V Liberci se vyrábí 100 tisíc nanofiltrů do ochranných roušek denně. Za jednoznačně nejlepší zprávou tohoto týdne stojí především tým univerzity v Liberci, který látku na nanofiltry vyvinul, otestoval a spustil výrobu. Svoji nezastupitelnou roli ale sehrálo i vedení kraje, které dohodlo výrobu filtrů s místními fabrikami, kterým rovněž patří dík.

Je to skvělá zpráva, ale zároveň jde – a musí jít – teprve o první krok na dlouhé cestě. Filtry s životností 8 hodin sice jsou, ale pořád není dost roušek, do kterých by se dávaly.  A někde zásadně chybí, jak ukazují příklady z domovů důchodců v Liberci a okolo, kde už se koronavirus objevil. Dostatek roušek nemá jen zdravotnický personál, ale chybí řidičům, hasičům nebo i lidem pracujícím v obchodech, kam chodíme pro jídlo. Držme si palce, aby výroba nanofiltrů byl první krok na cestě za společným vítězstvím.

Už minulý týden jsme v nedělním komentáři varovali, že jak v přípravě na epidemii zaspali politici na úrovni vládní i krajské, jejich PR týmy nikoliv. Během týdne se i zde dění, tentokrát bohužel, posunulo na další level.

Jak by se uživatelům Facebooku a čtenářům oficiálního krajského webu mohlo zdát, že za vším snažením kolem výroby nanofiltrů je jen a pouze liberecký hejtman Půta, korunu nevkusného marketingu na úkor aktuální virové hrozby si tento týden nasadila jablonecká ODS. Ta se ovšem nechtěně ukázkově střelila do vlastní nohy.

Bývalý jablonecký primátor a nyní poslanec Petr Beitl objednal z Číny 4 tisíce roušek, které pak rozdával potřebným. Pěkné gesto. Prý činy místo slov. Jen nezapomněl ke každé roušce dát letáček informující, že tak pro dobro lidí činí ODS. Přeci jen volby už jsou na podzim.

Jenže: Petr Beitl dokázal, že objednat tisíce roušek z Číny není takový problém. Nestálo to moc a trvalo to prý nějakých 7 dní. Perfektní. A proč to neudělal jeho stranický soudruh na postu náměstka hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka nebo hejtman Půta sám už před měsícem, kdy bylo jasné, že sem nákaza dorazí? Tam „Činy místo slov“ neplatí?

Technické služby žalují náš web za to, že zveřejnil výsledky auditu, které si samy zadaly. Absurdní? Snad, ale zejména čistě liberecké. Městské společnosti si za 30 polistopadových let zvykly být jednak místem pro výrobu nejrůznějších trafik, ale za druhé, a to je ještě horší, místem, kde veřejné peníze organizovaně padají do nejrůznějších tunelů.

Vzpomeňme příklady Sportovního areálu Ještěd, kde jeho představitelé a někdejší hvězdy místní ODS stojí před soudem nebo dopravní podnik, kde mejdan s místní dopravní společností ukončil předloni až mohutný zásah policie. U obou (a nejen těchto) případů to byl právě náš web, který jako první a systematicky na tyto věci ukazoval a pojmenovával je.

A byli to často titíž politici co dnes, kteří na nás útočili, pomlouvali nás a hlavně zaběhnuté pořádky v městských společnostech (a jinde) hájili s patosem sobě vlastním. Nic nového pod sluncem. Často ti, kteří o sobě tak často hlásají, jak jsou slušní, demokratičtí a transparentní, kryjí ty největší levárny…

Ne, nechceme tvrdit, že příběh technických služeb je stejný jako třeba dopravního podniku, ale audit, který si objednala dozorčí rada, ukazuje na spoustu podezřelých věcí a není důvod, aby u společnosti vlastněné městem lidé neměli výsledky auditu znát. Rozhodně ne ten, že si to nepřeje vedení společnosti nebo pár politiků v jejích orgánech, kterým jejich zavřené oči přináší příjemné měsíční prebendy.

Ale možná jde i o něco jiného. Krásně to vystihl v diskuzi na našem webu rozvášněný předseda dozorčí rady (tedy ten, kdo má hospodaření firmy nejvíce kontrolovat!) technických služeb Zdeněk Chmelík z liberecké TOP 09. Vzmohl se jen na urážky a pomluvy našeho webu, ale krásně se podřekl, když vyjádřil své niterné přání, touhu a očekávání, že soud povede k finanční likvidaci našeho webu. Takže tady je možná zakopaný pes nejvíce…

 

 

 

Přidat komentář (80 Komentářů)
Martin Půta-Robert Dušek-Starostové-ČSSD-Liberecký kraj

Několik velkých sociálních zařízení v Libereckém kraji má nové ředitele. Ovšem způsob, jakým je Rada Libereckého (Starostové pro Liberecký kraj, ČSSD, odpadlí členové Změny pro Liberecký kraj) kraje vybrala, dává tušit, že šlo o předem jasné zadání. Mezi vítěznými uchazeči jsou lidé spojení s politickými stranami a přátelé jejich významných funkcionářů. K vítězství jim dopomohlo například i několik málo řádků okopírovaných z internetu.

Hodnotící komise ze spolustraníků

Dům pro seniory v Liberci – Františkově, Domov důchodců ve Sloupu v Čechách nebo Domov důchodců ve Velkých Hamrech. Všechno klíčová krajská sociální zařízení, ve kterých se má dostávat té nejlepší péče nejstarším občanům Libereckého kraje. Na začátku léta tohoto roku vyměnila Rada Libereckého kraje na základě výběrových řízení jejich ředitele. Ti mají nastoupit k prvnímu září. Nakolik se ale skutečně jednalo o výběrová řízení a zda se nejednalo jen o divadlo před veřejností a nakrmení legislativního šimla, je otázka.

Na tyto posty se dostal jeden člen pražské ODS, jedna bývalá členka ČSSD a kamarád a kolega funkcionář bývalého krajského náměstka za ČSSD, která nyní se Starosty pro Liberecký kraj vládne. ODS v krajském zastupitelstvu pak plní roli loajální a nekonfliktní opozice.

Rada Libereckého kraje se řídila posudky hodnotících komisí, kde mimo jiné zasedali například: Lenka Kadlecová (ČSSD), náměstkyně hejtmana, řízení resortu sociálních věcí, Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj), člen rady kraje, řízení resortu zdravotnictví, Hana Moudrá (bývalá starostka České Lípy za ODS), člen sociálního výboru, Jana Příhodová, ředitelka Domova Rožďalovice, kde je dnes zaměstnán bývalý kontroverzní radní za ČSSD Pavel Petráček nebo Vladimír Vopelka (ODS), ředitel Domovů sociálních služeb Litvínov. Poradním hlasem měli přispět i Starostové jednotlivých obcí, ale v případě Velkých Hamrů tomu tak například nebylo.

Stranické cestičky umeteny?

Ředitelem velikého komplexu Domova pro seniory v libereckém Františkově se nestal nikdo znalý místní problematiky, ale člen ODS na Praze 11 Jan Gabriel. Ten původně podnikal v pohostinství, ale později se uchýlil k jistějším vodám komunální politiky. Na Praze 11 se věnoval od roku 2010 sociální oblasti.

 V hodnotící komisi zasedali jeho spolustraníci. ODS Libereckého kraje je sice v opozici, ale formálně podporuje současnou koalici Starostů pro Liberecký kraj, ČSSD a odpadlíků ze Změny pro Liberecký kraj.

Ředitelkou Domova Důchodců ve Sloupu v Čechách byla vybrána Dagmar Žaloudková, která působí jako konzultantka kvality v sociální oblasti v Ústeckém kraji. V posledních volbách kandidovala za politické hnutí UFO (Ústecké fórum občanů), které dnes v Ústí nad Labem vládne s ČSSD a odpadlíky z ANO, kteří se odpojili od původní povolební koalice s hnutím PRO! Ústí.

Ze jmenování (a ze způsobu, jak jej Rada Libereckého kraje provedla) Dagmar Žaloudkové byl minimálně rozladěn její předchůdce ve funkci, dlouholetý a zaměstnanci oblíbený ředitel Zdeněk Vlk. Ten se o jejím jmenování dozvěděl z čista jasna mailem od pověřené úřednice na kraji a v následném veřejném dopise uvedl, že Rada kraje vyslala jasný signál, že chce „za ředitele domova paní Mgr. Dagmar Žaloudkovou, která se byla na domově podívat na tři hodiny těsně před výběrovým řízením.“

Rozpaky nad znalostí problematiky Domova důchodců ve Sloupu v Čechách hovoří také rozhovor v Českolipském deníku, kde Dagmar Žaloudková, již jmenovaná za ředitelku, dokázala ke své koncepci říci pouze, že má místní domov důchodců krásný park.

Velké Hamry – tradiční trafika?

Změna vedení postihla i Domov důchodců ve Velkých Hamrech, který slouží jako centrální instituce svého druhu nejen pro Velké Hamry, ale pro velkou část Tanvaldska a Železnobrodska.  Několik měsíců (či spíše týdnů) před krajskými volbami 2012 zde bylo zřízeno speciální místo zástupkyně ředitelky pro tehdejšího krajského náměstka pro sociální oblast Pavla Petráčka, Lenku Kadlecovou.

Ta byla tehdy kandidátkou na hejtmanku a dnes vede sociální odbor na kraji v koalici hejtmana Martina Půty i ČSSD Libereckého kraje, poté co několik týdnů před svým obviněním z korupce rezignoval boss zdejší sociální demokracie Robert Dušek. V roce 2012 se jednalo o klasickou Duškovu politiku, kdy do čela kandidátky dosadil neznámou tvář a na několik měsíců jí zařídil politicky přitažlivé místo. Podobně byla před komunálními volbami dosazena na libereckou záchranku pozdější primátorka Martina Rosenbergová, aby se z ní v čase předvolebním po povodňovém v roce 2010 stala „záchranářka“.

Dnes se stal ředitelem Domova důchodců ve Velkých Hamrech Čestmír Skrbek. Muž, který celých dvacet let figuroval ve vedení Svazu lyžařů a nikdy neměl se sociální oblastí co do činění. Před několika měsíci byl ale ze svazu odvolán a nyní přesvědčil Radu Libereckého kraje, že on je tím správným k řízení tak veliké a důležité instituce.

Čestmír Skrbek navíc předložil hodnotící komisi svou koncepci, která se oproti návrhům ostatních uchazečů (vedle Skrbka se o post ucházeli čtyři další lidé) na první pohled velice odlišuje. Jedná se o pouhou stránku a půl textu, navíc doslova okopírovaného (nebo jen  s drobnými  úpravami) z internetu - například textu z webových stránek Domova seniorů TGM v Berouně. I taková kvalita přesvědčila Radu Libereckého kraje, že Čestmír Skrbek je tím správným odborníkem.

K spekulacím o transparentnosti výběrového řízení rovněž nepřidá ani fakt, že Čestmír Skrbek je přítelem dalšího funkcionáře ze svazu lyžařů, někdejšího náměstka pro sport Libereckého kraje Radka Cikla za ČSSD. Ve svazu působí i další rodinní příslušníci vlivných členů dalších stran.

Samotný Radek Cikl v závěru své politické kariéry na kraji na sebe upozornil, když jej odstupující Rada kraje (ČSSD opřená o KSČM) na poslední chvíli jmenovala do funkce ředitele liberecké Střední průmyslové školy stavební, aniž by měl s vedením takové funkce či učením nějakou zkušenost. Tehdy nastupující hejtman za Starosty pro Liberecký kraj Martin Půta nešetřil před médii svým pohoršením a mluvil o „nečisté hře“.  Po výměně rolí a ustanovení vlády s ČSSD je ale, zdá se, vše jinak. Lépe řečeno, vše  při starém.

Krajské protikorupční pracoviště disponuje materiály, které se týkají všech zmíněných výběrových řízení.

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;