Týden pod Ještědem: politici soudci, problémy TSML i parkoviště, kam se podíváš

Liberec bude mít další raritu. Místní radní a lídr zdejší ODS Petr Židek se stane členem soudních senátů. Těžko se dá ohlédnout od jeho kariérní minulosti, kde možná jen zásah jeho stranického kolegy a tehdejšího ministra Ivana Íčka Langera způsobil, že ostudný projekt „modernizace policejních služeben“ nedostal před soud a možná i dál.

Taková ale byla doba a pořád trvá. Petr Židek je de iure bezúhonný a funkci může zastávat. O to nejde. Kdyby byl zvolen do funkce politik, který nedělá nic jiného, že pomáhá sirotkům a ne podnikatelům v hazardu původem z Balkánu, bylo by to také špatně.

Politicky činnému a aktivnímu člověku prostě soudní moc do rukou nepatří. Celé 20. století náš učí, proč je to špatně a kam se to může zvrtnout. Nehledě na to, že zrovna nový přísedící z ODS i jeho koaliční kolegové ze Starostů a ANO, jsou ze stran, které nejvíce křičí slovo „kampaň“, když se někdo z jejich soudruhů ocitne ve vyšetřování potažmo před soudem. Podobnými kroky ale politické ovlivňování soudů jen podtrhují.

Temné vichry cloumají libereckými technickými službami. Ať se jejich představení z řad libereckých politiků snaží sebevíce, kritické hodnocení auditorů i to, jak kvůli němu odstupují členové dozorčí rady napříč politickými stranami, je dost vypovídající. Členové dozorčí rady totiž ručí svým osobním majetkem a evidentně jim stav TSML nedává moc osobní jistoty.

Zajímavá je také hysterie, která se kvůli zveřejnění kontrolní zprávy rozpoutala. Více než co jiného to vypadá, že auditoři někomu pořádně šlápli na kuří oko. Pamatujete před pár lety v dopravním podniku? Jak tehdejší předseda představenstva ze Změny Josef Šedlbauer také nechal zpracovat audit, který detailně popsal, co se tam děje?

Kolik špíny a urážek si musel zastupitel Šedlbauer vyslechnout, jak byl Starosty, ODS a Ano odvolán ze své funkce, jak byly závěry auditu bagatelizovány? Jenomže pak přišel zátah policie, který vše do písmene potvrdil a liberecký dopravní podnik si líže rány do teď. Ta analogie s TSML je až příliš podobná…

Liberec je město aut. Autům se dává přednost před vším, co jim překáží, zejména před lidmi. Ať se současná koalice snaží v placených médiích prezentovat, jak jí jde o omezení aut v centru, její činy mluví naprosto jinou řečí. Parkoviště, kam se podíváš, více aut do centra, na sídliště, městská policie problémy s černým parkováním neřeší… Jelikož si ale Starostové umí schválit miliony z veřejných rozpočtů na svoje PR, ještě o tom, jak se Liberec snaží vytlačit auta z centra, uslyšíme.

 

 

 

Přidat komentář (0 Komentářů)
odměny-lbc-městské společnosti

Stávající koalice Změny pro Liberec a ANO celkem hlasitě avizovala, že změní systém zastoupení v městských společnostech. Od počátku jejího fungování uběhly téměř čtyři měsíce a zatím to na nějaký výrazný posun nevypadá. Placená místa jsou obsazovaná klasicky dle stranického klíče. Koalice se brání, že jde jen o přechodné období a že do konce roku v představenstvech vystřídají profesionálové politiky. Těm pak zůstanou jen dozorčí rady.

Měla to to být zásadní změna proti dosavadní praxi. Politiky, jejich kamarády a příbuzné měli vystřídat profesionální manažeři. Aspoň tam, kde má město majetkovou většinu. Zástupci radniční koalice stále tvrdí, že to mu tak bude, prý do konce roku. „Do konce roku 2015 chceme ve všech představenstvech městských společností vyměnit politiky za manažery a odborníky. Současní lidé jsou tam jen na přechodnou dobu, aby svými hlasy a postoji těmto změnám dopomohli. Politikům pak zbydou pouze dozorčí rady, tam si myslíme, že jejich místo“, uvedl při náš server náměstek pro ekonomiku za Změnu pro Liberec Jan Korytář.

Bude tedy zajímavé sledovat, jak za zbývající dvě třetiny roku koalice své sliby naplní. Zatím jsou posty obsazeny podle politického klíče a právem budí rozpaky. Navíc změny v orgánech společností s majetkovou účastí města po volbách z loňského podzimu a zejména po strastiplném povolebním vyjednávání, na jehož konci byla ustanovena koalice Změny a ANO, pořád běží.

V Liberecké informační společnosti (LIS) ještě například nebyl stanoven předseda dozorčí rady, stejně jako ve Sportovním areálu Ještěd (SAJ) nebo v Technických službách města Liberce (TSML). Odvolána byla dozorčí rada (respektive její liberecká část) Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), ale ještě nebyla jmenována nová.

Odměny nepobírají například v DPMLJ jablonecký náměstek Lukáš Pleticha (ČSSD) nebo ve Sportovním areálu Liberec (SAL) zaměstnanec magistrátu Zbyněk Karban. To jim přímo zakazuje zákon, ač si s tím v minulosti nikdo moc hlavu nedělal. Své odměny za funkci v představenstvu se naopak dobrovolně vzdal zastupitel Jiří Čeček ze Změny pro Liberec.

Přinášíme tedy přehled aktuálního stavu zastoupení v městských společnostech včetně výše odměn (ve formátu PDF ZDE). Situaci budeme nadále sledovat a vracet se k ní.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;