Evropský parlament projednal petici proti rozšíření těžby v Turówě

Petiční výbor Evropského parlamentu dnes po odložení kvůli koronavirové krizi projednával petici proti dolu Turów, kterou podepsalo za několik měsíců více než 13 tisíc lidí. Petiční výbor rozhodl, že se bude dotazovat Polska a Evropské komise na všechny náležitosti problému rozšiřování dolu Turów a případem se bude dále zabývat.

K jednání výboru došlo poté, co těžební firma PGE v odpovědích na otázky podané na valné hromadě potvrdila, že jí nestačí kontroverzní povolení, které bylo na začátku roku vydáno na šest let bez účasti české veřejnosti a které porušuje evropskou legislativu. Na dole chce PGE těžit až do roku 2044. Zároveň připustila, že nepočítá s kompenzacemi za těžbu pro české občany.

Na jednání promluvil i Milan Starec, místní občan obce Uhelná. Lidé v blízkosti uhelného dolu Turów jsou jím totiž negativně ovlivněni nejen v Polsku, ale i na české a německé straně hranice. Důl Turów způsobuje ztrátu podzemní vody z českého území, ale také hluk, prach a prohlubování klimatické krize.

Podle organizátorů petice porušuje záměr rozšíření dolu i proces jeho posuzování několik evropských směrnic. Námitky české a německé veřejnosti nebyly vůbec zohledněny, stejně jako negativní stanovisko, které vůči rozšíření dolu zaujala česká vláda. Proto se Liberecký kraj, Greenpeace a místní obce rozhodly petici zorganizovat.

Vyšetřování situace na dole Turów bude Evropskému parlamentu i Evropské komisi, která obdržela několik stížností na postup polských úřadů, trvat minimálně několik měsíců kvůli pevně stanoveným lhůtám. I proto Greenpeace, místní obyvatelé, Liberecký kraj a nově i Výbor pro životní prostředí vyzývají vládu k podání žaloby na Polsko u Evropského soudního dvora. Tento proces může zajistit rychlé prošetření těžby na dole Turów, která je momentálně nelegální.

Milan Starec, obyvatel Uhelné, říká:

“Důl se k nám přibližuje každým dnem, otevírá se pohled do těžební jámy a PGE přitom od 1.5. těží z pohledu evropské legislativy nelegálně. Dostali jsme se do situace, která vyžaduje zásadní kroky jak ze strany EU, tak české vlády. Ačkoli z toho nemáme jako obyvatelé Trojzemí radost, poslední šance jak zabránit kompletní ztrátě podzemní vody v dotčených obcích je žaloba na Polsko.”

Nikol Krejčová z Greenpeace říká:

“Jsme rádi, že se dnes Petiční výbor Evropského parlamentu rozhodl jednat ve věci petice proti dolu Turów. Každým dnem, kdy se pokračuje v těžbě, se zvětšuje ztráta vody, ale i všechny další negativní vlivy dolu Turów. Doufáme, že evropské instituce budou postupovat v kauze co nejaktivněji a prošetří porušování evropské legislativy. I české instituce se ale musí případu dále aktivně věnovat a hájit práva českých občanů. Proto doufáme, že ministr životního prostředí Richard Brabec navrhne vládě co nejdříve učinit první kroky v podání žaloby na Polsko kvůli dolu Turów.”

Tisková zpráva Greenpeace

Přidat komentář (0 Komentářů)
Liberec-magistrát

Liberečtí politici (zejména bývalé vedení radnice pod primátorkou Martinou Rosenbergovou) se rádi chlubí, jak změnili fungování zdejšího magistrátu. Je spuštěn (nepříliš funkční) protikorupční portál, zveřejňují se materiály jednání rady, byl přijat protikorupční specialista (který nepřišel na žádná pochybení), jednání zastupitelstva je online. Jenže, jak to bývá, realita se s politickými proklamacemi moc nerýmuje.

 

Jak je tomu, když se občan konkrétních informací domáhá, jsme na našem webu již informovali. Městská firma LIS, v orgánech zastoupená tehdy vládnoucími politiky (SLK, ODS),  prohrála soudní spor s Petrem Červou, když opakovaně odmítala zveřejnit informace, na které měl právo.

Smutné je, že v této praxi pokračuje město Liberec i za nového vedení, kdy na radnici vládne koalice Změny pro Liberec a ANO. Úředníci pod tajemníkem libereckého magistrátu Jindřichem Fadrhoncem (jmenován za vlády ČSSD, SLK/LO, VV a USZ) odmítá odpovědět na tak triviální dotazy, jako od kdy do kdy kdo pro magistrát pracoval.

Odpověď, proč tomu tak je, může být v tom, že oni bývalí úředníci, kteří dnes pro magistrát pracují jako najímaní soukromníci, stojí za organizovaným zadáváním veřejných zakázek ve městě, a to často zakázek velice problematických.
Ještě za bývalého vedení radnice (na podzim roku 2014) jsme se na magistrát obrátili s dotazem, kdy jsme vůbec nečekali, že by s jeho odpovězením měl být nějaký problém. Chtěli jsme vědět, od kdy do kdy a v jakých funkcích, pro liberecký magistrát pracovali dnešní majitelé firem Compet Consult a Investing CZ. Ale ouha. Odpověď byla zamítnuta, prý jde o informace příliš soukromé povahy.

Tyto firmy mají leccos společného. Nejenže oba bývalí úředníci, než šli do soukromého sektoru, pracovali na magistrátě, ale dodnes pro město, často až automaticky, pracují pro Liberec v rámci outsourcingu. Jedna firma (Compet consult) pro město zpracovává výběrová řízení, druhá pak stavební zakázky kontroluje (Investing CZ).

Že na základě takovéto spolupráce vyhrávají firmy jako Syner, je asi zbytečné zdůrazňovat. Klasický je například příklad lázní. Zakázku na oko vyhrála Chládek a Tintěra, stavěl ji Syner (o čemž kontrolor město nějak zapomněl informovat), výběrové řízení, za které má nyní město platit sedmimilionovou pokutu, zpracovávala Compet consult.

A takových příkladů je více, až to vypadá na promyšlený systém. Ale magistrát se brání, seč může, aby se informace dostaly ven. Taky promyšleně a systémově. Přitom existují judikáty, které obcím nařizují zveřejňovat daleko „soukromější“ informace (jako například výši platu), než jaké jsme chtěli znát my.

Nemá ale cenu zahazovat flintu do žita. Proti odmítnutí naší žádosti jsme se odvolali a budeme čekat, jak rozhodne nadřazená, krajská, instance. Jsme připraveni jít i k soudu, protože jsme, po konzultaci s právníky, přesvědčeni o oprávněnosti našich nároků i o tom, že magistrát případný soudní spor musí prohrát.

Rukavice je zvednutá, ovšem bude také záležet na nové politické reprezentaci, zda se bude chovat jako její předchůdci či jejich spolustraníci na kraji. Tedy tak, že o transparentnosti úřadu se bude co nejvíce mluvit, ale jen do prvního konkrétního problému.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;