Týden pod Ještědem: politici soudci, problémy TSML i parkoviště, kam se podíváš

Liberec bude mít další raritu. Místní radní a lídr zdejší ODS Petr Židek se stane členem soudních senátů. Těžko se dá ohlédnout od jeho kariérní minulosti, kde možná jen zásah jeho stranického kolegy a tehdejšího ministra Ivana Íčka Langera způsobil, že ostudný projekt „modernizace policejních služeben“ nedostal před soud a možná i dál.

Taková ale byla doba a pořád trvá. Petr Židek je de iure bezúhonný a funkci může zastávat. O to nejde. Kdyby byl zvolen do funkce politik, který nedělá nic jiného, že pomáhá sirotkům a ne podnikatelům v hazardu původem z Balkánu, bylo by to také špatně.

Politicky činnému a aktivnímu člověku prostě soudní moc do rukou nepatří. Celé 20. století náš učí, proč je to špatně a kam se to může zvrtnout. Nehledě na to, že zrovna nový přísedící z ODS i jeho koaliční kolegové ze Starostů a ANO, jsou ze stran, které nejvíce křičí slovo „kampaň“, když se někdo z jejich soudruhů ocitne ve vyšetřování potažmo před soudem. Podobnými kroky ale politické ovlivňování soudů jen podtrhují.

Temné vichry cloumají libereckými technickými službami. Ať se jejich představení z řad libereckých politiků snaží sebevíce, kritické hodnocení auditorů i to, jak kvůli němu odstupují členové dozorčí rady napříč politickými stranami, je dost vypovídající. Členové dozorčí rady totiž ručí svým osobním majetkem a evidentně jim stav TSML nedává moc osobní jistoty.

Zajímavá je také hysterie, která se kvůli zveřejnění kontrolní zprávy rozpoutala. Více než co jiného to vypadá, že auditoři někomu pořádně šlápli na kuří oko. Pamatujete před pár lety v dopravním podniku? Jak tehdejší předseda představenstva ze Změny Josef Šedlbauer také nechal zpracovat audit, který detailně popsal, co se tam děje?

Kolik špíny a urážek si musel zastupitel Šedlbauer vyslechnout, jak byl Starosty, ODS a Ano odvolán ze své funkce, jak byly závěry auditu bagatelizovány? Jenomže pak přišel zátah policie, který vše do písmene potvrdil a liberecký dopravní podnik si líže rány do teď. Ta analogie s TSML je až příliš podobná…

Liberec je město aut. Autům se dává přednost před vším, co jim překáží, zejména před lidmi. Ať se současná koalice snaží v placených médiích prezentovat, jak jí jde o omezení aut v centru, její činy mluví naprosto jinou řečí. Parkoviště, kam se podíváš, více aut do centra, na sídliště, městská policie problémy s černým parkováním neřeší… Jelikož si ale Starostové umí schválit miliony z veřejných rozpočtů na svoje PR, ještě o tom, jak se Liberec snaží vytlačit auta z centra, uslyšíme.

 

 

 

Přidat komentář (8 Komentářů)

Vážení spoluobčané - příznivci Změny pro Liberec a Změny pro Liberecký kraj. Nebudu tvrdit, že jsem voličem vašich uskupení. Jsem pravicový volič a k vašim plánům jsem značně skeptický.

Ať už je však příčina vašeho úspěchu v obou posledních volbách jakákoliv, blahopřeji vám a doufám, že obsazení pozic v obou zastupitelstvech využijete ku prospěchu města a kraje a tím i k prospěchu všech Liberečanů.

Mám značné výhrady k některým krokům bývalých představitelů Liberce. Jsem kritický i k nim, ne pouze k vám.  Asi jsme se dostali do opravdu nepříjemné dluhové pasti a nikdo neví, jak z toho ven. Ale ruku na srdce. Dluhy nevznikly, jak vy tvrdíte vy,  pouze rozkrádáním, ale hlavně  ambiciózními plány v investování do budoucnosti Liberce. Neviďme jen samá negativa. Hodně se toho za posledních 23 let udělalo. Jsem rád, že žiji v takovém pěkném městě. Stojí snad za to Liberec dále zdokonalovat.

Nechci hodnotit kroky jednotlivých osob. Nejsem k tomu dostatečně informovaný. Ale přehnaná kritika, pocházející z vašich řad, také není na místě. Pouhým kriminalizováním se toho mnoho nevyřeší. Pouze si jedinci vyřídí své účty, nebo ukojí svá ega. A stejně si myslím, že ani převážná část z vás není o kritizovaných činech našich minulých zastupitelů dostatečně informovaná a jen opakuje a stupňuje něčí názor. Váš svatý boj proti ODS je směšný. Netvrdím, že všichni jejich členové jsou svatí, ale i v této straně jsou i slušní lidé. 

A v každé straně je také část lidí nečestných. Vaše zjednodušování tipu: „za všechno může ODS“,  je nespravedlivé. Připomínám, že podobné heslo se používalo za socialismu vůči KSČ. A vzpomenete si možná na mně za několik let. Jestli se ZpL dostane k opravdové moci, tak se mezi vás vetře také hodně prospěchářů a vy to ani nepoznáte. Proti tomu není žádná obrana.

I já bych uvítal změnu s malým ‚z‘. Postavit však svůj program pouze na kritice a avizovaném boji proti korupci, jak to činí ZpL(K), je příliš jednoduché. Už jen samotný poměr vámi kritizovaných skutečností, je ve velkém nepoměru k navrhovaným řešením. Jen namátkou jsem zavzpomínal na  vámi kritizované aktivity posledních let:

- MS 2009 v Liberci
- fontána na Benešově náměstí
- Soukenné náměstí
- Plazza
- Perštýn
- Textilana
- Benátská noc
- rodinné domy u Slunečních lázní
- školka v Ruprechticích
- muzeum tramvají
- letiště
- průmyslová zóna
 -bazén
- lázně
- vchod do ZOO
- smlouva s plakáty Rengl
- smlouva s Eltodo
- smlouva s Busline
- dům Svojsíkova
- herny

Já znám vaši filozofii: "Teď nejsme ve vedoucích funkcích, nikomu nebudeme dávat své rozumy. Až za dva roky vyhrajeme komunální volby, tak vám ukážeme. Úkolem opozice je kritizovat kroky koalice." Abych nebyl nespravedlivý, nějaká řešení jsem od vás zaslechl. Jako například rozprodat areál Vesec na parcely. K vlastnímu rozvoji města však od vás nevzešla žádná myšlenka.

Některé kroky pana Korytáře jsou více než diskutabilní. Troufám si tvrdit, že kdyby zůstal ve funkci primátora, nebyl by jeho postoj k investování opravy Lázní tak razantní, protože by mu to znepříjemnilo život. Ať je jeho zdůvodnění jakékoliv, domnívám se, že kdyby ZpLK vyhrála volby (jak ostatně avizovala), určitě by se velkoryse nevzdal možnosti stát se hejtmanem, tak jak to učinil v tom případě a neucházel se o vedoucí pozici v Kraji.

Vážení. Máte obsazeno hodně míst v zastupitelstvech. Povinností koalice a opozice je dohodnout se. Ne jenom proti sobě bojovat. To platí pro všechny zastupitele do jednoho. Žádný z vás tam není proto, aby prosazoval přání rodné strany, ani uskupení. Vy jste tam pro to, abyste hájili zájmy Liberce. Vy musíte hledat společnou cestu a ne zatvrzele trvat na svém. Ta se dá většinou najít pouze kompromisem.

Jako bych vás slyšel říkat: "A co dělali ti před námi? Ti si jen nakradli. Ti mohou za dluh Liberce. Tak co tady mele za moudra." Ale já říkám:  někdy se začít musí. A to nejraději hned a ne až za dva roky (a to ještě kdoví jestli).Proto na vás, a samozřejmě i na všechny zastupitele koalice i opozice, apeluji: Dohodněte se a jděte za společným cílem, kterým je uspokojivá budoucnost našeho města.

Václav Šafář


 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;