Obhajoba v Půtově kauze se snažila znevěrohodnit znalecké posudky

V korupční kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, kde jsou obžalovány stavební firmy, úředníci i politici v čele s hejtmanem Martinem Půtou, tento týden dominoval spor o znalecké posudky. Ty se obhajoba snaží za každou cenu zvrátit, protože posudky obžaloby jasně ukazují účelové předražení stavby.

Hlavní tezí obhajoby je ta, že v případě kostela sv. Máří Magdalény se jedná o kulturní památku, na jejíž rekonstrukci platí jiná kritéria, která s sebou nesou vyšší ceny prací než u běžných staveb. To obžaloba odmítá a poukazuje na to, že se jedná o stavbu z 20. století a hlavně, že žádné speciální, například restaurátorské, práce ani nebyly poptávány u výběrového řízení, které vyhrál Metrostav.

Ve čtvrtek se u libereckého soudu vystoupili znalci z firmy Profiten. „Za svým posudkem si jednoznačně stojíme. Ten kdo tvořil rozpočet stavby, zcela záměrně navyšoval ceny, dále je zcela evidentní, že tam byly práce, které nebyly provedeny.“, uvedl u soudu Jiří Zuska z firmy Profiten.

Obhajoba povolala jako oponentního znalce Bedřicha Malého ze společnosti YBN Consult. Ten se snažil zpochybnit celou metodiku, kterou používala při posudku firma Profiten. „Profiten přijal zadání policie a snažil se o cenu obvyklou, tak se ale určí jediným způsobem – porovnáním. A ta stavba je tak unikátní a ojedinělá, že to v tomto případě nelze.“, vysvětloval svůj názor před soudem znalec Bedřich Malý.

Do znalců obžaloby se ostře pustili i advokáti Metrostavu, například Ondřej Blaha z advokátní kanceláře, kde působí i současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Snažil se znevěrohodnit znalce Profitenu dotazováním na zákony a paragrafy, o které se jejich posudek opíral, až mu musel soudce Petr Neumann připomenout, že od výkladu zákona je zde soud.

„Vy se tady pořád snažíte odvést pozornost od toho podstatného. Řekněte nám, kde jsme udělali u jednotlivých položek prací chybu,“ bránil se útokům obhajoby Roman Charvát, další znalec z firmy Profiten.

O to se před soudem pokusil advokát společnosti Gallos, která pro Metrostav dělala na kostele subdodávky (a je rovněž obžalována) Milan Štětina. I jeho argumentace se opírala o to, že u kulturní památky, kterou Jubilejní kostel sv. Máří Magdalény z roku 1908 je, musí být značně rozdílné a vyšší ceny prací než u běžné stavby.

U soudu vystoupil i svědek Pavel Izaj. U něj má obžaloba za to, že sloužil jako de fato bílý kůň, přes kterého společnost Gallos přefakturovávala služby, které nebyly provedeny, aby došlo k navýšení ceny stavby. Pro Gallos měl obstarávat zejména pracovníky z východní Evropy.

Na otázku, zda peníze, které Gallos fakturoval, se nějak vracely do této firmy či Metrostavu, odpověděl: „Ne, to v žádném případě, část šla mě a část zase mým subdodavatelům a pracovníkům.“ Na jejich jména si ale nemohl vzpomenout a na přímou otázku žalobce nebyl schopen uvést ani jednu firmu a ani jednoho člověka.

Podobně jako Metrostav a další obžalovaná se snažil znalecké posudky obžaloby znevěrohodnit i hejtman Martin Půta, před svými fanoušky na Facebooku. „O kvalitě znaleckých posudků obsažených ve spisu a především rozporech mezi nimi nejvíc vypovědělo dnešní dopoledne a výslechy znalců.“, uvedl hejtman, který je v kauze rovněž obžalovaný za to, že v zákulisí pomáhal nezákonným způsobem získat Metrostavu peníze z předražené stavby.

V pátek se měly číst prostorové odposlechy, mimo jiné i z kanceláří Metrostavu. U soudu ovšem selhala technika. Soudce proto jednání přerušil a přesunul jej na příští úterý.

Přidat komentář (7 Komentářů)
Evropské dotace

V Ústí nad Labem poslala včera soudkyně Kamila Elsnicová na 7,5 roku do vězení bývalého šéfa dotačního programu ROP Severozápad Petra Kušnierze. Kušnierz podle soudu požadoval po žadatelích o evropské dotace minimálně 1,7 milionu korun jako úplatek, 255 000 korun pak i fyzicky převzal. Spolu s ním bylo odsouzeno dalších 6 let lidí. Soudkyně zároveň výslovně zmínila propojení Kušnierze a lidí kolem něj na ústecké kmotry, zejména Patrika Oulického z tamní ODS. V tom ovšem není Ústecký kraj žádnou vyjímkou.

Spolu s Kušnierzem si vyslechla tresty i šestice dalších obviněných. Trojice Kušnierzových kompliců stráví ve vězení pět let. Další tři podnikatelé, kteří se je výměnou za přidělení dotace snažili uplatit, dostali podmínku od jednoho do dvou let. Rozsudek není pravomocný.

Podstatný moment nastal, když soudkyně Kamila Elsnicová zmínila napojení skupiny kolem Kušnierze na zákulisí ústecké politiky. Podle ní je nezbytné, aby si ti, kteří jsou vystavení podobnému pokušení, uvědomili, že za své činy budou pykat, uvedla jasně Elsnicová. Připoměla rovněž skutečnost, že sídlo úřadu ROP Severozápad, který dotace rozděloval, sídlí v budově, která patří známému ústeckému kmotrovi z ODS, podnikateli z ODS Patriku Oulickému.

Případ Petra Kušnierze nemá ovšem dopad jen ohledně úplatků, které za přidělení vyžadoval. Skupina kolem něj manipulovala i s projekty za zhruba 23 miliard. Proto Česku hrozí pětimiliardová sankce od Evropské komise. Manipulaci s projekty dokazuje audit společnosti Deloitte, který před týdnem schválila bez jediné připomínky Evropská komise a který má k dispozici např. zpravodajský server Aktuálně.cz

Zpráva Deloitte je tak kritická, že při jejím vypořádání musí Evropská komise plošně snížit dotaci pro ROP Severozápad. Podle neoficiálních informací z komise hrozí plošné snížení dotace o 25 procent, tedy o 5,5 miliardy korun.

Ani v sousedním Libereckém kraji nelze říci, že by vlivné podnikatelské skupiny, které stojí za částí zdejší politické scény (zejména ODS nebo DRS), neměly vliv na přípravu a tvrobu evropských dotací. Významné stamilionové zakázky připravili úředníci a právníci vzešlí z prostředí Syneru a Investorsko inženýrské. Syner poté vyhrál zakázku na stavbu bazénu, na lázních se podílí jako subdodavatel.

Libereckému zastupitelstvu, ale ani samotné ROP Severovýchod (kam Liberec spadá) zase vůbec nevadí, že desítky milionů z evropských dotací čerpá podnikatel/politik zastupující anonymní firmu (na opravu jejíhož majetku dotace jdou pod záminkou podivného projektu), navíc odsouzený (nepravomocně) za úplatkářství. Více se dozvíte v reportáži České televize nebo v našich starších článcích.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;