Týden pod Ještědem: virus se na národnost neptá

Liberec se stává jedním z ohnisek další vlny koronaviru, ale politici to už moc neřeší. Hejtman je na dovolené, přeci jen moře je moře a hlavně: lidé už nejsou tak vystrašení jako na jaře, tak se z toho politický kapitál vytřískat nedá. A taky jít proti velkým firmám,v jejichž fabrikách koronavirus nově bují, není taková legrace, jako boj s družstevníky, který stále předvádí v Liberci.

Novým epicentrem nákazy se stávají liberecké závody, kde pracují agenturní dělníci. Nákaza se šíří poměrně lavinovitě a ta čísla opravdu nejsou pěkná. Aktuálně jde o desítky lidí v deseti firmách a zatím to moc nevypadá, že by to někdo měl pod kontrolou. Stalo by se tohle například v březnu?

Nestalo, tehdy jsme měli větší strach, dnes jsou lidé již otupělí a osud ukrajinských dělníků je našinci povětšinou jedno. Jenomže to po čertech krátkozraký přístup. Právě ve fabrikách se virus může šířit (a také již šíří) způsobem, kterým si Liberec zadělává na pořádný průšvih.Virus totiž mezi národnostmi nerozlišuje.

Správně to řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka. Řekl, ale zatím málo udělal. Odpovědný je skutečně zaměstnavatel a ten by měl konat. Ostatně zákon dává v podobných případech hejtmanovi poměrně veliké pravomoci, může nařídit uzavření provozu továren mimochodem a mimo jiné. Jenomže zatímco v březnu hejtman stříhal ubrusy na roušky, dnes je na dovolené. A taky si proti sobě poštvat největší fabriky ve městě...To není legrace a chce to víc odvahy než boj s koronavirem na Facebooku.

Jak proti sobě poštvat družstevníky, to zase umí spolustraníci hejtmana Martina Půty ze Starostů v Liberci dokonale. O tom, jak jim město pod dvaceti letech s bohorovným úsměvem, slušně a transparentně oznámilo, že nehodlá dodržet smlouvy, kterými se mělo vzdát svého podílu v družstvech, jsme psali už mockrát. Naposledy v týdnu,kdy jsme přinesli rozhovor s Lenkou Šlapákovou z jednoho z družstev. 

Těch příběhů je víc a čím více jich člověk poslouchá, musí nad nimi kroutit hlavou. Dnes Starostové a ANO rozhodli, že přes prázdniny družstvům určí cenu. Bude to ještě zajímavé, protože jsme v situaci, kdy vedení města má stovky libereckých rodin de facto v hrsti.

Napsali jsme i tom, co že může být za tímto těžko obhajitelným postupem. A skutečně to vypadá - že ano a překvapivě to budou zase jen a jen peníze. Nezapomínejme, že další volby jsou už za dva roky a ty desítky a možná i stovky milionů (částka se měnila během posledních dvou měsíců vícekrát) je pro politiky, kteří na městě vládnou po čertech lákavá. Co by za ně bylo předvolební parády... Ale nepředbíhejme, uvidíme, s čím město přijde. Už teď je ale jasné,že si to družstevníci jako Lenka Šlapáková ohlídají.

Přidat komentář (18 Komentářů)

Vážení spoluobčané - příznivci Změny pro Liberec a Změny pro Liberecký kraj. Nebudu tvrdit, že jsem voličem vašich uskupení. Jsem pravicový volič a k vašim plánům jsem značně skeptický.

Ať už je však příčina vašeho úspěchu v obou posledních volbách jakákoliv, blahopřeji vám a doufám, že obsazení pozic v obou zastupitelstvech využijete ku prospěchu města a kraje a tím i k prospěchu všech Liberečanů.

Mám značné výhrady k některým krokům bývalých představitelů Liberce. Jsem kritický i k nim, ne pouze k vám.  Asi jsme se dostali do opravdu nepříjemné dluhové pasti a nikdo neví, jak z toho ven. Ale ruku na srdce. Dluhy nevznikly, jak vy tvrdíte vy,  pouze rozkrádáním, ale hlavně  ambiciózními plány v investování do budoucnosti Liberce. Neviďme jen samá negativa. Hodně se toho za posledních 23 let udělalo. Jsem rád, že žiji v takovém pěkném městě. Stojí snad za to Liberec dále zdokonalovat.

Nechci hodnotit kroky jednotlivých osob. Nejsem k tomu dostatečně informovaný. Ale přehnaná kritika, pocházející z vašich řad, také není na místě. Pouhým kriminalizováním se toho mnoho nevyřeší. Pouze si jedinci vyřídí své účty, nebo ukojí svá ega. A stejně si myslím, že ani převážná část z vás není o kritizovaných činech našich minulých zastupitelů dostatečně informovaná a jen opakuje a stupňuje něčí názor. Váš svatý boj proti ODS je směšný. Netvrdím, že všichni jejich členové jsou svatí, ale i v této straně jsou i slušní lidé. 

A v každé straně je také část lidí nečestných. Vaše zjednodušování tipu: „za všechno může ODS“,  je nespravedlivé. Připomínám, že podobné heslo se používalo za socialismu vůči KSČ. A vzpomenete si možná na mně za několik let. Jestli se ZpL dostane k opravdové moci, tak se mezi vás vetře také hodně prospěchářů a vy to ani nepoznáte. Proti tomu není žádná obrana.

I já bych uvítal změnu s malým ‚z‘. Postavit však svůj program pouze na kritice a avizovaném boji proti korupci, jak to činí ZpL(K), je příliš jednoduché. Už jen samotný poměr vámi kritizovaných skutečností, je ve velkém nepoměru k navrhovaným řešením. Jen namátkou jsem zavzpomínal na  vámi kritizované aktivity posledních let:

- MS 2009 v Liberci
- fontána na Benešově náměstí
- Soukenné náměstí
- Plazza
- Perštýn
- Textilana
- Benátská noc
- rodinné domy u Slunečních lázní
- školka v Ruprechticích
- muzeum tramvají
- letiště
- průmyslová zóna
 -bazén
- lázně
- vchod do ZOO
- smlouva s plakáty Rengl
- smlouva s Eltodo
- smlouva s Busline
- dům Svojsíkova
- herny

Já znám vaši filozofii: "Teď nejsme ve vedoucích funkcích, nikomu nebudeme dávat své rozumy. Až za dva roky vyhrajeme komunální volby, tak vám ukážeme. Úkolem opozice je kritizovat kroky koalice." Abych nebyl nespravedlivý, nějaká řešení jsem od vás zaslechl. Jako například rozprodat areál Vesec na parcely. K vlastnímu rozvoji města však od vás nevzešla žádná myšlenka.

Některé kroky pana Korytáře jsou více než diskutabilní. Troufám si tvrdit, že kdyby zůstal ve funkci primátora, nebyl by jeho postoj k investování opravy Lázní tak razantní, protože by mu to znepříjemnilo život. Ať je jeho zdůvodnění jakékoliv, domnívám se, že kdyby ZpLK vyhrála volby (jak ostatně avizovala), určitě by se velkoryse nevzdal možnosti stát se hejtmanem, tak jak to učinil v tom případě a neucházel se o vedoucí pozici v Kraji.

Vážení. Máte obsazeno hodně míst v zastupitelstvech. Povinností koalice a opozice je dohodnout se. Ne jenom proti sobě bojovat. To platí pro všechny zastupitele do jednoho. Žádný z vás tam není proto, aby prosazoval přání rodné strany, ani uskupení. Vy jste tam pro to, abyste hájili zájmy Liberce. Vy musíte hledat společnou cestu a ne zatvrzele trvat na svém. Ta se dá většinou najít pouze kompromisem.

Jako bych vás slyšel říkat: "A co dělali ti před námi? Ti si jen nakradli. Ti mohou za dluh Liberce. Tak co tady mele za moudra." Ale já říkám:  někdy se začít musí. A to nejraději hned a ne až za dva roky (a to ještě kdoví jestli).Proto na vás, a samozřejmě i na všechny zastupitele koalice i opozice, apeluji: Dohodněte se a jděte za společným cílem, kterým je uspokojivá budoucnost našeho města.

Václav Šafář


 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;