Týden pod Ještědem: politici soudci, problémy TSML i parkoviště, kam se podíváš

Liberec bude mít další raritu. Místní radní a lídr zdejší ODS Petr Židek se stane členem soudních senátů. Těžko se dá ohlédnout od jeho kariérní minulosti, kde možná jen zásah jeho stranického kolegy a tehdejšího ministra Ivana Íčka Langera způsobil, že ostudný projekt „modernizace policejních služeben“ nedostal před soud a možná i dál.

Taková ale byla doba a pořád trvá. Petr Židek je de iure bezúhonný a funkci může zastávat. O to nejde. Kdyby byl zvolen do funkce politik, který nedělá nic jiného, že pomáhá sirotkům a ne podnikatelům v hazardu původem z Balkánu, bylo by to také špatně.

Politicky činnému a aktivnímu člověku prostě soudní moc do rukou nepatří. Celé 20. století náš učí, proč je to špatně a kam se to může zvrtnout. Nehledě na to, že zrovna nový přísedící z ODS i jeho koaliční kolegové ze Starostů a ANO, jsou ze stran, které nejvíce křičí slovo „kampaň“, když se někdo z jejich soudruhů ocitne ve vyšetřování potažmo před soudem. Podobnými kroky ale politické ovlivňování soudů jen podtrhují.

Temné vichry cloumají libereckými technickými službami. Ať se jejich představení z řad libereckých politiků snaží sebevíce, kritické hodnocení auditorů i to, jak kvůli němu odstupují členové dozorčí rady napříč politickými stranami, je dost vypovídající. Členové dozorčí rady totiž ručí svým osobním majetkem a evidentně jim stav TSML nedává moc osobní jistoty.

Zajímavá je také hysterie, která se kvůli zveřejnění kontrolní zprávy rozpoutala. Více než co jiného to vypadá, že auditoři někomu pořádně šlápli na kuří oko. Pamatujete před pár lety v dopravním podniku? Jak tehdejší předseda představenstva ze Změny Josef Šedlbauer také nechal zpracovat audit, který detailně popsal, co se tam děje?

Kolik špíny a urážek si musel zastupitel Šedlbauer vyslechnout, jak byl Starosty, ODS a Ano odvolán ze své funkce, jak byly závěry auditu bagatelizovány? Jenomže pak přišel zátah policie, který vše do písmene potvrdil a liberecký dopravní podnik si líže rány do teď. Ta analogie s TSML je až příliš podobná…

Liberec je město aut. Autům se dává přednost před vším, co jim překáží, zejména před lidmi. Ať se současná koalice snaží v placených médiích prezentovat, jak jí jde o omezení aut v centru, její činy mluví naprosto jinou řečí. Parkoviště, kam se podíváš, více aut do centra, na sídliště, městská policie problémy s černým parkováním neřeší… Jelikož si ale Starostové umí schválit miliony z veřejných rozpočtů na svoje PR, ještě o tom, jak se Liberec snaží vytlačit auta z centra, uslyšíme.

 

 

 

Přidat komentář (0 Komentářů)
Liberec-magistrát

Liberečtí politici (zejména bývalé vedení radnice pod primátorkou Martinou Rosenbergovou) se rádi chlubí, jak změnili fungování zdejšího magistrátu. Je spuštěn (nepříliš funkční) protikorupční portál, zveřejňují se materiály jednání rady, byl přijat protikorupční specialista (který nepřišel na žádná pochybení), jednání zastupitelstva je online. Jenže, jak to bývá, realita se s politickými proklamacemi moc nerýmuje.

 

Jak je tomu, když se občan konkrétních informací domáhá, jsme na našem webu již informovali. Městská firma LIS, v orgánech zastoupená tehdy vládnoucími politiky (SLK, ODS),  prohrála soudní spor s Petrem Červou, když opakovaně odmítala zveřejnit informace, na které měl právo.

Smutné je, že v této praxi pokračuje město Liberec i za nového vedení, kdy na radnici vládne koalice Změny pro Liberec a ANO. Úředníci pod tajemníkem libereckého magistrátu Jindřichem Fadrhoncem (jmenován za vlády ČSSD, SLK/LO, VV a USZ) odmítá odpovědět na tak triviální dotazy, jako od kdy do kdy kdo pro magistrát pracoval.

Odpověď, proč tomu tak je, může být v tom, že oni bývalí úředníci, kteří dnes pro magistrát pracují jako najímaní soukromníci, stojí za organizovaným zadáváním veřejných zakázek ve městě, a to často zakázek velice problematických.
Ještě za bývalého vedení radnice (na podzim roku 2014) jsme se na magistrát obrátili s dotazem, kdy jsme vůbec nečekali, že by s jeho odpovězením měl být nějaký problém. Chtěli jsme vědět, od kdy do kdy a v jakých funkcích, pro liberecký magistrát pracovali dnešní majitelé firem Compet Consult a Investing CZ. Ale ouha. Odpověď byla zamítnuta, prý jde o informace příliš soukromé povahy.

Tyto firmy mají leccos společného. Nejenže oba bývalí úředníci, než šli do soukromého sektoru, pracovali na magistrátě, ale dodnes pro město, často až automaticky, pracují pro Liberec v rámci outsourcingu. Jedna firma (Compet consult) pro město zpracovává výběrová řízení, druhá pak stavební zakázky kontroluje (Investing CZ).

Že na základě takovéto spolupráce vyhrávají firmy jako Syner, je asi zbytečné zdůrazňovat. Klasický je například příklad lázní. Zakázku na oko vyhrála Chládek a Tintěra, stavěl ji Syner (o čemž kontrolor město nějak zapomněl informovat), výběrové řízení, za které má nyní město platit sedmimilionovou pokutu, zpracovávala Compet consult.

A takových příkladů je více, až to vypadá na promyšlený systém. Ale magistrát se brání, seč může, aby se informace dostaly ven. Taky promyšleně a systémově. Přitom existují judikáty, které obcím nařizují zveřejňovat daleko „soukromější“ informace (jako například výši platu), než jaké jsme chtěli znát my.

Nemá ale cenu zahazovat flintu do žita. Proti odmítnutí naší žádosti jsme se odvolali a budeme čekat, jak rozhodne nadřazená, krajská, instance. Jsme připraveni jít i k soudu, protože jsme, po konzultaci s právníky, přesvědčeni o oprávněnosti našich nároků i o tom, že magistrát případný soudní spor musí prohrát.

Rukavice je zvednutá, ovšem bude také záležet na nové politické reprezentaci, zda se bude chovat jako její předchůdci či jejich spolustraníci na kraji. Tedy tak, že o transparentnosti úřadu se bude co nejvíce mluvit, ale jen do prvního konkrétního problému.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;