Stavební úřad v Liberci dodatečně povolil další černou stavbu

Čekáte dlouho na stavební povolení? V Liberci nemusíte. Stavte na černo, třeba i v památkové zóně. Pokud jste developer a máte kamarády mezi politiky, nemáte se čeho bát.

Již v minulosti jsme Vás informovali o černé stavbě, kterou v srdci liberecké památkové zóny, v ulici Na kopečku u Nerudova náměstí staví bez povolení a patřičných zákonných kroků podnikatel David Polan, který má dlouhodobé styky zejména se zdejší KDU-ČSL a TOP O9.

Ten se rozhodl ve dvoře klasicistního domu postavit další dům činžovní, začal stavět, aniž by se obtěžoval s oslovením stavebního úřadu, sousedů nebo památkářů. Když se situace před časem provalila, stavbu musel na chvíli zastavit, přes zákaz ale na ní dodělal střechu a čekal. Dočkal se. Stavební úřad dodatečně stavbu povolil.

Nejedná se ale jedinou kontroverzní stavbu a podnikatelský záměr Davida Polana. Zatímco dnes prodává luxusní byty v Riegrově ulici v Lidových sadech, dlouhé roky zde kumuloval kapitál tak, že v místě provozoval ubytovnu pro sociálně slabé.

Jednalo se o klasický obchod s bídou, kde úroveň ubytování ostře kritizovali například sociální pracovníci nebo sousedé Polanovi ubytovny. Oproti tomu za Polanův obchod s bídou na libereckém zastupitelstvu lobovali například představitelé liberecké TOP 09, jako například její současný zastupitel Robert Korselt.

V roce 2016 přišel David Polan se záměrem výstavby velkého činžovního domu v těsném sousedství libereckého zámku. Památkáři projekt okamžitě zamítli, ale po zásahu jejich ředitele Miloše Krčmáře, který je členem liberecké KDU-ČSL a lobbingu současného náměstka za Starosty pro Liberecký kraj Jiřího Šolce, byl kontroverzní projekt povolen. Do příštích voleb šly obě strany spolu na jedné kandidátce.

David Polan má extrémní smůlu i co se týče městské památkové zeleně. Jak v Lidových sadech, tak u libereckého zámku jeho developerským plánům překážely místní vzrostlé památné stromy. U Libereckého zámku to byl například obří červený buk. Naneštěstí  je pokaždé kdosi tajemný a neznámý vždy, když bylo zamítnuto jejich pokácení, otrávil a musely být odstraněny.

Vedení stavebního úřadu v Liberci čelí dlouhodobě kritice občanů i některých zastupitelů. Poukazují na dvojí přístup úřadu k "obyčejným" občanům na jedné straně a na straně druhé k velkým developerům. Náš web v minulosti jako první například informoval o tom, jak stavební úřad povolil Syneru brutální navýšení bytů v sídlišti u Masarykovy třídy, aniž by o tom stavební úřad informoval ostatní dotčené orgány, památkáře, radu města či zastupitelstvo.

Přidat komentář (48 Komentářů)
Evropské dotace

V Ústí nad Labem poslala včera soudkyně Kamila Elsnicová na 7,5 roku do vězení bývalého šéfa dotačního programu ROP Severozápad Petra Kušnierze. Kušnierz podle soudu požadoval po žadatelích o evropské dotace minimálně 1,7 milionu korun jako úplatek, 255 000 korun pak i fyzicky převzal. Spolu s ním bylo odsouzeno dalších 6 let lidí. Soudkyně zároveň výslovně zmínila propojení Kušnierze a lidí kolem něj na ústecké kmotry, zejména Patrika Oulického z tamní ODS. V tom ovšem není Ústecký kraj žádnou vyjímkou.

Spolu s Kušnierzem si vyslechla tresty i šestice dalších obviněných. Trojice Kušnierzových kompliců stráví ve vězení pět let. Další tři podnikatelé, kteří se je výměnou za přidělení dotace snažili uplatit, dostali podmínku od jednoho do dvou let. Rozsudek není pravomocný.

Podstatný moment nastal, když soudkyně Kamila Elsnicová zmínila napojení skupiny kolem Kušnierze na zákulisí ústecké politiky. Podle ní je nezbytné, aby si ti, kteří jsou vystavení podobnému pokušení, uvědomili, že za své činy budou pykat, uvedla jasně Elsnicová. Připoměla rovněž skutečnost, že sídlo úřadu ROP Severozápad, který dotace rozděloval, sídlí v budově, která patří známému ústeckému kmotrovi z ODS, podnikateli z ODS Patriku Oulickému.

Případ Petra Kušnierze nemá ovšem dopad jen ohledně úplatků, které za přidělení vyžadoval. Skupina kolem něj manipulovala i s projekty za zhruba 23 miliard. Proto Česku hrozí pětimiliardová sankce od Evropské komise. Manipulaci s projekty dokazuje audit společnosti Deloitte, který před týdnem schválila bez jediné připomínky Evropská komise a který má k dispozici např. zpravodajský server Aktuálně.cz

Zpráva Deloitte je tak kritická, že při jejím vypořádání musí Evropská komise plošně snížit dotaci pro ROP Severozápad. Podle neoficiálních informací z komise hrozí plošné snížení dotace o 25 procent, tedy o 5,5 miliardy korun.

Ani v sousedním Libereckém kraji nelze říci, že by vlivné podnikatelské skupiny, které stojí za částí zdejší politické scény (zejména ODS nebo DRS), neměly vliv na přípravu a tvrobu evropských dotací. Významné stamilionové zakázky připravili úředníci a právníci vzešlí z prostředí Syneru a Investorsko inženýrské. Syner poté vyhrál zakázku na stavbu bazénu, na lázních se podílí jako subdodavatel.

Libereckému zastupitelstvu, ale ani samotné ROP Severovýchod (kam Liberec spadá) zase vůbec nevadí, že desítky milionů z evropských dotací čerpá podnikatel/politik zastupující anonymní firmu (na opravu jejíhož majetku dotace jdou pod záminkou podivného projektu), navíc odsouzený (nepravomocně) za úplatkářství. Více se dozvíte v reportáži České televize nebo v našich starších článcích.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;