Peníze měly být vyplaceny předem, aby bylo na úplatky, tvrdí Korytář

Zakázky kolem evropských dotací jsou zmanipulované a dopředu rozebrané velkými stavebními firmami a nelze se tvářit, že tomu tak není. To tvrdil u soudu v roli svědka liberecký politik Jan Korytář. Postaral se tím o rozruch mezi obžalovanými.

V úterý v Liberci pokračoval soud, ve kterém je žalováno 13 osob a 4 firmy, že se měli podílet na tunelování evropských dotací na projektu rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Podle žalobce se jednalo účelově předraženou zakázku, a to zhruba o 23 milionů, z čehož přibližně polovina měla jít na úplatky mezi úředníky a politiky.

Mezi obžalovanými je i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který byl v té době předsedou Regionální rady ROP Severovýchod, která o přidělení dotací rozhodovala. Ten se měl dle žaloby za úplatek 830 tisíc korun zasloužit o to, aby byly miliony z dotací vyplaceny firmě Metrostav, která rekonstrukci prováděla, předem a ne až po skončení prací. To bylo odsouhlaseno poté, co byl jednatel společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) Jiří Zeronik (ODS) v souvislosti s kostelem odsouzen za korupci.

Neumím si představit, že byl jiný důvod, proč chtít, aby Metrostavu bylo vyplaceno 20 milionů předem, než že část z této sumy měla jít na úplatky pro některé politiky a úředníky. Tehdy totiž již reálně hrozilo, že dotace bude zastavena, což se také nakonec stalo,“ uvedl u soudu liberecký politik Jan Korytář (Změna pro Liberec), který byl v letech 2013-2014 členem Regionální rady ROP Severovýchod a který se zasadil o přijetí přísnějších kritérií u projektu rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény. 

„Nemůžu zavírat oči nad tím, že veřejné zakázky financované z dotací, jsou často předem rozebrané velkými stavebními firmami a účelově předražené, jsem přesvědčen, že je to i případ kostela sv. Máří Magdalény“ uvedl u soudu Jan Korytář, který si tím vyjádřil hlasitou vlnu nesouhlasu mezi obžalovanými a jejich advokáty, kteří se pak snažili jeho svědectví znevěrohodnit. Korytářovi dále vadilo, že žadatel o dotaci, tedy společnost GEPO záměrně ukrývá svou skutečnou majetkovou strukturu a není tak zřejmé, komu peníze ve finále jdou. I na tuto skutečnost náš web upozorňoval jako první již před lety.

Přísnější kritéria pro projekt kostela sv. Máří Magdalény prosazoval i samotný vedoucí celého ROP Severovýchod Zdeněk Vašák z Hradce Králové, který potvrdil Korytářova slova, že projekt byl nahlížen jako vysoce rizikový. „Pro mě osobně bylo nepřijatelné po odsouzení jednatele společnosti GEPO z korupce, aby byly peníze vyplaceny předem, to jsem říkal i tehdejšímu předsedovi ROP Severovýchod panu Půtovi,“ uvedl u soudu Vašák. Zároveň ale popřel, že by na něj Půta vyvíjel nějaký přímý nátlak.

„Hejtman radou Rop Severovýchod manipuloval“, tvrdil dále u soudu Korytář. „Tvrdil například, že pokud nebude schváleno průběžné financování projektu kostela sv. Máří Magdalény, budou ohroženy dotace pro celý Liberec, což byl samozřejmě nesmysl. Ten projekt byl po policejním zásahu z dotačního programu vyloučen a peníze pro ostatní projekty v Liberci to nijak neohrozilo,“ pokračoval Korytář.

Jeho slovům odpovídají i policejní odposlechy, které jsme na našem webu zveřejnili i v minulosti. Na nich lobbisté z Metrostavu otevřeně hovoří o tom, že na žádost Martina Půty má na regionální radě vystoupit tehdejší primátorka Liberce Martina Rosenbergová a potvrdit jeho tvrzení o tom, jak je projekt Centra geotermální energie v kostel sv. Máří Magdalény pro Liberec klíčový.

U soudu se rovněž zmínilo i veřejné tajemství, že v době, kdy se o kontroverzním projektu rozhodovalo, udržoval hejtman Martin Půta milenecký poměr se svou přítelkyní z Prahy, která s ním i otěhotněla. I to by podle Korytáře, na kterého se měla Půtova milenka obrátit sama zhruba před pěti lety, mohlo vysvětlovat akutní potřebu peněz u hejtmana Půty.

Martin Půta obvinění dlouhodobě odmítá a hovoří o účelové dehonestaci a kampani, která je proti němu ze strany policie a justice vedena. Na včerejší tvrzení uvedl, že pro rychlejší uvolnění peněz pro Metrostav hlasoval z jiných důvodů. „Potřebovali jsme naplnit kritéria pro obnovu brownfieldů, které po nás požadovalo ministerstvo. Jinak by hrozilo zastavení celého dotačního procesu,“ uvedl u soudu hejtman Půta. Nadále zopakoval, že žádný úplatek nepřijal a ani mu ho nikdo nenabízel.

Přidat komentář (13 Komentářů)
Evropské dotace

V Ústí nad Labem poslala včera soudkyně Kamila Elsnicová na 7,5 roku do vězení bývalého šéfa dotačního programu ROP Severozápad Petra Kušnierze. Kušnierz podle soudu požadoval po žadatelích o evropské dotace minimálně 1,7 milionu korun jako úplatek, 255 000 korun pak i fyzicky převzal. Spolu s ním bylo odsouzeno dalších 6 let lidí. Soudkyně zároveň výslovně zmínila propojení Kušnierze a lidí kolem něj na ústecké kmotry, zejména Patrika Oulického z tamní ODS. V tom ovšem není Ústecký kraj žádnou vyjímkou.

Spolu s Kušnierzem si vyslechla tresty i šestice dalších obviněných. Trojice Kušnierzových kompliců stráví ve vězení pět let. Další tři podnikatelé, kteří se je výměnou za přidělení dotace snažili uplatit, dostali podmínku od jednoho do dvou let. Rozsudek není pravomocný.

Podstatný moment nastal, když soudkyně Kamila Elsnicová zmínila napojení skupiny kolem Kušnierze na zákulisí ústecké politiky. Podle ní je nezbytné, aby si ti, kteří jsou vystavení podobnému pokušení, uvědomili, že za své činy budou pykat, uvedla jasně Elsnicová. Připoměla rovněž skutečnost, že sídlo úřadu ROP Severozápad, který dotace rozděloval, sídlí v budově, která patří známému ústeckému kmotrovi z ODS, podnikateli z ODS Patriku Oulickému.

Případ Petra Kušnierze nemá ovšem dopad jen ohledně úplatků, které za přidělení vyžadoval. Skupina kolem něj manipulovala i s projekty za zhruba 23 miliard. Proto Česku hrozí pětimiliardová sankce od Evropské komise. Manipulaci s projekty dokazuje audit společnosti Deloitte, který před týdnem schválila bez jediné připomínky Evropská komise a který má k dispozici např. zpravodajský server Aktuálně.cz

Zpráva Deloitte je tak kritická, že při jejím vypořádání musí Evropská komise plošně snížit dotaci pro ROP Severozápad. Podle neoficiálních informací z komise hrozí plošné snížení dotace o 25 procent, tedy o 5,5 miliardy korun.

Ani v sousedním Libereckém kraji nelze říci, že by vlivné podnikatelské skupiny, které stojí za částí zdejší politické scény (zejména ODS nebo DRS), neměly vliv na přípravu a tvrobu evropských dotací. Významné stamilionové zakázky připravili úředníci a právníci vzešlí z prostředí Syneru a Investorsko inženýrské. Syner poté vyhrál zakázku na stavbu bazénu, na lázních se podílí jako subdodavatel.

Libereckému zastupitelstvu, ale ani samotné ROP Severovýchod (kam Liberec spadá) zase vůbec nevadí, že desítky milionů z evropských dotací čerpá podnikatel/politik zastupující anonymní firmu (na opravu jejíhož majetku dotace jdou pod záminkou podivného projektu), navíc odsouzený (nepravomocně) za úplatkářství. Více se dozvíte v reportáži České televize nebo v našich starších článcích.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;