Evropský parlament projednal petici proti rozšíření těžby v Turówě

Petiční výbor Evropského parlamentu dnes po odložení kvůli koronavirové krizi projednával petici proti dolu Turów, kterou podepsalo za několik měsíců více než 13 tisíc lidí. Petiční výbor rozhodl, že se bude dotazovat Polska a Evropské komise na všechny náležitosti problému rozšiřování dolu Turów a případem se bude dále zabývat.

K jednání výboru došlo poté, co těžební firma PGE v odpovědích na otázky podané na valné hromadě potvrdila, že jí nestačí kontroverzní povolení, které bylo na začátku roku vydáno na šest let bez účasti české veřejnosti a které porušuje evropskou legislativu. Na dole chce PGE těžit až do roku 2044. Zároveň připustila, že nepočítá s kompenzacemi za těžbu pro české občany.

Na jednání promluvil i Milan Starec, místní občan obce Uhelná. Lidé v blízkosti uhelného dolu Turów jsou jím totiž negativně ovlivněni nejen v Polsku, ale i na české a německé straně hranice. Důl Turów způsobuje ztrátu podzemní vody z českého území, ale také hluk, prach a prohlubování klimatické krize.

Podle organizátorů petice porušuje záměr rozšíření dolu i proces jeho posuzování několik evropských směrnic. Námitky české a německé veřejnosti nebyly vůbec zohledněny, stejně jako negativní stanovisko, které vůči rozšíření dolu zaujala česká vláda. Proto se Liberecký kraj, Greenpeace a místní obce rozhodly petici zorganizovat.

Vyšetřování situace na dole Turów bude Evropskému parlamentu i Evropské komisi, která obdržela několik stížností na postup polských úřadů, trvat minimálně několik měsíců kvůli pevně stanoveným lhůtám. I proto Greenpeace, místní obyvatelé, Liberecký kraj a nově i Výbor pro životní prostředí vyzývají vládu k podání žaloby na Polsko u Evropského soudního dvora. Tento proces může zajistit rychlé prošetření těžby na dole Turów, která je momentálně nelegální.

Milan Starec, obyvatel Uhelné, říká:

“Důl se k nám přibližuje každým dnem, otevírá se pohled do těžební jámy a PGE přitom od 1.5. těží z pohledu evropské legislativy nelegálně. Dostali jsme se do situace, která vyžaduje zásadní kroky jak ze strany EU, tak české vlády. Ačkoli z toho nemáme jako obyvatelé Trojzemí radost, poslední šance jak zabránit kompletní ztrátě podzemní vody v dotčených obcích je žaloba na Polsko.”

Nikol Krejčová z Greenpeace říká:

“Jsme rádi, že se dnes Petiční výbor Evropského parlamentu rozhodl jednat ve věci petice proti dolu Turów. Každým dnem, kdy se pokračuje v těžbě, se zvětšuje ztráta vody, ale i všechny další negativní vlivy dolu Turów. Doufáme, že evropské instituce budou postupovat v kauze co nejaktivněji a prošetří porušování evropské legislativy. I české instituce se ale musí případu dále aktivně věnovat a hájit práva českých občanů. Proto doufáme, že ministr životního prostředí Richard Brabec navrhne vládě co nejdříve učinit první kroky v podání žaloby na Polsko kvůli dolu Turów.”

Tisková zpráva Greenpeace

Přidat komentář (0 Komentářů)
odměny-lbc-městské společnosti

Stávající koalice Změny pro Liberec a ANO celkem hlasitě avizovala, že změní systém zastoupení v městských společnostech. Od počátku jejího fungování uběhly téměř čtyři měsíce a zatím to na nějaký výrazný posun nevypadá. Placená místa jsou obsazovaná klasicky dle stranického klíče. Koalice se brání, že jde jen o přechodné období a že do konce roku v představenstvech vystřídají profesionálové politiky. Těm pak zůstanou jen dozorčí rady.

Měla to to být zásadní změna proti dosavadní praxi. Politiky, jejich kamarády a příbuzné měli vystřídat profesionální manažeři. Aspoň tam, kde má město majetkovou většinu. Zástupci radniční koalice stále tvrdí, že to mu tak bude, prý do konce roku. „Do konce roku 2015 chceme ve všech představenstvech městských společností vyměnit politiky za manažery a odborníky. Současní lidé jsou tam jen na přechodnou dobu, aby svými hlasy a postoji těmto změnám dopomohli. Politikům pak zbydou pouze dozorčí rady, tam si myslíme, že jejich místo“, uvedl při náš server náměstek pro ekonomiku za Změnu pro Liberec Jan Korytář.

Bude tedy zajímavé sledovat, jak za zbývající dvě třetiny roku koalice své sliby naplní. Zatím jsou posty obsazeny podle politického klíče a právem budí rozpaky. Navíc změny v orgánech společností s majetkovou účastí města po volbách z loňského podzimu a zejména po strastiplném povolebním vyjednávání, na jehož konci byla ustanovena koalice Změny a ANO, pořád běží.

V Liberecké informační společnosti (LIS) ještě například nebyl stanoven předseda dozorčí rady, stejně jako ve Sportovním areálu Ještěd (SAJ) nebo v Technických službách města Liberce (TSML). Odvolána byla dozorčí rada (respektive její liberecká část) Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), ale ještě nebyla jmenována nová.

Odměny nepobírají například v DPMLJ jablonecký náměstek Lukáš Pleticha (ČSSD) nebo ve Sportovním areálu Liberec (SAL) zaměstnanec magistrátu Zbyněk Karban. To jim přímo zakazuje zákon, ač si s tím v minulosti nikdo moc hlavu nedělal. Své odměny za funkci v představenstvu se naopak dobrovolně vzdal zastupitel Jiří Čeček ze Změny pro Liberec.

Přinášíme tedy přehled aktuálního stavu zastoupení v městských společnostech včetně výše odměn (ve formátu PDF ZDE). Situaci budeme nadále sledovat a vracet se k ní.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;